7 sposobów na ożywienie wnętrza na wiosnę – metamorfoza z wykorzystaniem farb, kwiatów i wiosennych dekoracji
Wiosna to czas odrodzenia i zmian. Najczęściej to wtedy mamy ochotę przearanżować mieszkanie, zrobić mały remont lub udekorować wnętrze na zupełnie nowy sposób. Przygotowaliśmy sprawdzone pomysły na wiosenne dekoracje do salonu, kuchni lub sypialni.
1. Pastelowy kolor ścian – wiosenne inspiracje na wiosnę
Wiosna to nie tylko czas na pielęgnację roślin w domu i ogrodzie, ale także idealny moment na szybki remont. Wyższe temperatury przyspieszają schnięcie farb, a słoneczna aura zachęca do zmian. Jak ozdobić dom na wiosnę? Aby uzyskać spektakularny efekt, wprowadźmy do mieszkania zupełnie nowy kolor. Warto wybierać odcienie jasne i świeże, które rozświetlą wnętrze i podkreślą zmianę, jaka dokonała się w przyrodzie.
Odpowiednie będą delikatne kolory pastelowe – lawendowy, brzoskwiniowy czy miętowy. Spośród wielu rodzajów farb dostępnych w sklepach wybierajmy produkty plamoodporne i nadające się do zmywania. Wytrzymała powłoka dłużej prezentuje się świeżo. Dla spektakularnego efektu wybierz farbę z dekoracyjnym efektem – połyskiem, brokatem lub zróżnicowaną strukturą.
2. Ściany w kolorach ziemi – wiosenny powrót do korzeni
Wiosenna ozdoba ścian może wpisywać się w trend ekologiczny i nawiązywać do piękna dzikiej przyrody. Warto decydować się na barwy ziemi, na przykład kolor kremowy, piaskowy czy oliwkowy. Przy umiejętnej aranżacji (na przykład w stylu rustykalnym wzbogaconym o drewniane meble, białe serwety i polne kwiaty) można wybrać również ciemniejszy odcień brązu, na przykład czekoladowy. Sięgajmy po farby do wnętrz dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, spośród których można wybrać modny odcień dopasowany do naszych upodobań. Warto zestawiać ze sobą dwa odcienie – na przykład malując centralną ścianę na kolor oliwkowy, a pozostałe na kremowy.
3. Kwiaty jako wiosenna dekoracja na stół
Malowanie ścian to nie jedyny sposób na transformację wnętrza. Jeśli jesteśmy zadowoleni z koloru dominującego w sypialni czy salonie, możemy przeprowadzić transformację wnętrza jedynie za pomocą dodatków. Wśród wiosennych inspiracji do domu ważną rolę odgrywają kwiaty. Roślinna kompozycja to sprawdzony sposób na wprowadzenie do mieszkania ducha przyrody budzącej się do życia.
Najlepiej postawić na kwitnące wczesną wiosną żonkile, krokusy, szafirki i hiacynty. Sposób ich prezentacji jest bardzo ważny – rośliny powinny trafić do doniczek w jednolitym kolorze lub niewielkich metalowych wiaderek. Warto zgrupować kwiaty w dużym, płytkim koszyku i ustawić w centralnym miejscu pokoju – na stole lub komodzie. Nie można zapomnieć o jasnym obrusie ozdobionym haftem lub koronką, który zapewni estetyczne tło dla wiosennej dekoracji na stół.
4. Wielkanocne stroiki – wiosenny klimat na stole
Innym sposobem na zieleń we wnętrzach jest wykonanie prostego stroika inspirowanego Świętami Wielkanocnymi. Aby go zrobić, ułóżmy na białym półmisku gałązki bukszpanu, wydmuszki w naturalnym kolorze i ceramiczną figurkę zająca. Kompozycja może składać się z różnych elementów, zależnie od naszej inwencji. W roli podstawy sprawdzi się również naturalny kosz, taca lub ceramiczna misa. Wiosenna dekoracja może przybrać formę wieńca z gałązek, do których przytwierdza się wydmuszki, wstążki, kwiaty, a także sztuczne ptaszki i motyle.
5. Bukiet jako wiosenna ozdoba stołu
Bardzo prostym pomysłem na stworzenie wiosennej dekoracji do domu jest zakup pokaźnego bukietu kwiatów do wazonu. Klasycznym wyborem są tulipany, choć można postawić także na piwonie, hiacynty lub konwalie. W maju najlepiej przynieść do domu kilka gałązek pachnącego bzu. Pamiętajmy, że w przypadku takiej ozdoby istotny jest wazon. Do wiosennych kwiatów najlepiej pasują modele z barwionego szkła.
Aby udekorować stół, można stworzyć nietypowy bukiet z dekoracyjnych gałązek wierzby, brzozy lub kwitnących na żółto forsycji. Gałązki bez kwiatów warto samodzielnie ozdobić. Jak to zrobić? Wystarczy za pomocą gorącego kleju przymocować dziesiątki kolorowych pomponików (do kupienia w sklepach papierniczych i z rękodziełem). Taka dekoracja ożywi skandynawski salon lub pokój dziecięcy.
6. Tekstylia w wiosennej odsłonie
Na wiosnę dobrze jest wyprać firanki, zasłony i inne tkaniny, które zdobią nasz dom. To świetna okazja do wymiany tych tekstyliów, które już nam się znudziły lub nie pasują do nowej koncepcji. Do dekoracji salonu na wiosnę posłużą zasłony, poduszki i obrusy z kwiatowym motywem.
We wnętrzach prowansalskich i klasycznych eksponujmy te, które kojarzą się z łąką pełną kwiatów. W nowoczesnych mieszkaniach można zastosować zasłony z kwiatowym motywem w geometrycznym wydaniu. Warto pamiętać, że z kwiatowymi motywami łatwo przesadzić. Dlatego najlepiej, by pokrywały tylko dwie poduszki, podczas gdy pozostałe będą utrzymane w jednolitych kolorach korespondujących z kwiatową grafiką.
7. Wiosenne dekoracje za szkłem – plakaty i obrazy
Jeśli nie chcemy decydować się na remont ani pracochłonne dekoracje stołu, możemy zawiesić na ścianie obrazy w ramkach. Warto zamówić plakat z motywem roślinnym – na przykład ilustrację ze starego zielnika czy nowoczesną grafikę pełną zielonych liści. Wystarczy tylko prosta ramka i wiosenna ozdoba ściany jest już gotowa. Alternatywą może być obraz malowany lub nadrukowany na płótnie.
Na wiosnę wprowadźmy do wnętrza więcej koloru – postawmy na kwiaty na balkon, imponujące bukiety w wazonie i stroiki ze świeżym bukszpanem. Warto także odświeżyć kolor ścian, wymienić część tekstyliów i dodać wiosenne dodatki do domu, które odmienią charakter mieszkania.