Logo

Czym obudować kominek? Wybór materiału i odpowiedni montaż

Kominek w domu to źródło ciepła i wyjątkowej przyjemności – tworzy niesamowity klimat, który poprawi nam nastrój w długie zimowe wieczory. Aby jednak w stu procentach spełniał swoją funkcję i stał się też dekoracją otoczenia, należy zadbać o odpowiednie wykończenie kominka w salonie. Jak to zrobić?

kominek ze stopą kamienną
Kominek na stopie kamiennej zabudowany drewnianym blatem od góry

Obudowy do kominka – wpływ na wystrój wnętrza

Kominek dodaje salonowi przytulności i świątecznej atmosfery – w szczególności wtedy, gdy wesoło trzaska w nim ogień. Niejednokrotnie kominek daje ciepło na cały dom, a w przypadku kominków z płaszczem wodnym jest w stanie zagrzać wodę do kąpieli. Aby jednak mógł prawidłowo pełnić swoją funkcję i jednocześnie zdobić otoczenie, należy go odpowiednio wykończyć.

Jak zabudować kominek? Bardzo ważna będzie tu ogólna estetyka otoczenia. Jeśli nasze mieszkanie urządzone jest w stylu nowoczesnym, nieporozumieniem byłoby wstawienie obudowy do kominka wyróżniającej się przesadną dekoracyjnością. Z kolei do małych pomieszczeń warto przemyśleć wybranie jasnego materiału – ciemne mogłoby być przytłaczające dla całej aranżacji.

Kolejnym aspektem podczas wykańczania kominka w salonie powinien być jego aspekt praktyczny – w tym przypadku pożądana jest gładka powierzchnia obudowy, którą będziemy w stanie w prosty sposób utrzymać w czystości. Jest to bardzo ważne w przypadku często użytkowanych kominków, które często brudzą się od sadzy.

Kominek z płyt kamienia naturalnego
Kominek z płyt kamienia naturalnego

Dlaczego tak ważne jest wykonanie odpowiedniej obudowy kominka?

Choć funkcja estetyczna obudowy do kominka jest bardzo zajmująca, musimy pamiętać o tym, że ma on za zadanie nie tylko zdobić pomieszczenie. Wykończenie kominka ma także znaczenie dla bezpieczeństwa – naszego i całego domostwa. Chroni wkład kominkowy przed przegrzaniem, a w dużym stopniu odpowiada także za rozprowadzanie ciepła po otoczeniu. Do wyboru mamy dwa rodzaje obudowy do kominka:

  • Izolacyjna obudowa kominka – takie wykończenie kominka doskonale sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach i w mieszkaniach, w których bawią się dzieci. Jak sama nazwa wskazuje, obudowa izoluje ciepło, a zatem pozostaje chłodna, nawet gdy we wkładzie szczapki palą się żywym ogniem. W małych salonach oddawanie ciepła przez obudowę kominka byłoby niepożądane, ponieważ w takim wnętrzu momentalnie zrobiłoby się zbyt gorąco.
  • Akumulacyjna obudowa do kominka – zupełnie inaczej kwestia ta przedstawia się w przypadku obszernych salonów, które ciężko ogrzać. Do nich lepszym wyborem okaże się akumulacyjne wykończenie kominka, oddające ciepło wytwarzane przez spalane paliwa całym sobą. Jest to świetny sposób na jak najdłuższe zachowanie komfortu cieplnego w mieszkaniu przez wiele godzin i oszczędne zużywanie drewna.
Kominek obudowany kamiennymi płytami
Kominek obudowany kamiennymi płytami

Jak wykończyć kominek – wybór materiału

Czym obłożyć kominek? Do wyboru mamy sporo materiałów, które zapewnią naszemu otoczeniu wysoką estetykę, a także będą dbały o nasze bezpieczeństwo na co dzień:

  • Wykończenie kominka kamieniemkamienne obudowy do kominków cechują się elegancja, wysoką trwałością, uniwersalnym designem i zazwyczaj są łatwe do utrzymania w czystości. Nic więc dziwnego, że cieszą się ogromną popularnością. Do obkładania wkładów kominkowych najczęściej wybierane są marmur, granit, piaskowiec i wapień.
  • Drewniana obudowa kominka – drewniane wykończenie to idealny wybór do wnętrz o charakterze rustykalnym. Wymaga jednak stworzenia izolacji, która oddzielałaby je od wkładu kominkowego – tylko wtedy możemy mówić o bezpiecznej obudowie do kominka.
  • Obudowa do kominka z cegły – ceglane wykończenia są bardzo chętnie stosowane w nowoczesnych i klasycznych wnętrzach – to dekoracja, która nigdy się nie nudzi. Udanym pomysłem jest więc także stworzenie z niej obudowy do kominka. Cegła powoli się nagrzewa, ale potem długo oddaje ciepło, więc to dobry wybór, jeśli zależy nam na wysokim komforcie grzewczym.
  • Obudowa kominka z gazobetonubetonowe wykończenie kominka okaże się strzałem w dziesiątkę w przypadku wnętrz o charakterze industrialnym. Powierzchnię takiej obudowy możemy zaimpregnować, by się nie brudziła, a nawet pomalować na inny, dowolny kolor. Jeśli zależy nam na bardziej dekoracyjnej formie, postawmy na obudowę kominka z betonu architektonicznego, który wprost idealnie nadaje się do takich zastosowań.
  • Obudowa kominka z płyt izolacyjnych – jeśli zależy nam na odizolowaniu wkładu kominkowego, do jego wykończenia zastosujmy płyty krzemianowo-wapienne. Możemy je dowolnie udekorować, dopasowując do wystroju naszego otoczenia.

Dużo łatwiej wygląda kwestia obudowy kominka elektrycznego – tutaj wystarczy wykończenie z płyt gipsowo-kartonowych, które możemy dowolnie udekorować. Biokominki, coraz częściej zastępujące tradycyjne modele, są natomiast atrakcyjne i bezpieczne same w sobie, więc nie wymagają dodatkowego wykańczania. Tylko od naszych oczekiwań zależy, jaki kominek wybierzemy do domu.

Kominek obudowany betonem architektonicznym - ozdobą salonu
Kominek obudowany betonem architektonicznym - ozdobą salonu

Jak zrobić obudowę kominka?

Jak zabudować kominek? Zadanie to możemy zostawić specjalistom lub podjąć się jego wykonania samodzielnie. Co warto wiedzieć o poszczególnych krokach wykańczania kominka w salonie?

  1. Pierwszym krokiem jest osadzenie wkładu kominkowego w pożądanym miejscu.
  2. Następnie należy przygotować stelaż, na którym oparte będą wszystkie kolejne elementy obudowy kominka.
  3. Konieczne jest również zastosowanie materiałów izolacyjnych na tylnej ścianie, suficie i profilach bocznych kominka.
  4. Na tym etapie musimy zdecydować, czy chcemy wykonać zabudowę akumulacyjną, czy izolacyjną, i zastosować odpowiednie płyty obudowy kominka.
  5. Ostatnim krokiem jest wykończenie kominka wybranym materiałem – tym sposobem nadamy mu ostateczną formę.
Kominek obudowany marmurowym blatem
Kominek obudowany marmurowym blatem

Obudowy do kominka – koszt wykonania

Koszt wykończenia kominka będzie zależał przede wszystkim od materiału, na jaki się zdecydujemy. Najdroższe są rzecz jasna kamienne obudowy kominka, których cena może wahać się od 1 000 do 50 000 zł. Sporo mniej wydamy np. na ceglaną zabudowę czy też wykonaną z drewna, choć w tym drugim przypadku musimy się liczyć także z dodatkowymi opłatami za materiały izolacyjne.

Z kominkiem na tarasie lub w salonie stworzymy wokół siebie magiczną aurę – ciepłą, przytulną i prawdziwie relaksującą. W takim otoczeniu możemy łatwiej się zrelaksować i przyjemnie spędzić czas wraz z najbliższymi osobami.

Projekty domów murowanych, czyli co warto o nich wiedzieć?
Blog
22 Grudzień sylius.ui.original_price 2024
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wybór odpowiedniego projektu ma kluczowe znaczenie. Wśród dostępnych technologii, domy murowane od lat cieszą się niesłabną
Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść