Logo

Alfa – ile pomieści niewielkie poddasze po adaptacji?

Domy z poddaszem - to forma, która w przeróżnych odsłonach wybierana jest w naszym i innych regionach wyjątkowo chętnie. Pomimo rosnącej od kilku lat, niespotykanej popularności nowoczesnych parterówek, nadal wyobrażając sobie swój dom nieraz ciężko uciec od wizji aranżacji poddasza. I trudno się dziwić - jest to przestrzeń klimatyczna, ciepła, będąca wręcz archetypem domowego klimatu. W dodatku jego istnienie często wymuszają lokalne przepisy. Co czeka inwestora adaptującego poddasze na cele użytkowe?

Projekt domu Alfa jest jedną z naszych propozycji maleńkiego, bo do 90 m², domu o minimalnym programie funkcjonalnym. Jego cechą szczególną jest podatność na aranżację poddasza. Zabieg ten zwiększy powierzchnię użytkową domu, poszerzając tym samym jego pojemność i możliwości.

Alfa - propozycja aranżacji pokoju na poddaszu

Pokój zaaranżowany na poddaszu w projekcie Alfa. Niewielka, przytulna sypialnia zapewni przyjemny sen lub wieczorny relaks.

Naturalnym założeniem jest zaplanowanie na poddaszu dwóch pokojów. Takie rozwiązanie prezentujemy na naszej stronie internetowej. W małym domu może się to wydawać ryzykowne. Inwestorzy często zachodzą w głowę, czy pomieszczenia okażą się wygodne. Często rozważają podwyższanie ścianek kolankowych. Oczywiście, pozwala to podwyższyć pokoje, kosztem zmiany wyglądu zewnętrznego budynku. Czy jest konieczne - warto zdecydować oglądając wizualizacje.

Planując przestrzeń poddasza, warto poświęcić więcej uwagi szczegółom. Odpowiednio dopasowane meble pozwolą zaoszczędzić miejsce, podkreślając wyjątkową formę tej przestrzeni.

Alfa - propozycja aranżacji poddasza (korytarz)

Odpowiednio dopasowane meble pozwolą zaoszczędzić miejsce, podkreślając jednocześnie wyjątkową formę tej przestrzeni

Powyższe rozwiązanie może zainteresować przede wszystkim osoby, które wprowadzają się do domu z dziećmi. Często mają one świadomość, że pociechy kiedyś opuszczą rodzinne gniazdo. Co jednak zrobić ze zwolnioną w ten sposób przestrzenią?
Pokoje można naturalnie użytkować na przeróżne sposoby. Kuszące jednak wydaje się wykorzystanie całej powierzchni poddasza. Rezygnacja z dzielenia go na mniejsze, zamknięte kawałki pozwoli odczuć, jak wielką przestrzenią naprawdę dysponujemy.

Przykładowa aranżacja poddasza na pokój kinowy. Możliwości jest bez liku - jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.
Planując otwarte poddasze, warto maksymalnie wykorzystać efekt przestrzenności. Jasne ściany i ażurowe bądź szklane wykończenie pozwolą w wyrafinowany sposób zróżnicować funkcję, zachowując uczucie otwartości.

Alfa - porpozycja aranzacji poddasza z otwartą sypialnią

Ażurowe oddzielenie nie zmniejsza przestrzeni, zapewniając nieco intymności np. w sypialni czy pokoju gościnnym.

Aranżacja poddasza to z pewnością ciekawy sposób na wykorzystanie przestrzeni, którą siłą rzeczy otrzymują osoby decydujące się na przekryte stromym dachem domy parterowe. Jest to sposób na rozszerzenie programu domostwa o kilka dodatkowych pomieszczeń, które wymagają jednak pieczołowitej aranżacji. Dla tych, którzy podejmą się przekształcenia przestrzeni pod dachem na cele użytkowe, nagrodą będą ciekawe i klimatyczne wnętrza.

Alfa - propozycja aranzacji poddasza na salę kinową

Przykładowa aranżacja poddasza w Alfie na salę kinową

domoweklimaty.pl

Dom szkieletowy jako dom pasywny – jak to osiągnąć?
Blog
13 Marzec 2025
Domy szkieletowe coraz częściej przyciągają uwagę inwestorów ze względu na szybki czas budowy, mniejsze koszty inwestycji oraz ekologiczną charakterystykę. Jednak nadal wiele osób zastanawia
Błędy w budowie domów szkieletowych, których należy unikać
Blog
13 Marzec 2025
Budowa domu szkieletowego to proces, który wymaga precyzji, odpowiedniej wiedzy i właściwego podejścia na każdym etapie jego realizacji. Choć technologia ta ma wiele zalet, o których pisaliś
Fakty i mity o projektach domów szkieletowych
Blog
05 Luty 2025
Domy szkieletowe stają się coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych budynków murowanych. Jednak wokół tej technologii krąży wiele mitów i półprawd, które często zniechęcają do ich b
Dom szkieletowy a murowany – które rozwiązanie jest bardziej opłacalne?
Blog
05 Luty 2025
Planując budowę własnego domu, stajemy przed wieloma ważnymi decyzjami. Jedną z kluczowych jest wybór technologii budowy: dom szkieletowy czy murowany? Oba rozwiązania mają swoje zalety i wa
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść