Co to są mostki termiczne i jak ich uniknąć?
Mostkami termicznymi (lub cieplnymi) nazywamy te wszystkie miejsca w budynku, np. w ścianie czy stropie, przez które ucieka ciepło. A ucieczka energii oznacza nie tylko straty finansowe. Mostki termiczne niekorzystnie wpływają również na konstrukcję domu. Mogą m.in. przyczynić się do powstawania grzybów i pleśni.
Mostków cieplnych bardzo trudno jest pozbyć się w istniejącym budynku, dlatego tak ważne jest, aby zarówno na etapie projektu jak i budowy skutecznie zapobiec powstawaniu „energetycznych dziur”. Jak to zrobić?
Fot. Rockwool
Mostek termiczny jest po prostu takim fragmentem przegrody zewnętrznej budynku, który charakteryzuje się niższą, w porównaniu do innych, sąsiadujących płaszczyzn izolacyjnością termiczną. W domach energooszczędnych można przyjąć, że są to miejsca, w których współczynnik przenikania ciepła (U) jest większy niż 0,3 Wm2K.
Mostki mogą wystąpić w węzłach konstrukcyjnych i w miejscach łączenia poszczególnych elementów wykonanych z różnych materiałów. Powstają również w miejscach ocieplonych niedokładnie, niezgodnie ze sztuką budowlaną. Dlatego tak istotne jest, aby termoizolacja budynku została dobrze wykonana. Dobrze, czyli zgodnie z projektem domu i dokumentacją techniczną.
Co więc należy zrobić aby zapobiec powstawaniu i uniknąć dziur energetycznych?
Po pierwsze: należy zwrócić uwagę na kształt budynku. Im mniej skomplikowany tym lepiej. Poprawne wykonanie termoizolacji w przypadku domu o skomplikowanej formie jest bardzo trudne i obarczone zwiększonym ryzykiem popełnienia błędów wykonawczych.
Fot. Artbrick
Po drugie: przy pracach związanych z ocieplaniem budynku należy szczególną uwagę zwrócić nie tylko na staranne wykonanie prac, ale także na zachowanie ciągłości izolacji. O skuteczności ocieplenia decyduje nie tylko grubość izolacji termicznej, ale również sposób ułożenia płyt termoizolacyjnych. Powinny być one ułożone ściśle, jedna obok drugiej, tak aby tworzyły ciągłą powierzchnię. Należy również rygorystycznie przestrzegać zasad mocowania termoizolacji w takich miejscach jak m.in. narożniki, cokoły, krawędzie wokół ościeży okiennych i drzwiowych. Jeżeli fragmenty te ocieplimy właściwie i dokładnie, to z pewnością powstrzymamy uciekające przez nie ciepło
Po trzecie: ława fundamentowa. Straty ciepła w tym przypadku ograniczymy poprzez odpowiednie docieplenie warstwą styropianu. Przenikaniu ciepła przez ściany zewnętrzne naziemia do ścian fundamentowych zapobiegają również izolacyjne pustaki cokołowe. Ich zastosowanie jest szczególnie uzasadnione w przypadku stosowania materiałów ściennych o małej izolacyjności termicznej lub takich, które nie posiadają jednorodnej struktury, np. pustaków ceramicznych.
Po czwarte: zrezygnować z balkonów i loggi. Źle zaprojektowane staną się miejscem przez które ucieka najwięcej ciepła. Jeśli zaś bardzo chcemy mieć balkon to optymalnym rozwiązaniem będzie wykonanie go w oparciu o zewnętrzną konstrukcję słupową lub mocując punktowo do konstrukcji budynku (tzw. izotermiczne łączniki balkonowe).
Po piąte: w przypadku stolarki aby zapobiec stratom ciepła ważny jest przede wszystkim wybór okien wysokiej jakości, o dobrych parametrach cieplnych oraz właściwe ich osadzenie w przegrodzie i dokładne ocieplenie ościeżnic. Okna powinny charakteryzować się doskonałymi parametrami termicznymi, czyli mieć jak najmniejszy współczynnik przenikania ciepła. Równie ważne jest prawidłowe ich zamontowanie. Polega ono na osadzeniu stolarki w warstwie ocieplenia (tzw. ciepły montaż).