Czujnik ruchu i zmierzchu do automatycznego oświetlenia – jaki czujnik wybrać?
Powroty do domu po zmroku są nieprzyjemne – w ciemnościach trudno otworzyć drzwi do domu, a na klatce schodowej brak światła jest wręcz niebezpieczny. Dlatego też warto zainwestować w detektory ruchu, dzięki którym lampy włączą się samoistnie. Sprawdźmy, jak działa czujnik ruchu!
Czym są czujniku ruchu i zmierzchu i gdzie znajdą zastosowanie?
Detektor ruchu, jak sama nazwa wskazuje, wykrywa ruch na obszarze określonym przez parametry urządzenia. Kiedy czujnik się aktywuje, uruchamiane zostają kolejne podzespoły, z którymi współpracuje – dzięki temu lampy mogą włączać się samoistnie, gdy tylko znajdziemy się w ich zasięgu. Co jednak, jeśli nie chcemy, by lampy co chwilę się włączały, szczególnie w środku dnia, gdy nie jest to konieczne? Wówczas warto zastosować czujnik ruchu i zmierzchu w jednym.
Trzeba jednak pamiętać, że ten rodzaj detektora reaguje na natężenie światła – jeśli umieścimy go w pobliżu lampy ulicznej, nie będzie spełniał swojego zadania. Podobnie, jeśli ustawimy go w mocno zacienionym miejscu – zacznie reagować tak, jakby przez cały dzień utrzymywał się zmierzch. Jeśli jednak znajdziemy dla niego odpowiednie stanowisko, możemy liczyć po zmroku na bezpieczeństwo i komfort.
Gdzie warto zamontować czujnik ruchu do oświetlenia? Takie rozwiązanie na pewno sprawdzi się w zewnętrznym oświetleniu domu. Idealnie, jeśli zamontujemy go przy drzwiach wejściowych – rozjaśni zamek, gdy zaczniemy otwierać dom, a także przyjaźnie przywita naszych gości. Warto umieścić czujnik ruchu i zmierzchu w jednym także z drugiej strony domu – przy wyjściu na taras oraz drodze do ogrodu – zapewni nam tam odpowiednie bezpieczeństwo. Światło na czujnik ruchu to także popularne rozwiązanie wewnątrz budynków – sprawdza się jako oświetlenie łazienki i klatki schodowej, a oprócz zastosowań domowych jest też niezastąpione w lokalach użyteczności publicznej.
Jaki czujnik wybrać – pasywny, mikrofalowy czy dualny?
Istnieje kilka rodzajów detektorów ruchu – pasywne, mikrofalowe oraz dualne, czyli łączące działanie obu poprzednich typów czujników. Przyjrzyjmy się pokrótce ich charakterystyce:
- czujniki ruchu pasywne, czyli na podczerwień (czujniki PIR), wbrew pozorom wcale nie wykrywają ruchu, ale reagują na zmianę temperatury. Są doskonale przystosowane do wykrywania zróżnicowanej emisji ciepła przez ludzki organizm,
- czujniki mikrofalowe, czyli aktywne, działają na podstawie emisji promieniowania. Jeśli częstotliwość odbieranej przez urządzenie fali jest inna, niż wysyłanej, automatycznie uruchamia ono światło. Jeśli częstotliwość pozostaje taka sama, nic się nie dzieje,
- czujniki dualne – przez zastosowanie obu metod detekcji ruchu są bardzo czułe, a przez to chętnie wykorzystywane w systemach alarmowych. Rzadziej stosuje się je jednak do oświetlenia, ponieważ mogłyby się włączać zbyt często.
Które detektory ruchu są zatem lepsze? Aktywne czy pasywne?
Uwaga! Nie należy stosować obu czujników jednocześnie, ponieważ mogą wzajemnie zakłócać swoje działanie.
Zalety | Wady | |
---|---|---|
Czujnik na podczerwień | · Działa tylko wtedy, gdy w obszarze zasięgu pojawi się człowiek | · Musi być ulokowany bardzo precyzyjnie |
· Nie nadaje się na zewnątrz | ||
· Nie powinno się go montować przy przeszkleniach i ogrzewaniu | ||
Czujnik mikrofalowy | · Można stosować na zewnątrz | · Reaguje na każdy ruch, nie tylko na człowieka |
· Bardzo duża czułość | · Czasami reaguje na ruch w innym pomieszczeniu |
Zasada działania czujników ruchu – ruch czy obecność?
Coraz popularniejszymi rodzajami detektorów ruchu stają się czujniki obecności. Urządzenia te wybierane są przede wszystkim do toalet, biur i innych pomieszczeń, w których nie chcemy, by światło gasło za każdym razem, gdy przestajemy się intensywnie poruszać.
Światło współpracujące z tak precyzyjnym czujnikiem ruchu, który jest w stanie wykryć najmniejszy ruch, nawet pisanie na klawiaturze komputera czy przeglądanie internetu w komórce, to idealne rozwiązanie przede wszystkim do wnętrz. Właściwą nazwą dla czujnika obecności powinien być jednak detektor małych ruchów, ponieważ, wbrew nomenklaturze, wcale nie jest on w stanie stwierdzić naszej obecności, gdy pozostajemy w bezruchu.
Jak podłączyć i jak ustawić czujnik ruchu i zmierzchu?
Jak zamontować czujnik ruchu do lampy? Pierwszą i najważniejszą zasadą podłączania detektora ruchu jest postępowanie zgodnie z instrukcją obsługi. Każde urządzenie może działać nieco inaczej i mieć rozmaite wymagania, np. czujniki na podczerwień nie mogą znajdować się w pobliżu okien i instalacji grzewczych, detektory mikrofalowe zaś powinny być ulokowane z daleka od ruchliwej ulicy.
Najczęściej jednak czujnik ruchu do oświetlenia mocuje się bezpośrednio do ściany lub na specjalnym statywie dołączonym do zestawu. Do prądu podłączamy urządzenie bardzo uważnie, kierując się dokładnymi instrukcjami zawartymi w dokumentach od producenta.
Teraz pozostaje tylko kwestia ustawienia czujnika ruchu i zmierzchu tak, by działał zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Samodzielnie można regulować precyzję i zasięg działania takich urządzeń, choć warto już na etapie wybierania detektora ruchu pomyśleć, jakie parametry będą nam potrzebne – szukając czujnika ruchu do oświetlenia klatki schodowej, powinniśmy pamiętać, że nie musi on działać na 20-metrowym obszarze, a model o mniejszym zasięgu na pewno będzie nieco tańszy. Podobnie jak w przypadku kwestii podłączania czujników ruchu do lamp, wszelkie informacje o ich odpowiednim wyregulowaniu znajdziemy w instrukcji dołączonej do zestawu.