Logo

5 modnych inspiracji łazienek w stylu skandynawskim. Funkcjonalne pomysły na aranżacje łazienki

Kategorie: Blog

Skandynawski design podbił serca projektantów i architektów wnętrz na całym świecie. Przebijająca z niego prostota, zamiłowanie do natury, ale też wszechobecny pragmatyzm przekonują kolejnych inwestorów i wpisują się w filozofię życia less. Jak więc urządzić łazienkę w stylu skandynawskim, by czerpać pełnię przyjemności z jej użytkowania i cieszyć oko niezwykłym wystrojem otoczenia?

Aranżacja łazienki w stylu skandynawskim: pomysły na piękne i funkcjonalne wnętrze

Styl skandynawski w łazience – prostota, funkcjonalność i zachwyt naturą

Życie na dalekiej północy Europy w ogromnym stopniu warunkowane jest naturą. Okres jesienno-zimowy jest zdominowany przez noc – słońce wstaje późno i chowa się wcześnie, więc wiele osób, będąc w pracy, w trakcie tygodnia nie ma szans na kontakt z naturalnym światłem. Takie uwarunkowania przyrody przełożyły się na wystrój wnętrz w krajach dalekiej północy, tworząc esencję stylu skandynawskiego jednego z najpopularniejszych stylów wnętrzarskich ostatnich lat.

Skandynawski design oparty jest bowiem przede wszystkim na niedostatku światła słonecznego. Nic więc dziwnego, że w domach i mieszkaniach w Skandynawii królują jasne kolory i wielkie przeszklenia zajmujące nieraz całe ściany. Biele, beże i jasne odcienie szarości uzupełniane są jednak silnymi akcentami naturalnymi – drewno, kamień i zielone rośliny dodają przytulności raczej zimnej kolorystyce ścian.

Warto też zaznaczyć rolę minimalizmu obecną w pomieszczeniach w stylu skandynawskim – ta z kolei jest odzwierciedleniem zasad społecznych kierujących życiem mieszkańców północy. Ograniczenie konsumpcjonizmu i troska o środowisko znajdują przełożenie na wyposażanie wnętrz jedynie tym, co jest naprawdę niezbędne. Jednocześnie jednak ważny jest komfort użytkowy – w pomieszczeniach znajdziemy więc wszystko, czego potrzebujemy, ale nic poza tym.

Mała łazienka w stylu skandynawskim też może być funkcjonalna i stylowa
Mała łazienka w stylu skandynawskim też może być funkcjonalna i stylowa

Jak zatem cała filozofia skandynawskiego designu znajduje zastosowanie w wystroju nowoczesnych łazienek? Przyjrzyjmy się temu bliżej!

Jak urządzić wygodną łazienkę w stylu skandynawskim?

Wnętrza skandynawskie zawsze mają takie same cechy, jednak różnią się funkcjonalnością, a co za tym idzie – również wyposażeniem. Sprawdźmy więc, jakie wskazówki pomocą nam w stworzeniu minimalistycznego i naturalnego wystroju łazienki.

  • Do łazienek warto wybrać płytki w stylu skandynawskim, czyli mieszankę jasnych, pozbawionych bogatych dekorów kafelków oraz ceramiki imitującej drewno. Taki miks da nam gwarancję równowagi pomiędzy chłodem jasnych barw a ciepłem i przytulnością łagodnych brązów.
  • Meble w stylu skandynawskim mogą być drewniane lub np. białe z drewnianymi blatami. Stosujemy więc taką samą zasadę jak w przypadku płytek. Szafki są nam potrzebne, by móc wygodnie przechowywać łazienkowe akcesoria, pamiętajmy jednak, by nie wstawiać ich zbyt wiele – niech kieruje nami zasada minimalizmu.
    Meble i ceramika łazienkowa w stylu skandynawskimMeble i ceramika łazienkowa w stylu skandynawskim

  • Większość modeli ceramiki sanitarnej, czyli tzw. białego montażu, jest jakby stworzona z myślą o skandynawskim designie. Białe wykończenie i nieskomplikowane formy to kwintesencja naszego założenia wystroju łazienki.
  • Oświetlenie w łazience również musi być starannie dobrane. Źródeł światła musi być wiele, a zastosowane w lampach żarówki powinny emitować światło najbardziej zbliżone do dziennego.
  • Czy warto uzupełnić wystrój skandynawskiej łazienki dodatkami? Tak, jeśli zachowamy umiar i oszczędność. W dobrym stylu będą jasne doniczki z zielonymi roślinami, pieniek pełniący funkcję stolika lub siedziska, czy też drewniana drabinka w roli wieszaka na ręczniki. Unikajmy jednak dekoracji niemających żadnego praktycznego zastosowania.
Nowoczesne wnętrze łazienki połączone z toaletą. Prysznic i toaleta wyłożone kafelkami w kolorze drewna, białe ściany i biała podłoga oraz umywalka z dużym lustrem pośrodku
Skandynawskie dodatki - porządek i poczucie ładu, harmonii

Łazienka w stylu skandynawskim – pomysły, które inspirują

Skoro już znamy podstawowe zasady rządzące północnym designem, zastanówmy się nad tym, jak urządzić wygodną łazienkę lub toaletę w stylu skandynawskim. Oto pięć pomysłów na efektowne i praktyczne zaaranżowanie wnętrz:

  1. Mała łazienka – urządzanie niewielkich przestrzeni, np. łazienek na poddaszu, to idealne pole do popisu dla stylu skandynawskiego. To właśnie w takich pomieszczeniach siła minimalizmu jest najlepiej wyeksponowana. Zamiast wanny zdecydujmy się na ekologiczny prysznic. Zbudujmy go jednak najprościej, jak się da. Zapomnijmy o topornych brodzikach i zamkniętych kabinach – wystarczy nam odpływ w posadzce oraz pojedyncza, transparentna ścianka ze szkła. Taka strefa kąpielowa pozwoli zachować otwartą przestrzeń w minimalistycznym duchu skandynawskiego designu.
    Drewnopodobne płytki łazienkowe zachwycały kunsztownym wykończeniem
    Drewnopodobne płytki łazienkowe zachwycały kunsztownym wykończeniem

  2. Stal i szkło – we wnętrzach skandynawskich z powodzeniem możemy bawić się materiałami i kolorami, pamiętając o umiarze. W przypadku stali i szkła możemy jednak pójść na całość. Wykończenia z nich wykonane są stylowe, łagodne i cechuje je maksymalna prostota. Nie bójmy się więc transparentnych tafli szkła, które przepuszczają szkło, ani dużych stalowych powierzchni odbijających światło – oba te rozwiązania wpisują się w ideę skandynawskiego stylu.
  3. Black & white – kolejnym sposobem na stworzenie inspirowanego północą wystroju łazienki jest posłużenie się kontrastem. W pomieszczeniu rzecz jasna powinna dominować biel, ale z powodzeniem możemy pozwolić sobie na uzupełnienie skandynawskiego wnętrza czarnymi ramami luster, lampami czy nawet armaturą w czarnym kolorze. Postarajmy się jednak, by ciemne barwy występowały w roli dodatków, a nie bazy otoczenia.
  4.  Łazienka w hołdzie naturze skandynawski styl pozwala także na zdominowanie wystroju pomieszczenia drewnem i kamieniem – nawet z pominięciem tak charakterystycznej dla designu bieli. Oczywiście warto w takim przypadku stawiać na jasne drewno i beżowe lub jasnoszare kamienie.
  5. Śnieżny krajobraz zimnej Skandynawii nie musi być sterylny – jeśli skandynawski design do nas przemawia, ale pragniemy dodać mu nieco kolorytu, możemy to zrobić! Najlepiej bazować w tym przypadku na intensywnych kolorach zieleni. Wybierzmy zieloną szafkę podumywalkową i dywanik w odcieniu trawy, a nasza przestrzeń od razu stanie się radośniejsza, nie tracąc przy tym skandynawskiego charakteru.
Biała łazienka w skandynawskim stylu: bazowa biel z akcentami czarnego - duety kolorystyczne
Biała łazienka w skandynawskim stylu: bazowa biel z akcentami szarego - duety kolorystyczne

Jak uniknąć błędów, urządzając łazienkę w stylu skandynawskim?

Nowoczesne wnętrza skandynawskie przyciągają swoją prostotą i bliskością z naturą. Jednak podczas aranżowania takiej łazienki, nietrudno o błędy, które mogłyby zniweczyć cały trud związany z kreowaniem idealnego wystroju. Czego powinniśmy się wystrzegać?

  • Plastikowe akcesoria – szczotki WC, mydelniczki, kubki i inne elementy, które są niezbędne w przestrzeni łazienkowe, powinny być wykonane z naturalnych materiałów – w duchu skandynawskiego designu.
  • Przepych – nawet jedna zbędna szafka lub bibeloty postawione na łazienkowych półkach mogą zniszczyć starannie projektowany wystrój łazienki.
  • Brak światła – małe lub wiecznie zasłonięte okna oraz brak dostatecznej liczby lamp sprawi, że z założenia jasny i przestrzenny skandynawski design stanie się ciemny, smutny i przytłaczający.
  • Bałaganw łazience w skandynawskim stylu powinien panować porządek. W jego utrzymaniu pomoże nam jak najmniejsza liczba dodatków i akcesoriów w pomieszczeniu.
Dwie podstawowe zasady skandynawskiego stylu: wygoda i funkcjonalność
Dwie podstawowe zasady skandynawskiego stylu: wygoda i funkcjonalność

Z kompletem wskazówek możemy zabrać się za aranżowanie naszej łazienki. Podczas remontu łazienki przydatne mogą być też informacje, które opisaliśmy w artykule: Zasady planowania armatury i montażu instalacji sanitarnych w łazience.

Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Projekty dużych domów – idealne rozwiązanie dla wymagających
Blog
01 Sierpień 2024
Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. To miejsce, które ma być naszą oazą spokoju, schronieniem przed codziennym zgiełkiem oraz przestrzenią, gdzie
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść