Budowa domu szkieletowego krok po kroku
Dom kanadyjski, określany również jako dom szkieletowy to układ desek połączonych wzajemnie metalowymi gwoździami i umocowany do fundamentu za pomocą specjalnych kotew.
Budowa domu szkieletowego
Konstrukcję domu szkieletowego usztywnia się od zewnątrz poszyciem zewnętrznym. Może to być np. płyta OSB, na której układa się wiatroizolację. Następnie zabezpiecza się ją wełną fasadową, a ostatnią warstwą zewnętrzną jest tynk mineralny. Przestrzenie pomiędzy deskami wypełnia się wełną mineralną i folią paraizolacyjną. Na końcu zaś montuje się płytę kartonowo-gipsową. Technologia domu szkieletowego pozwala na łatwe dostosowanie do potrzeb budynku energooszczędnego. Stosuje się wówczas dodatkową warstwę wełny fasadowej na zewnątrz. Wiele firm oferuje gotowe prefabrykowane elementy do montażu domu. Ich zakup najczęściej wiąże się z koniecznością zatrudnienia profesjonalnej ekipy do budowy domu. System szkieletowy najlepiej sprawdza się w przypadku budowy niewielkich obiektów: małych domów jednorodzinnych (np. takich jak 54-metrowy dom MORS), altanek letniskowych czy altanek działkowych.
Projekt domu Mors D
Budowa domu szkieletowego krok po kroku
Krok 1.
Jak przy każdej tego rodzaju inwestycji, należy uzyskać pozwolenie na budowę. Konieczny jest wybór właściwego projektu i firmy wykonawczej. Na etapie projektu uwzględnia się wszelkiego rodzaju izolacje i wentylację, gdyż pełnią one bardzo ważną funkcję. Dopiero wówczas można przystąpić do budowy fundamentów. Prace zaczyna się od ich geodezyjnego wytyczenia, a następnie wykonuje się wykopy. Prawidłowe wykonanie fundamentów odpowiada za precyzję dalszych etapów budowy. Czas ich wykonania to około 2 tygodni. Fundament od wewnętrznej strony powinien zostać zabezpieczony środkiem chroniącym przed przenikaniem wilgoci. Od zewnątrz ociepla się go styropianem i zabezpiecza folią kubełkową. Teren wokół fundamentów wyrównuje się i przygotowuje tzw. stop pod komin i słupy.
Krok 2.
Na przygotowanym fundamencie montuje się gotowe elementy. Ściany ustawia się na podkładzie izolacyjnym przy pomocy dźwigu. Wszystkie moduły instaluje się z dużą precyzją, a następnie łączy. Po zakotwiczeniu ścian następuje montaż konstrukcji dachu, do którego niezbędne jest rusztowanie. Dach nakrywa się membraną izolacyjno-wiatrową, a na nim układa się właściwe pokrycie, np. blachodachówkę.
Krok 3.
Kolejnym krokiem jest montaż stolarki drzwiowej i okiennej. W zależności od preferencji może to być stolarka drewniana lub energooszczędna PCV.
Krok 4.
Po montażu stolarki wykonuje się strop, a następnie ścianki działowe i ewentualnie schody na strych. Ściany nośne to konstrukcja składająca się z systemu słupów opartych na podwalinie zakotwiona w fundamencie.Ścianki działowe są cieńsze od konstrukcyjnych i stawiane na profilach drewnianych. Pomiędzy profilami umieszcza się wełnę mineralną lub drzewną. Ściany wykańcza się płytami kartonowo-gipsowymi lub okładziną z drewna. Strop ma zazwyczaj konstrukcję belkową. Funkcję wieńca pełnią belki oczepowe, między którymi rozkłada się belki konstrukcji stropu. Wolną przestrzeń wypełnia się wełną mineralną, a następnie montuje się płyty wiórowe lub włóknowo-cementowe. Dopiero na nich wykonuje się posadzkę.
Krok 5.
Pora na rozłożenie instalacji elektrycznej i grzewczej. Rozprowadza się je wewnątrz ścian i w stropach. Instalację elektryczną prowadzi się w specjalnych otulinach, z niewielkimi naddatkami przewodów na wypadek ruchów konstrukcji. Bardzo często na tym etapie instalowane jest ogrzewanie podłogowe. W budownictwie szkieletowym najlepiej sprawdza się ogrzewanie nadmuchowe, które szybko nagrzewa cały dom.
Krok 6.
Dom całoroczny ocieplany jest wełną mineralną. Wypełnia się nią stelaż ścian zewnętrznych i dach oraz układa między elementy konstrukcji. Ociepla się również poddasze użytkowe.
Krok 7.
Następnym krokiem jest montaż płyt kartonowo-gipsowych. Po umocowaniu szpachluje się je i maluje farbą. Można również wyłożyć ściany boazerią. W łazience najczęściej stosuje się płyty wodoodporne, natomiast w kotłowniach – ognioodporne. Ściany zewnętrzne okrywa się poszyciem w postaci płyty OSB, na której układana jest wiatroizolacja i wełna fasadowa. Następnie nakłada się na nie tynk. Elewacja może zostać pokryta drewnem lub płytkami.
Krok 8.
Budowa domu szkieletowego kończy się nałożeniem środka impregnującego na wszystkie, widoczne elementy drewniane.
Projekt domu Przygoda
Dom szkieletowy do złudzenia przypominać może dom murowany. Z pewnością stwarza jednak szersze możliwości projektowe. Jednocześnie zachowuje wyjątkową lekkość, nawet jeśli spełnia wszystkie wymagania siedliska całorocznego. Tylko od naszych potrzeb i indywidualnych upodobań zależy, jaki uzyskamy efekt. Czy zdecydujemy się na zachwycający dom z przeszklonym tarasem, takim jak w projekcie Przygoda, czy piękną, ogrodową altanę – decyzja należy do nas!