Budowa domu jednorodzinnego to duże wyzwanie, wymagające dobrze przygotowanego planu i jego sprawnej realizacji. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by przyspieszyć ten wieloetapowy proces.
Jak wybudować dom szybko i skutecznie?
Przede wszystkim warto się dobrze przygotować. Wybrać projekt domu, który będziemy mogli zrealizować w założonym budżecie i który będzie dopasowany do warunków,
jakie oferuje nasza działka budowlana. Dokładnie zaplanować każdy kolejny etap inwestycji oraz dopełnić niezbędnych formalności związanych z urzędami i
ekipą budowlaną.
Dobrze przygotowany plan działań jest kluczowym czynnikiem pozwalającym na szybką budowę domu. Na początku inwestycji przyda nam się umiejętność
czytania projektu domu jednorodzinnego.
Staranne przygotowanie planu realizacji poszczególnych etapów inwestycji
Budowa domu rozpoczyna się już na etapie koncepcji.
Zakres potrzebnych prac jest ściśle związany z wybraną technologią budowy domu.
Plan dzielimy na etapy i dla każdego określamy czas realizacji, koszt oraz pożądany efekt. Bardzo ważne jest zaplanowanie poszczególnych prac w odpowiedniej kolejności, tak by logicznie z siebie wynikały. Najważniejsze etapy to:
- przeprowadzenie formalności,
- stan zerowy budowy,
- stan surowy (otwarty, następnie zamknięty),
- prace wykończeniowe,
- zakończenie budowy wraz z wykończeniem wnętrz.
Elementem planu jest również kosztorys inwestorski – jak go przygotować,
pisaliśmy w tym artykule.
Czas to pieniądz, a najważniejsze są formalności
Pojedynczy błąd w dotrzymaniu terminowości łatwo pociąga za sobą kolejne problemy. Dlatego czas poświęcony na przygotowanie planu budowy domu zaprocentuje oszczędnością czasu podczas realizacji poszczególnych etapów inwestycji. Na początku bardzo ważne jest dopełnienie wszystkich niezbędnych formalności.
Do najważniejszych dokumentów, które trzeba przygotować przed budową domu, należą:
pozwolenie na budowę domu lub zgłoszenie, projekt budowlany, dziennik budowy czy warunki przyłączenia do sieci. Do formalności powinniśmy zaliczyć także umowy i ustalenia z wykonawcą (firmą budowlaną). Więcej o przygotowaniu się do budowy od strony formalności pisaliśmy w artykule
Jakie formalności czekają nas przed budową domu?.
Pamiętajmy, że dobry plan ochroni nas przed sytuacją, w której część robót zostanie wykonana w taki sposób, że uniemożliwi szybką i skuteczną realizację kolejnego etapu.
Budowa domu jednorodzinnego w jeden sezon – czy to możliwe?
Nie jest to łatwe zadanie, ale możliwe do wykonania. Bezwzględnie trzeba jednak pamiętać o tym, by nie przedkładać czasu na realizację nad jakość wykonania. Takie podejście może okazać się nie tylko kosztowne, ale i niebezpieczne.
Jeśli zależy nam na szybkim przeprowadzeniu prac budowlanych, wszystkich formalności i zgód powinniśmy dopilnować jeszcze w zimie.
Jeśli działka jest nieuzbrojona, również i tym powinniśmy się zająć wcześniej (w wielu przypadkach na podłączenie prądu możemy czekać kilka miesięcy). Jeśli wszystko jest gotowe, wczesną wiosną możemy przystąpić do prac budowlanych.
Jak szybciej zbudować dom? Postaw na gotowe i sprawdzone rozwiązania
Im mniej skomplikowany projekt domu, tym szybszy proces budowy. Dlatego jeśli zależy nam na czasie, powinniśmy wybrać prosty projekt, który nie zawiera niestandardowych rozwiązań, takich jak łuki czy nietypowe przeszklenia, i nie zakłada wykorzystania trudnych w obróbce materiałów.
Wybór klasycznego układu domu i sprawdzonych materiałów z pewnością pozwoli na sprawne zrealizowanie wszystkich etapów budowy domu. Czas oraz cena budowy zależą także od
wybranego metrażu.
Technologia tradycyjna w budownictwie to najlepszy wybór, jeżeli chcemy wybudować dom w szybkim tempie. Jak to wygląda w praktyce?
Budowa domu – praktyczne porady: wybór nowoczesnych technologii w budowie tradycyjnej i bloczkami komórkowymi
Wybór odpowiedniej technologii budowy domu pozwala zaoszczędzić czas poświęcony na poszczególne etapy robót. Szybkim i sprawdzonym rozwiązaniem jest technologia murowana. Przy budowie najlepiej wykorzystać bloczki komórkowe. Dzięki temu, że są powszechnie stosowane, można kupić je w wielu wariantach i wymiarach. Do ich ułożenia możemy użyć zaprawy cienkowarstwowej, która szybko schnie, dlatego cały proces będzie przebiegał stosunkowo sprawnie. Tradycyjna zaprawa murarska nie tylko jest droższa, ale i wymaga czasochłonnego przygotowania przed użyciem.
Przyspieszenie budowy dzięki konstrukcji dachu z prefabrykowanych wiązar
Budowa dachu i fundamentów to dwa newralgiczne etapy robót. Położeniem fundamentów rozpoczynamy roboty budowlane. Poprawne wykonanie tego etapu jest kluczowe dla poprawnej realizacji kolejnych. Z kolei budową dachu domykamy bryłę budynku. Aby przyspieszyć budowę tego etapu, konstrukcję dachu możemy zbudować za pomocą elementów prefabrykowanych. Użycie więźby prefabrykowanej pozwala zbudować dach nie tylko szybciej, ale i taniej.
Wykorzystanie stropów prefabrykowanych
Technologie prefabrykowane możemy również wykorzystać do budowy stropu. Takie rozwiązanie pozwoli nam wyraźnie przyspieszyć proces budowy domu. W tym wariancie stropy układa się ze specjalnego rodzaju płyt, tzw. płyt kanałowych. Takie rozwiązanie można znaleźć na przykład
w projekcie domu Alt.
Tynk cienkowarstwowy kładziony przy pomocy agregatu
Przyspieszyć budowę pozwoli nam również wykorzystanie nowych technologii aplikacji materiałów budowlanych. Doskonałym przykładem w tym przypadku jest tynk cienkowarstwowy, który dzięki odpowiedniej konsystencji może być zaaplikowany za pomocą agregatu (wystarczy warstwa 1-5 mm). To znacznie szybsza metoda niż standardowa aplikacja ręczna, a jednocześnie bardzo precyzyjna i skuteczna.
Blacha płaska na rąbek stojący – zalety
Pokrycie dachu blachą jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którym zależy na szybkiej budowie domu. Użycie blachy wymaga zazwyczaj mniej pracy niż pokrycie klasyczną dachówką. Sprawdzoną i efektowną metodą łączenia blachy jest jej układanie na rąbek stojący. Tego rodzaju konstrukcja jest lekka, niedroga, prosta w montażu i prezentuje się bardzo estetycznie.
Ocieplenie poddasza pianką – skuteczna i trwała izolacja na poddaszu
Skuteczną i szybką metodą ocieplenia poddasza jest wykonanie izolacji natryskowej pianką poliuretanową. Jest to dobra alternatywa dla wełny mineralnej. Pianka doskonale izoluje, a dzięki temu, że możemy ją rozprowadzić za pomocą aplikatora, znacząco przyspieszamy proces ocieplenia poddasza.
Jak wybudować dom w szybkim tempie? Niezbędne jest dobre przygotowanie, wcześniejsze załatwienie wszelkich pozwoleń i formalności oraz wykorzystanie najnowszych technologii budowlanych – zarówno w zakresie użytych materiałów, jak i sposobów ich wykorzystania.