Logo

5 wiodących trendów wnętrzarskich z 2020 roku. Co będzie modne w roku 2021?

Kategorie: Blog

Kolejny rok – kolejne zmiany. Czy również w dziedzinie designu i aranżacji wnętrz? Zobaczmy, jakie kolory, motywy przewodnie i trendy wnętrzarskie będą modne w 2021 roku – i które z nich są z nami już następny sezon z rzędu.

Wnętrzarskie trendy z 2020 - oto, co było modne w tym roku
Wnętrzarskie prognozy trendów na 2021 - oto, co będzie modne w tym roku

Co jest modne w tym sezonie – minimalizm czy maksymalizm?

Niezależnie od tego, czy preferujemy skandynawską powściągliwość, czy hołdujemy zasadzie more is more – wśród top trendów 2020/2021 roku nie mogło zabraknąć zarówno mini-, jak i maksymalistycznych propozycji. Fani prostoty docenią surową przytulność i domowy charakter skandynawskiego stylu oraz harmonijność charakterystyczną dla jego stosunkowo nowej wariacji, czyli stylu japandi. W opozycji do tego stoją nastawione na maksymalizm aranżacje, które przełamują rutynę i stawiają na spójne połączenie ze sobą wielu różnych elementów, w tym takich w rozmiarze XXL.

Kolory jesieni 2020, które będą modne w kolejnym sezonie

Nie da się ukryć, że 2021 będzie kolejnym rokiem, w którym w modzie pozostaną wnętrza utrzymane w stonowanej, przygaszonej tonacji. Ciepłe beże, uniwersalny odcień kości słoniowej czy lekko złocista barwa przywodząca na myśl piasek na plaży – taka paleta kolorów zachwyca swoim ponadczasowym i uniwersalnym charakterem pasującym zarówno do sypialni czy salonów, jak i do ciągów komunikacyjnych. Przy okazji perfekcyjnie wpisuje się w inny trend wnętrzarski 2021 roku, czyli zorientowanie na naturalne materiały, które często są utrzymane właśnie w takich odcieniach.

Beż i ponadczasowy Classic Blue jest elegancki w swojej prostocie
Beż i ponadczasowy Classic Blue jest elegancki w swojej prostocie

Nadchodzący rok przyniesie też coś dla miłośników mocnych akcentów kolorystycznych. W modzie pozostaje wybrany przez Pantone kolor 2020 roku, czyli Classsic Blue. Ciemne, zdecydowane wcielenie niebieskiego jest wszechstronne i sprawdza się jako dodatkowy zastrzyk energii w każdej aranżacji. Mamy pełną dowolność odnośnie do tego, jak go zastosować – na ścianie, w postaci kontrastowej plamy koloru zbudowanej przez jeden mebel albo jako detale.

Top trendy 2020/2021: naturalne materiały

Trendy wnętrzarskie 2021 roku wracają do korzeni – stąd ogromna popularność naturalnych materiałów, które pojawiają się w aranżacjach niezależnie od tego, w jakim stylu są utrzymane. Zamiłowanie do naturalności objawia się w stosowaniu:

  • marmuru i kamienia – ich surowość doskonale podkreśli minimalistyczny charakter wnętrza. Naturalny kamień możemy wykorzystać w roli blatu kuchennego, parapetów, a nawet okładziny na ścianie w przedpokoju;
  • drewna – najlepiej w surowej, nieobrobionej formie, stylizowanej na rustykalną. Choć moda na drewno dotyczy przede wszystkim mebli, coraz częściej przenosi się także na podłogi – skutkując powrotem parkietów z wzorem w jodełkę – oraz na ściany, gdzie pojawia się w formie okładziny wyróżniającej jedną z nich. W salonie jest to najczęściej ta, na której jest wyeksponowany telewizor;
  • rattanowych plecionek – choć kojarzone ze stylem boho lub scandi boho, wpiszą się w każdą aranżację z równie udanym efektem. Ażurowe plecionki z jasnego rattanu mogą się cechować nietuzinkowymi, nowoczesnymi formami, a w połączeniu z miękkimi tekstyliami (np. tymi w etniczne, skandynawskie wzory) zapewniać wyjątkowy komfort, sprzyjający relaksowi w „domowej oazie”;
  • tekstyliów – miękkie koce, poduchy i zasłony wykonane z naturalnej bawełny czy wełny nie tylko są ciepłe i przyjemne w dotyku, ale też dodają wnętrzu przytulnego wyrazu.
Wiodący trend wnętrzarski w 2020 przyciągające wzrok i dominujące: maksymalizm
Wiodący trend wnętrzarski w 2020 przyciągające wzrok i dominujące: maksymalizm

Moda na zimę 2020/2021 – wielki powrót art déco

Najmodniejsze aranżacje okresu międzywojennego powracają w pełnej krasie i nieco uwspółcześnionej wersji. Nowoczesna wersja wnętrza art déco stawia na symetryczne rozwiązania przestrzenne, materiały o luksusowym wyglądzie oraz mnogość połyskujących, „bogatych” detali w stylistyce glamour.

W ten trend wnętrzarski na 2021 rok perfekcyjnie wpisuje się zamiłowanie do weluru, które pozostaje z nami na kolejny sezon. Efektowne sofy, fotele i pufy wykonane z miękkiego, subtelnie połyskującego aksamitu staną się pięknym dopełnieniem współczesnej interpretacji stylu art déco.

Powrót króla wzorów z lat dwudziestych Art Deco inspiracje w stylu glamour
Powrót króla wzorów z lat dwudziestych Art Deco inspiracje w stylu glamour

Trend wnętrzarski na 2021 rok: biophilic design, czyli moda na rośliny

Skąd taki boom na rośliny w trendach aranżacyjnych na sezon jesień-zima 2020/2021? Przesycenie i zmęczenie szybkim tempem życia sprawia, że coraz częściej czujemy potrzebę zwolnienia. Nasycenie mieszkania żywą zielenią poprzez zapełnienie go roślinami pozwala na stworzenie w domu namiastki tropikalnej dżungli, która zadba o efektywny wypoczynek i kontakt z przyrodą nawet wtedy, gdy nie mamy czasu na wyjazd na łono natury.

Co jeszcze jest modne w tym sezonie? Materiały wykończeniowe zdobione roślinnymi motywami – w postaci tapety na jednej ścianie pomieszczenia, ale za to wersji maksi. Kwiatowe desenie sprawdzą się także na tapicerowanych powierzchniach. Wzorzyste poduszki dodadzą kanapie charakteru, zasłony zadbają o przytulność pomieszczenia, a narzuta ożywi wystrój utrzymanej w stonowanej kolorystyce sypialni.

Żywe elementy świetnie ożywią wnętrze: biophilic - tapety w roślinne wzory oraz żywe kwiatów stanowią świetne ozdoby
Żywe elementy świetnie ożywią wnętrze: biophilic - tapety w roślinne wzory oraz żywe kwiatów stanowią świetne ozdoby

Trendy wnętrzarskie na 2021 rok stawiają na różnorodność, zatem każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Zdecydowana większość z nich zakłada bliskość z przyrodą – czy to pod postacią żywych roślin w roli dekoracji, czy też zastosowania naturalnych materiałów i kolorystyki – co świadczy o coraz większej potrzebie powrotu do natury i świadomości ekologicznej.

Wszystkie te trendy aranżacyjne sprowadzają się jednak do jednego: nowoczesne wnętrze powinno nie tylko odzwierciedlać upodobania estetyczne właściciela, ale przede wszystkim zapewniać mu komfort i stwarzać miejsce sprzyjające relaksowi i „ładowaniu akumulatorów” po trudach całego dnia.

Dom szkieletowy jako dom pasywny – jak to osiągnąć?
Blog
13 Marzec 2025
Domy szkieletowe coraz częściej przyciągają uwagę inwestorów ze względu na szybki czas budowy, mniejsze koszty inwestycji oraz ekologiczną charakterystykę. Jednak nadal wiele osób zastanawia
Błędy w budowie domów szkieletowych, których należy unikać
Blog
13 Marzec 2025
Budowa domu szkieletowego to proces, który wymaga precyzji, odpowiedniej wiedzy i właściwego podejścia na każdym etapie jego realizacji. Choć technologia ta ma wiele zalet, o których pisaliś
Fakty i mity o projektach domów szkieletowych
Blog
05 Luty 2025
Domy szkieletowe stają się coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych budynków murowanych. Jednak wokół tej technologii krąży wiele mitów i półprawd, które często zniechęcają do ich b
Dom szkieletowy a murowany – które rozwiązanie jest bardziej opłacalne?
Blog
05 Luty 2025
Planując budowę własnego domu, stajemy przed wieloma ważnymi decyzjami. Jedną z kluczowych jest wybór technologii budowy: dom szkieletowy czy murowany? Oba rozwiązania mają swoje zalety i wa
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść