Logo

Kiedy warto zdecydować się na zakup projektu domu z dachem jednospadowym?

Kategorie: dach

Dachy jednopołaciowe przez długi czas kojarzyły się przede wszystkim z zadaszeniami budynków gospodarczych czy technicznych. Projekty domów z dachem jednospadowym to jednak doskonały dowód na to, że rozwiązanie to sprawdza się też w budynkach jednorodzinnych. I nie chodzi tutaj tylko o małe konstrukcje budynków. Domy z dachem jednospadowym zachwycają oryginalnym, ale przy tym eleganckim wyglądem. Ponadto prosta, nieskomplikowana forma nadaje konstrukcji minimalistyczny, nowoczesny charakter. Czy jednak taki projekt będzie dla nas odpowiedni? Przyjrzyjmy się najważniejszym zaletom i sytuacjom, w których warto postawić na dach jednospadowy.

Czym jest dach jednospadowy?

Dach jednospadowy to konstrukcja, w której cała powierzchnia dachu pochyla się w jedną stronę. Jest prostszy niż dachy dwuspadowe czy wielospadowe, co czyni go atrakcyjnym zarówno wizualnie, jak i pod względem kosztów budowy.

Dach jednospadowy w projekcie domu - gdzie sprawdzi się to rozwiązanie?

Projekty domów z dachem jednospadowym to świetna propozycja dla osób ceniących nowoczesny minimalizm i prostotę w jej najlepszym, eleganckim wydaniu. Gotowe projekty domów z dachem jednospadowym zainteresują także tych, którzy chcą ograniczyć koszty związane z realizacją inwestycji. Po prawidłowym wyliczeniu kosztów budowy dachu może okazać się, że pozycja ta zajmuje istotną część budżetu. Projekty domów z jednospadowym dachem pozwalają na ograniczenie kosztów – związanych zarówno z zakupem materiałów, jak i późniejszym wykonawstwem.

Dach jednopołaciowy rozwiązuje też problem odprowadzania wody połaciowej czy zatrzymywania się śniegu. Na korzyść tego wariantu przemawia także niska waga konstrukcji dachu. Dzięki temu dachy jednospadowe mogą opierać się na ściance kolanowej i stolcowej. Co więcej, dom z dachem jednopołaciowym będzie z pewnością wyróżniał się na tle innych budynków o tradycyjnej konstrukcji. Jeśli więc inwestorowi zależy na takim efekcie, projekty domów z dachem jednospadowym spełnią jego oczekiwania.

Kiedy jednak warto zdecydować się na zakup projektu domu z dachem jednospadowym? Wariant ten powinni rozważyć zwłaszcza właściciele działek o niewielkim metrażu lub nietypowym kształcie. Projekty domów z dachem jednospadowym na wąską działkę można z powodzeniem zrealizować nawet w przypadku trudnych warunków terenowych. Dachy jednopołaciowe to również znakomity wybór w przypadku domów energooszczędnych. Dzięki prostej konstrukcji ryzyko powstania nieszczelności w pokryciu jest znacznie niższe.

W połączeniu z nowoczesnymi technologiami izolacyjnymi i instalacyjnymi projekty domów energooszczędnych z dachem jednospadowym zakładają ograniczenie zużycia energii i skuteczne zapobieganie ucieczce ciepła z wnętrza. To z kolei przekłada się na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Sprzyjać temu będą też duże przeszklenia, charakterystyczne dla projektów domów nowoczesnych, oraz okna na południowej stronie budynku. Wnętrza będą nie tylko doskonale doświetlone, ale także będą naturalnie ogrzewane przez ciepło z promieniowania słonecznego.

Zalety dachu jednospadowego

  • Prosta konstrukcja: łatwiejsza i tańsza budowa.
  • Estetyka: nowoczesny wygląd domu.
  • Praktyczność: możliwość montażu dużych okien, tarasu lub systemów fotowoltaicznych.
  • Oszczędność miejsca: idealny na małe i wąskie działki.

Warstwa pokrycia dachu w projektach domów z dachem jednospadowym

Decydując się na projekt domu jednorodzinnego z dachem jednospadowym, należy sprawdzić, jaką będzie miał on konstrukcję: krokwiową, płatwiowo-kleszczową, płatwiowo-zastrzałową czy wykorzystującą wiązary dachowe. Przy wyborze gotowego projektu domu z dachem jednospadowym istotne będzie również jego nachylenie – szczególnie jeśli inwestor zamierza zainstalować na nim na przykład panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne.

Kolejnym ważnym aspektem jest pokrycie dachu. Najczęściej wykorzystuje się do tego:

  • dachówkę ceramiczną,
  • dachówkę betonową,
  • blachodachówkę,
  • blachę płaską,
  • płytki włóknocementowe,
  • blachę trapezową,
  • papę z dekoracyjną posypką.

Na który wariant najlepiej postawić? Oprócz parametrów technicznych każdego rozwiązania na uwadze należy mieć też ich walory estetyczne – w zależności od konstrukcji i stopnia nachylenia dachu może on być bardzo dobrze widoczny od frontu czy od strony ogrodu.

Projekt domu z jednospadowym dachem a wymiary działki – co warto wiedzieć?

Przy wyborze projektu domu jednorodzinnego z dachem jednospadowym istotne będzie także dopasowanie go do wymiarów działki. Ogromną zaletą tego typu budynków jest możliwość postawienia ich nawet na niestandardowych działkach – o niewielkiej powierzchni czy wąskim kształcie. Za sprawą prostej i zwartej konstrukcji gotowe projekty domów z dachem jednospadowym można z powodzeniem zrealizować na nietypowych posesjach.

Będą one świetną propozycją również dla właścicieli płytkich działek, jeśli konieczne jest usytuowanie budynku blisko granicy posesji. Warto przy tym mieć na uwadze, że taki wymóg może być też wynikiem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub zostać nałożony decyzją administracyjną o warunkach zabudowy.

Przegląd projektów – poznaj domy z naszej kolekcji

Projekty domów z dachem jednospadowym łączy prosta, nieskomplikowana bryła oraz minimalistyczny, nowoczesny design. W kategorii domów z dachem jednospadowym znaleźć można zarówno projekty małych domów, jak i projekty domów piętrowych. Do wyboru są projekty domów parterowych z dachem jednospadowym, które są polecane przede wszystkim mniejszym rodzinom lub małżeństwom. Z kolei projekty domów piętrowych z dachem jednospadowym wpiszą się w oczekiwania i potrzeby większych rodzin, zapewniając komfortową przestrzeń dla każdego mieszkańca.

Dach jednospadowy jest jednak rozwiązaniem, które można z powodzeniem zastosować nie tylko w budynkach jednorodzinnych wolnostojących – doskonale sprawdza się on także w przypadku zabudowy bliźniaczej. Wśród projektów domów dwulokalowych i bliźniaków można znaleźć również projekty budynków z dachem jednopołaciowym. To znakomita propozycja na przykład dla zaprzyjaźnionych rodzin lub rodzin wielopokoleniowych.

Przykładem projektu domu z dachem jednospadowym jest Mrówka 6. To projekt małego, dwulokalowego, piętrowego domu, stworzony z myślą o zabudowie bliźniaczej. Jeden segment zapewnia 98,69 m2 powierzchni użytkowej, a starannie rozplanowany układ pomieszczeń pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Tym samym, mimo stosunkowo niewielkiej powierzchni, dom oferuje sporą, a zarazem komfortową powierzchnię mieszkalną. Funkcjonalność budynku podnosi garaż jednostanowiskowy, przewidziany w każdym segmencie.

Dom z dachem jednospadowym to rozwiązanie, które idealnie wpisuje się w nowoczesne trendy architektoniczne i ekologiczne. Warto rozważyć taki projekt, jeśli szukamy estetycznego, funkcjonalnego i ekonomicznego domu, zwłaszcza jeśli posiadamy wąską działkę, zależy nam na lepszym doświetleniu wnętrz czy planujemy instalację paneli fotowoltaicznych. Niezależnie od tego, jakie są nasze priorytety, dach jednospadowy może okazać się strzałem w dziesiątkę, łącząc nowoczesny design z praktycznymi korzyściami.

Jeśli marzą Państwo o budowie domu z dachem jednospadowym, zapraszamy do kontaktu. Pomożemy wybrać odpowiedni projekt dostosowany do Państwa potrzeb oraz warunków działki.

Projekty domów murowanych, czyli co warto o nich wiedzieć?
Blog
22 Grudzień sylius.ui.original_price 2024
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wybór odpowiedniego projektu ma kluczowe znaczenie. Wśród dostępnych technologii, domy murowane od lat cieszą się niesłabną
Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść