Jak czytać projekt budowy domu jednorodzinnego?
Wybierając projekt domu, widzimy jak będzie budynek umiejscowiony na naszej działce, kolory jego elewacji, typ dachu oraz, często już zwizualizowane, urządzone wnętrza. W najprostszy sposób przedstawia się nam rzut kondygnacji oraz przekroje. Oprócz tego jednak każdy projekt posiada szczegółową dokumentację techniczną, która, choć wygląda na skomplikowaną, zawiera w sobie wszystkie informacje dotyczące projektowanego budynku. Umiejętność ich odczytania pozwoli nie tylko lepiej zorientować się w pracach prowadzonych na jego podstawie, ale i w późniejszym okresie, doskonała orientacja, gdzie przebiega zbrojenie, okablowanie i kanalizacja, może być bardzo pożądana, a szczególnie w wypadku, kiedy część prac budowlanych zamierzamy przeprowadzić samodzielnie.
Jak czytać gotowy projekt?
Decydując się na wzniesienie własnych czterech ścian, warto zainteresować się bogatą ofertą gotowych projektów. Spośród tysięcy przygotowanych już dla klientów budynków możemy wybrać właśnie ten, który najbardziej nam odpowiada. Gotowy projekt to nic innego jak opracowanie architektoniczno-budowlane zawierające w sobie projekt architektoniczny, konstrukcyjny, wewnętrznej instalacji wodno-kanalizacyjnej, C.O. i ewentualnie gazowej oraz elektrycznej i odgromowej. Taki projekt wymaga jeszcze adaptacji do posiadanej przez nas działki.
Ważne, aby dobrze orientować się w podstawowej terminologii budowlanej i wiedzieć, co oznacza powierzchnia zabudowy, powierzchnia użytkowa, netto czy całkowita. Istotna będzie też kubatura całego obiektu, wysokość kondygnacji oraz całego budynku. Pojęcia te podlegają przepisom Polskiej Normy pt. Właściwości użytkowe w budownictwie, która dotyczy określania i obliczania wskaźników powierzchniowych i kubaturowych.
Dla każdej kondygnacji domu wykonywany jest rzut, który przedstawia rozkład domu na wysokości 1m nad podłogą. Z niego dowiemy się, jak przewidziano rozkład pomieszczeń, drzwi z zaznaczeniem, jak będą się otwierać, łazienek, WC, kotłowni, garażu. Na tym etapie możemy przedyskutować pewne zmiany w projekcie, aby jak najlepiej dostosować go do naszych potrzeb. Można poprosić o dodanie paneli fotowoltaicznych lub solarnych albo użycie materiałów poprawiających znacznie energooszczędność projektowanego budynku.
Elementem składowym każdego projektu domu są rysunki techniczne – to z nich dowiemy się najwięcej szczegółów, tak w kwestii materiałów, jakie przewidziano do budowy, jak i wymiarów pomieszczeń czy nawet np. wymiarów poszczególnych stopni schodów. Jak czytać dokumentację techniczną? Najpierw należy zapoznać się z symbolami, które są w niej zawarte, że wiedzieć, co one oznaczają.
Oznaczenia w projekcie domu
Oznaczenia budowlane to specyficzne znaki, które mówią o wszystkim, co dotyczy projektu – od oznaczenia powierzchni gruntu, po każdy element urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych. Jest to kilkaset znaków graficznych, z których dowiemy się nawet, czy przewiduje się grzejnik czołowy, płytowy, czy też ożebrowany szeregowy. Każdy rodzaj kotła jest przedstawiony innym znakiem, inaczej oznacza się też beton, beton lekki i beton lekki zbrojony. Z oznakowania można wyczytać miejsca użycia i grubości materiałów termoizolacyjnych oraz izolacji przeciwwilgociowych.
Każda taka informacja jest na wagę złota, przede wszystkim dla tych, którzy pomimo braku doświadczenia w dziedzinie budownictwa, chcą z jak największym udziałem własnym, wybudować wymarzony dom. Wraz z projektem dostaniemy np. oznaczenia drzwi na rysunku technicznym, jakie należy zastosować wraz z ich wymiarami i typem, a także czy przewidziano umywalkę podwójną, czy pojedynczą i jaki ma być typ wylotu miski ustępowej.
Oznaczenie wentylacji na projekcie pozwala nam zorientować się, które kanały należą do instalacji nawiewnej (np. N1), a które wywiewnej (np. W1) oraz czy przewody muszą być izolowane, czy też nie, a także jaki jest ich przekrój – okrągłe czy prostokątne, a linia przerywana powie nam, że przewód przechodzić ma z poziomu do dołu. Jedną z ważniejszych informacji, jakie wynikają z projektu, jest zróżnicowanie ścian. Nośne są kreślone liniami dwukrotnie grubszymi od działowych, które stanowią wewnętrzne przegrody budynku.
Jak czytać projekt fundamentów?
W projekcie zawarte będą nie tylko wymiary samej ławy, ale i z jakich materiałów ma być ona wykonana – określa się np. klasę betonu, jaki ma być użyty do zalania fundamentów. Ze względu na ogromne znaczenie poprawnie wykonanych fundamentów należy dokładnie stosować się do zastosowanych obliczeń. Z rysunku technicznego odczytujemy informację, jak głęboko trzeba poprowadzić wykopy, czy w których miejscach umieścić izolację przeciwwilgociową. Szczegółowe dane poprowadzą nas przez proces wykonania zbrojenia ławy włącznie ze średnicami prętów zbrojeniowych i gęstości ich ułożenia. Odpowiednie oznaczenia mówią o tym, jaki ma być typ fundamentu – ława czy stopy, płyta fundamentowa czy płyta z ogrzewaniem powietrznym. Zależnie od głębokości zalegania gruntów nośnych może zostać zaznaczone w projekcie, że należy zastosować tzw. studnie lub pale.
Jak czytać projekt dachu?
Już na etapie projektu zdefiniowany jest kształt dachu, technologia wykonania elementów konstrukcyjnych oraz rodzaj pokrycia dachowego. Ponadto zawarte są w nim istotne elementy, których późniejsze zaniedbanie lub złe odczytanie z projektu może prowadzić do poważnych kłopotów w użytkowaniu budynku, jak np. dowolne umieszczenia kominków odpowietrzających, niezgodne z projektem wykonanie ławy kominowej i koszy. Dla budujących dom systemem gospodarczym ważne jest otrzymanie z projektem rzutu poziomego więźby dachowej wraz z zestawieniem wszystkich jej elementów. Można oczywiście zrobić na podstawie rzutu więźby samemu takie obliczenia, jednak jest to czasochłonne i lepiej bazować na gotowym zestawieniu, które po dostarczeniu do tartaku pozwoli nam zamówić wszystkie, potrzebna do budowy konstrukcji materiały.
Rysunek techniczny projektu domu
Rysunek techniczny konstrukcji dachowej pokaże nam, jak gęsto ułożyć łaty, jakie mają być wymiary krokwi, grubość i rodzaj ocieplenia, umiejscowienie okna dachowego. Nie należy dokonywać zmian w projekcie na etapie budowy, ponieważ nie tylko, że istnieje ryzyko utraty gwarancji, ale może się okazać, że znacząco obniżymy wytrzymałość dachu, poprzez zastosowanie cieńszych krokwi lub innych elementów więźby, a co za tym idzie doprowadzimy do jego uszkodzenia przez wiatr lub zalegający śnieg.
Wybierając projekt dobrze jest, gdy mamy orientację w czytaniu dokumentacji technicznej budynku. Pozwoli nam to na lepsze zapoznanie się z daną wizualizacją oraz łatwiej nam będzie negocjować ewentualne zmiany w projekcie, żeby dom był jak najbardziej nam przyjazny. W przypadku budowy systemem gospodarczym znajomość oznaczeń i symboli rysunku technicznego będzie dla nas wręcz nieodzowna. W razie jakichkolwiek wątpliwości, albo utyskiwań ekipy budowlanej, że ,,tak się nie da”, będziemy mieli pod ręką koronny argument w postaci czytelnej dla nas dokumentacji technicznej budynku.
Projekt budowlany domu musi zawierać niezbędne elementy, które pozwalają na uporządkowanie dokumentacji technicznej tego budynku.
Rysunek techniczny domu zawiera najważniejsze informacje na temat nowo stawianego budynku. Do niezbędnych informacji zalicza się takie parametry jak:
- powierzchnia poszczególnych pomieszczeń w domu, także tych użytkowych, jak garaż, piwnica, czy strych,
- ogólna powierzchnia budynku netto, czyli taka, która ograniczona jest przez elementy konstrukcyjne zamykające pomieszczenia (ścianki działowe, kanały, czy elementy zewnętrzne w postaci balkonów loggie i podcieni).
Plan domu rysunek techniczny zawierał będzie także inne informacje, które przedstawione będą w formie rysunków w skali 1:100, takie jak:
- rzuty wszystkich poziomów domu, uwzględniające także więźba dachowe i fundamenty,
- przekroje wszystkich miejsc charakterystycznych (schodów),
- rysunki instalacji zewnętrznych, a także charakterystyka elewacji.
Wiele osób, które ma po raz pierwszy styczność z czymś takim jak rysunek techniczny, nie wie jak czytać rysunek domu. Najważniejszymi terminami, które spotykamy w rysunkach technicznych, są oznaczenia na projekcie budowlanym mówiące o kategorii danej powierzchni budynku. Jest to między innymi powierzchnia zabudowy (powierzchnia terenu zajęta przez wykończony budynek), powierzchnia netto, powierzchnia użytkowa, czy powierzchnia całkowita.
Powyższe informacje są niezbędne do tego, by wiedzieć, jak czytać projekt domu.
Ponadto projekt budowy domu musi mieć odpowiedni format, ponieważ formę, a także zawartość projektu budowlanego określa Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. 2012 r., poz. 462).
Wyposażenie a projekt domu
Wyposażenie domu jest jednym z ważniejszych elementów całego procesu jego domu, ponieważ dobrze zaaranżowane wnętrza potrafią skutecznie odwzorować naszą osobowość, a także w 100% wpisać się w nasze oczekiwania. Jeśli chcemy uwzględnić w naszym domu miejsce takie jak domowa siłownia, to można to zrobić już na poziomie rysunku technicznego cnc.
Dzięki temu nasze plany można wizualizować już na etapie planowania, co jest niezwykle praktyczne, ponieważ specjaliści potwierdzą, czy nasze rozwiązanie jest słuszne i przede wszystkim funkcjonalne. Wiele osób planuje aranżacje wnętrz dopiero po wykonaniu najważniejszych robót, gdy dom jest w stanie surowym zamkniętym. Planowanie wnętrz już na poziomie gotowego projektu pozwala na dokładne ustalenie wszystkich najważniejszych elementów, a także zapewnia poczucie konsekwencji w działaniu.
Domowa siłownia uwzględniona już w projekcie domu umożliwia dokładne sprecyzowanie naszych oczekiwań. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasza siłownia będzie dokładnie taka, jaką sobie zaplanowaliśmy i nic nas w tej materii nie zaskoczy.
Projekt domu i jego koszty
Budowa domu jest bardzo drogim przedsięwzięciem, dlatego należy szukać oszczędności tak, gdzie to tylko możliwe. Indywidualne projekty domu kosztują nawet do kilkunastu tysięcy złotych, dlatego wybór gotowych projektów pozwala zaoszczędzić na niemałe pieniądze. Warto dodać, że takie gotowe projekty można w pełni modyfikować i dostosowywać jest do swoich potrzeb. Przy oglądaniu gotowych projektów przyda się znajomość czytania rysunku technicznego. Wiedza odnośnie tego, jak czytać rysunek budowlany, pozwala na szybsze i bardziej profesjonalne dobieranie gotowych projektów.