Czym docieplić poddasze i na co zwrócić uwagę?
Poddasze, nawet jeśli nie jest przestrzenią użytkową powinno być docieplone. W głównej mierze rozwiązanie to podyktowane jest względami energooszczędnymi. Brak właściwie zaprojektowanej termoizolacji przyczynia się do utraty ciepła i powoduje wzrost kosztów ogrzewania.
Ocieplenie wpływa również na komfort użytkowania pomieszczeń usytuowanych na poddaszu. Termoizolacja chroni nie tylko przed ucieczką energii, ale latem, kiedy w pomieszczeniach kumuluje się zbyt dużo ciepła zapobiega przegrzewaniu się. Rodzaj zastosowanego ocieplenia i materiałów zależy od przeznaczenia poddasza. Na rynku budowlanym znajdziemy szereg rozwiązań pozwalających na właściwe ocieplenie poddasza zarówno użytkowego, jak i nieużytkowego.
Jak właściwie ocieplić poddasze użytkowe?
Poddasze użytkowe musi spełniać odpowiednie warunki. Średnia wysokość pomieszczeń nie może być mniejsza niż 220 cm, a ponadto pomieszczenie powinno być także bardzo dobrze oświetlone oraz wentylowane. Materiały zastosowane do termoizolacji poddasza użytkowego powinny być zabezpieczone przed ogniem, stanowić dobrą barierę akustyczną, chronić przed ucieczką energii oraz charakteryzować się właściwą paroprzepuszczalnością.
Zazwyczaj do ocieplenia poddasza stosuje się płyty z wełny mineralnej o grubości ok. 25-30 cm ułożone między krokwiami i pod nimi i zabudowane za pomocą płyt g-k. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest uzyskanie współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,25 W/m2K.
Ocieplenie poddasza nieużytkowego
W przypadku poddasza nieużytkowego do ocieplenia stosuje się płyty z wełny mineralnej lub styropianu o grubości ok. 20-25 cm na stropie. W przypadku kiedy pomieszczenie pełni funkcję przestrzeni wentylacyjnej, warto zastosować perlit ekspandowany albo granulowaną wełnę, czyli termoizolację w postaci granulatu. Materiały te charakteryzują się dość dobrymi parametrami technicznymi, a ponadto ze względu na mały ciężar nie obciążają stropu. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie płyt styropianowych wykończonych na jednej z powierzchni 6 mm płytą wiórową
Skutki niewłaściwej wykonanej termoizolacji
Nieprawidłowo wykonana izolacja przyczynia się przede wszystkim do strat spowodowanych ucieczką ciepła. Ale może też negatywnie wpłynąć na konstrukcję budynku powodując rozwój grzybów i pleśni. Dzięki właściwemu montażowi izolacji unikniemy także liniowych mostków termicznych. Dlatego tak ważne jest, aby poszczególne etapy prac ociepleniowych były prawidłowo wykonane. Izolacja powinna być ułożona przy zachowaniu ciągłości, a pomiędzy płytami nie powinny wystąpić żadne przerwy. Ponadto jedna warstwa powinna zostać ułożona prostopadle do drugiej. Pod warstwą izolacji zawsze powinna znajdować się paroizolacja o zmiennym oporze dyfuzyjnym, zaś nad ociepleniem – warstwa wiatroizolacyjna.
Do dachów skośnych najlepiej stosować lekki i sprężysty materiał. Raz, nie będzie on stanowił obciążenia dla konstrukcji, dwa – wypełni dokładnie całą przestrzeń pomiędzy krokwiami. Istotny jest również współczynnik przewodzenia ciepła oznaczany symbolem λ (lambda). Im mniejsza jest wartość, tym materiał charakteryzuje się lepszą izolacyjnością. Należy również zadbać o właściwą wentylację – czyli odpowiednio usytuowanych, w kalenicy i przy okapie, wlotów i wylotów powietrza. Jeśli ich zabraknie może pojawić się grzyb i pleśń.
Fot. Velux