Dom z piwnicą czy bez? Kiedy opłaca się budowa domu podpiwniczonego?
Z piwnicą czy bez – oto jest pytanie! Zadają je sobie osoby zamierzające wybudować swój własny dom. Czy wybrać dom podpiwniczony? A może bardziej opłaca się dom bez piwnicy? By znaleźć na to pytanie odpowiedź, należy uważnie przeanalizować dostępne możliwości, każda z nich zawiera bowiem nie tylko zalety, ale także wady, z których warto zdawać sobie sprawę.
Dawniej i dziś
Dawniej podpiwniczony był niemal każdy dom. Nie bez przyczyny – piwnica służyła jako pomieszczenie do przechowywania opału na zimę i wymagała sporej powierzchni. Dziś nie potrzebujemy jej tak wiele, a współczesne piece CO z powodzeniem postawić możemy w znacznie mniejszej kotłowni zlokalizowanej w specjalnie przeznaczonym do tego pomieszczeniu. Piwnicę częściej wykorzystujemy jako dodatkowe pomieszczenie gospodarcze – pełni funkcję pralni, suszarki, a niekiedy także domowej siłowni lub pokoju rozrywki, w którym znajduje się stół z bilardem. Piwnica zastępuje nam również domek narzędziowy – przechowujemy w niej kosiarkę i inne ogrodnicze sprzęty i narzędzia. Dzięki piwnicy oszczędzamy więc nie tylko przestrzeń naszego domu, ale także ogrodu, co w przypadku niewielkich działek może mieć bardzo istotne znaczenie.
Dom z piwnicą
Zastanawiając się, czy lepszym wyjście będzie dom z piwnicą, czy bez, często stajemy przed dylematem natury finansowej. Budowa piwnicy wiąże się bowiem z niemałymi kosztami i nawet o 20–30 procent może zwiększyć koszt budowy całego domu. Dlaczego więc, choć koszt podpiwniczenia domu jest tak wysoki, wciąż niektórzy decydują się, aby go ponieść? Ponieważ piwnica to rozwiązanie odpowiednie uwzględniane w projektach domów na małą działkę, na której brakuje miejsca na budowę przydomowego warsztatu lub postawienie domku narzędziowego. Gdy każdy metr kwadratowy ma dla nas znaczenie, piwnica w domu pozwoli nam zaoszczędzić cenną przestrzeń. Niewątpliwą zaletę stanowi również bezpośrednie jej połączenie z częścią mieszkalną domu, dzięki temu nie musimy ubierać się, gdy chcemy szybko do niej zejść, by zabrać potrzebną rzecz.
Warunki i ograniczenia
Budowa domu podpiwniczonego jest możliwa pod jednym warunkiem: gdy poziom wód gruntowych nie jest zbyt wysoki. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ zdarzają się sytuacje, gdy w piwnicy – wskutek zbyt wysokiego poziomu wód gruntowych – stoi woda. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na zmiany klimatyczne i okresy intensywnych deszczy. W ich efekcie wylewają rzeki, a poziom wód gruntowych podnosi się. Co więcej, by doszło do zalania piwnicy, wystarczy niedostrzegalne na co dzień obniżenie terenu.
Ile kosztuje podpiwniczenie domu?
Koszt budowy piwnicy znacząco zwiększa koszt budowy domu. Przeciętnie o 13–30 procent, w zależności od wielu czynników. Przede wszystkim istotny jest fakt, czy posiadamy projekt domu z podpiwniczeniem. Jeśli nie, konieczne będzie naniesienie w nim zmian, co zwykle wiąże się z wydatkiem rzędu przynajmniej 1000 zł. Konieczna może okazać się zmiana także innych elementów, np. przesunięcie ścian lub komina, zaprojektowanie dodatkowej instalacji itp. Niezbędne może być także pozyskanie dodatkowych dokumentów potrzebnych do uzyskania pozwolenia na budowę, co narazi nas na koszty. Większy będzie również koszt wybudowania piwnicy – zwiększy się bowiem ilość wykopów, a także ścian fundamentowych. Będziemy musieli wybudować stropy, zamontować instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną To nie koniec dodatkowych prac budowlanych i idących z nimi kosztów – pomieszczenie będziemy musieli zabezpieczyć przed wilgocią, czeka nas również budowa wyższych kominów. Dodatkowe prace budowlane oznaczają konieczność zakupu większej ilości materiałów i zapłaty za robociznę. Oczywiście możemy starać się te koszty obniżać, kupując materiały w tańszych hurtowniach budowlanych czy zatrudniając tańszą ekipę budowlaną, finalnie jednak musimy przygotować się na fakt, że podpiwniczenie będzie kosztowało nas od 150 do 500 zł za metr kwadratowy powierzchni piwnicy. Koszty mogą jednak być wyższe, jeśli działka znajduje się na podmokłym terenie. Wtedy musimy zadbać o wykonanie odpowiedniego drenażu w naszym domu jednorodzinnym.
Co zamiast piwnicy?
Ze względu na wysokie koszty budowy piwnicy inwestorzy coraz rzadziej budują domy podpiwniczone. Zamiast nich wybierają projekty z wydzielonymi pomieszczeniami gospodarczymi, schowkami, spiżarniami, pralniami czy domkami narzędziowymi. Takie rozwiązania, choć niekiedy oznaczają mniejszą wygodę niż piwnica, znacząco zmniejszają koszty inwestycji. Jednocześnie świetnie sprawdzają się w przypadku działek i domów o większej powierzchni, których właściciele mogą pozwolić sobie na przeznaczenie osobnego pomieszczenia na schowek, pralnię czy kotłownię.
Podpiwniczone domy niewątpliwie mają swoje zalety. Niestety, mają również wady, których warto być świadomym przed podjęciem ostatecznej decyzji. Może się bowiem okazać, że po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw uznamy, że piwnica nie jest nam niezbędna lub że nie jesteśmy w stanie pozwolić sobie na jej budowę. Może stać się także przeciwnie i dojdziemy do wniosku, że bez względu na koszty zdecydowanie musimy ją mieć. Niezależnie od tego, jaką podejmiemy decyzję, powinniśmy liczyć się z jej konsekwencjami.
Źródła:
http://nowydom.pl/ile-kosztuje-podpiwniczenie-domu-artykul,96.html
http://www.domiporta.pl/poradnik/1,126926,13167620,o-ile-podpiwniczenie-podnosi-koszt-budowy-domu.html http://jakbudowac.pl/Ile-kosztuje-budowa-domu-pietrowego-z-piwnica