Logo

Budowa nowoczesnego tarasu wentylowanego – wady, zalety oraz cena montażu za m²

Kategorie: Otoczenie

Tarasy wentylowane cieszą się coraz większym zainteresowaniem użytkowników. Można to zrozumieć, ponieważ wykonamy je na różnych podłożach, a w przyszłości łatwo i bezinwazyjnie naprawimy. Sprawdzamy, czym są tarasy wentylowane, na jakich podłożach możemy je zbudować, jak to zrobić i ile kosztuje takie rozwiązanie technologiczne.

Na czym polega budowa systemu tarasu wentylowanego

Czym jest taras wentylowany? System na wspornikach bez spoiwa

Taras jest pożądanym elementem konstrukcyjnym wielu domów jednorodzinnych. W ostatnich latach ogromną popularnością cieszy się właśnie nowoczesny taras wentylowany, który charakteryzuje się uniesioną posadzką. W praktyce jest to taras na wspornikach, bazujący na zastosowaniu podkładek umieszczanych pod płytami ceramicznymi, betonowymi czy kamiennymi. Płyty układa się bez jakiegokolwiek spoiwa, a mimo to powierzchnia tarasu pozostaje odporna na naprężenia konstrukcyjne i termiczne. Wolna przestrzeń pod posadzką sprzyja też spływaniu wód opadowych do profili okapowych, skąd woda jest odprowadzana poza konstrukcję tarasu.

Taras wentylowany: dobór płyt i budowa tarasu podniesionego - wentylowanego
Taras wentylowany: dobór płyt i budowa tarasu podniesionego - wentylowanego

Materiały na taras wentylowany – jakie płytki, podkładki, profile i materiał hydroizolacyjny?

Do budowy tarasów na wspornikach potrzebujemy następujących materiałów:

Płytki tarasowe

Najpopularniejsze są płyty betonowe na taras wentylowany, aczkolwiek mogą być to płytki kamienne czy ceramiczne, rzadziej deski. Najważniejsze, aby wykazywały one odporność na mróz, z nasiąkliwością wodną na poziomie 3 proc. lub niższym. Dla większego bezpieczeństwa powinny mieć też warstwę antypoślizgową (przynajmniej R10). Ważne są też inne parametry: klasa ścieralności (najlepiej 4 lub 5) i twardość (co najmniej 5 stopień w skali Mohsa). W końcu ważna jest ich grubość (zazwyczaj ok. 2 cm). Bardzo różne są natomiast wymiary płytek na taras wentylowany (na przykład 30 × 30 cm, 40 × 40 cm, 60 × 60 cm, 30 × 90 cm, 30 × 120 cm, 60 × 120 cm). Opinie i oceny takich produktów pozwolą wybrać ceniony materiał z oferty renomowanego producenta.

Wsporniki i podkładki tarasowe

Wsporniki powinny mieć dużą wytrzymałość i dawać możliwość wykonania posadzki bez przerw oraz nierówności. Jeśli szukamy wsporników na taras podniesiony wentylowany, cena tych akcesoriów jest uzależniona między innymi od ich rodzaju – stałe (na przykład 8 mm, 10 mm, 15 mm, 16 mm), regulowane (na przykład 30-45 mm, 45-70 mm, 70-120 mm, 120-220 mm). Podkładki są sprzedawane z krążkami dystansowymi o różnej grubości (na przykład 0,5 mm, 1 mm, 2 mm, 3 mm), które pozwalają na swobodne regulowanie ich wysokości. Krążki układa się na narożnikach płyt i w połowie ich krawędzi.

Taras na wspornikach zasady układania płyt tarasowych na tzw. dystansach
Taras na wspornikach zasady układania płyt tarasowych na tzw. dystansach

Membrana PVC

Materiał hydroizolacyjny tarasu zabezpieczający powierzchnię podkładu cementowego pod posadzką przed wodą. Membrana jest odporna na niskie i wysokie temperatury. Dla lepszej szczelności jej krawędzie możemy zgrzewać gorącym powietrzem.

Profile okapowe

Profile okapowe są obowiązkowe dla zabezpieczenia krawędzi tarasów. Dodatkowo odprowadzają wodę poza taras.

Jeśli szukamy materiałów na taras wentylowany, Castorama, Leroy Merlin, ale i inne markety czy hurtownie budowlane będą miejscem, gdzie powinniśmy znaleźć wszystko, co jest nam potrzebne.

Materiały hydroizolacyjne: termoizolacja i hydroizolacja okapu
Materiały hydroizolacyjne: termoizolacja i hydroizolacja okapu

Taras wentylowany – wady i zalety tarasu na wspornikach

Taras na podkładkach eliminuje niemal wszystkie wady, jakie mają konstrukcje tarasowe na gruncie. Jednocześnie ma on mnóstwo zalet. Wymieniamy następujące korzyści takiej instalacji:

  • szybkie odprowadzenie wody – szczeliny między płytkami pozwalają na szybki odpływ wody z powierzchni;
  • dodatkowa izolacja termiczna – legary i wsporniki pod płytami to lepsza izolacja termiczna. Dłuższą żywotność ma także membrana izolacyjna, co wynika z komory powietrznej między posadzką a warstwą izolacji. Nie jest ona również narażona na działanie warunków zewnętrznych;
  • instalacje pod tarasem – taras na regulowanych wspornikach pozwala poprowadzić pod jego powierzchnią różne instalacje (na przykład rury, kable), do których mamy bieżący dostęp;
  • niższy ciężar – taras wentylowany to lekka konstrukcja bez kleju, co wpływa na niższe koszty realizacji i jest lepszym wyborem dla tarasów na stropie;
  • równa powierzchnia – regulowane wsporniki pozwalają idealnie wyrównać posadzkę. W każdej chwili mamy też możliwość swobodnego dostępu do instalacji czy membrany. Łatwo wymienimy również uszkodzoną płytkę.
Jak zaaranżować modny taras, wykorzystując płyty tarasowe
Jak zaaranżować modny taras, wykorzystując płyty tarasowe

Jak wykonać taras wentylowany i ile to kosztuje? Cena robocizny tarasów na gruncie i stropie

Najprościej stworzymy taras na gruncie. Początek jego budowy wygląda bardzo podobnie jak w przypadku klasycznych tarasów. Kluczowe jest więc przygotowanie i zagęszczenie podbudowy z właściwie wyprofilowanymi spadkami.

Układa się na niej wsporniki, po czym wybrane płyty. Co najważniejsze, układanie tarasu wentylowanego jest szybkie i proste, bez potrzeby fugowania. Problemem nie są też nierówności, ponieważ powierzchnię możemy wyrównać przez regulowanie wysokości wsporników.

Co natomiast, kiedy nie jest to tylko prosta powierzchnia, ale na taras wentylowany prowadzą schody? Prace wyglądają wówczas podobnie, ale potrzebny jest specjalny profil schodowy SW stosowany właśnie przy posadzce podniesionej wentylowanej.

Jeszcze więcej zalet w stosunku do klasycznego tarasu ma konstrukcja wentylowana na stropie. Taras podniesiony zapobiega między innymi zawilgoceniu stropu i pomieszczeń, które znajdują się bezpośrednio pod nim. Czasami to wynik błędów podczas pracy, a czasami decyduje o tym brak możliwości zastosowania membran hydroizolacyjnych ze względu na klejone płytki. Przy tarasach wentylowanych możemy użyć najlepszych materiałów izolacyjnych. Dzięki regulowanym wspornikom podniesiemy też powierzchnię do wysokości progu przed drzwiami tarasowymi.

Koszt wykonania tarasu wentylowanego - cena za m2
Koszt wykonania pieknego tarasu wentylowanego

Niestety, nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o koszt konstrukcji, jaką jest taras wentylowany. Cena za m² zależy od kilku różnych czynników (między innymi wymiary, materiał). Oczywiście im większy taras, tym koszty są wyższe. Wiele zależy też od tego, czy taras wentylowany wykonamy osobiście, czy prace zlecimy dobrej ekipie budowlanej, która od razu może wykonać zadaszenie tarasu, co będzie dobrą metodą na zaciemnienie wnętrza (zadaszony taras to mniej światła w salonie), ale też inne prace (na przykład kominek). Unikniemy w ten sposób również mostków termicznych. Bez wątpienia taras wentylowany to jednak rozwiązanie znacznie tańsze i mniej pracochłonne od klasycznego tarasu z klejoną posadzką.

Podsumowując, tarasy czy balkony wentylowane są ciekawym rozwiązaniem technologicznym. To niższe koszty inwestycji, krótszy czas realizacji oraz bieżący dostęp do płytek i ewentualnie znajdujących się pod nimi instalacji.

Domy szkieletowe jako rozwiązanie dla zmieniającego się klimatu
Blog
27 Styczeń 2025
Zmiany klimatyczne to jedno z największych wyzwań, przed którymi stoi współczesny świat. Rosnące temperatury, konieczność redukcji emisji gazów cieplarnianych, a w niektórych rejonach świata
Projekty domów murowanych, czyli co warto o nich wiedzieć?
Blog
22 Grudzień sylius.ui.original_price 2024
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wybór odpowiedniego projektu ma kluczowe znaczenie. Wśród dostępnych technologii, domy murowane od lat cieszą się niesłabną
Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść