Logo

Dach kopertowy – poznaj jego zalety i wady

Kategorie: dach

Dach czterospadowy, zwany kopertowym, jest popularnym rozwiązaniem, wybieranym często przy budowie nowych domów jednorodzinnych, szczególnie jednokondygnacyjnych. Jego złożona z czterech skośnych połaci konstrukcja zapewnia lekkość bryły budynku i jej wyjątkowy charakter, ale ma także inne atrakcyjne cechy, które zostaną opisane poniżej. Czy warto zatem zastosować takie rozwiązanie architektoniczne przy budowie własnego domu? Jakie są wady, a jakie zalety dachu kopertowego?

Dach kopertowy zalety i wady

Jak zbudowany jest dach kopertowy?

Dachy kopertoweskładają się z czterech skośnych połaci, zazwyczaj jednakowo pochylonych i stykających się w narożnikach, z których dwie większe mają kształt trapezu, zaś mniejsze są trójkątne.

Konstrukcjadachukopertowegooparta jest na kalenicy, ułożonej równolegle do dłuższych płaszczyzn zadaszenia. Konstrukcja więźby dachowej najczęściej jest płatwiowo-kleszczowa. Do budowy szkieletu zadaszenia najlepiej wykorzystać drewno sosnowe, dosuszone i impregnowane ciśnieniowo. Rzadziej stosuje się drewno świerkowe, jodłowe lub modrzewiowe. Do wykonania dachów kopertowych, zwłaszcza tych o małych kątach nachylenia, można użyć prefabrykowanych elementów więźby dachowej, co dodatkowo pozwala na lepsze zagospodarowanie przestrzeni poddasza. Większa powierzchnia użytkowa tego pomieszczenia powstaje, ponieważ więźba dachowaprefabrykowana nie wymaga słupów na poddaszu, dzięki czemu można praktycznie bez ograniczeń zagospodarować pomieszczenie. Używając gotowych dźwigarów kratownicowych można też zrezygnować ze stropu betonowego, co daje większe możliwości swobodnej aranżacji wnętrza budynku, ponieważ całość konstrukcji dachu opiera się na ścianach zewnętrznych. Ponadto gotowa więźba z fabryki może być szybko dostarczona i zainstalowana na domu w ciągu kilku dni.

Konstrukcja dachu kopertowego

Dla dachów kopertowych optymalnymi pokryciami są dachówki, gonty lub wióry, wymagające jednak odpowiedniego nachylenia połaci, by dobrze spełniać swoje funkcje. Konstrukcja tego rodzaju zadaszenia ma dużo kątów ostrych i płaszczyzn o zróżnicowanych kształtach, dlatego zastosowanie drobnych elementów pokryciowych generuje mniej odpadów. Polecanymi okryciami dachu kopertowego są też popularne blachodachówki, blachy płaskie czy dachówki bitumiczne na płycie OSB, jednakże w przypadku ich użycia powstaje dużo odpadów, co z kolei może zniwelować różnice powstałe na skutek wykorzystania tańszych materiałów. Zastosowanie wyżej wymienionych pokryć, szczególnie jeśli oprze się je na sztywnym poszyciu zabezpieczonym papą, pozwala na stworzenie dachu kopertowego o niskich kątach nachylenia połaci. To rozwiązanie jest czasem stosowane w projektach domówpiętrowych z dachem kopertowym,dzięki czemu bryła budynku nie jest zdominowana przez masywny dach o nachylonych pod dużymi kątami połaciach, zaś s zadaszenie wygląda lekko i nie psuje wyglądu budynku.

Zalety i wady dachów kopertowych oraz ich zagospodarowanie.

Dachy trapezowe wybierane są przede wszystkim ze względu na sztywność i masywność ich budowy. Doskonale prezentują się one na domach parterowych o klasycznej bryle, jak i na budynkach z poddaszem użytkowym.

Z uwagi na pozbawioną lekkości konstrukcję oraz obecność czterech skosów dachy kopertowe są odporne na niekorzystne warunki pogodowe. Zarówno deszcz, jak i śnieg swobodnie usuwane są z powierzchni połaci. Jednakże za największą zaletę dachów kopertowych uważana jest ich odporność na bardzo silne, wręcz huraganowe wiatry, co ma niebagatelne znaczenie zwłaszcza w rejonach nawiedzanych przez silne nawałnice.

Wady dachów kopertowych

Główną wadą omawianych pokryć dachowych jest zmniejszona powierzchnia użytkowa poddasza z powodu czterech skosów i niejednokrotnie jego zbyt mała wysokość. Dzięki użyciu ścianek kolankowych można obejść powyższe ograniczenia, co z kolei w niektórych przypadkach negatywnie wpływa na proporcje budynku. Innym sposobem na ominięcie problemu małej przestrzeni pod dachem kopertowym są duże kąty nachylenia połaci. Kolejną wadą omawianego rozwiązania konstrukcyjnego jest mała ilość światła dostępna na poddaszu, co można rozwiązać poprzez instalację w połaciach okien dachowych lub lukarn. Te ostatnie szczególnie dobrze wyglądają w domach stylizowanych na dworki lub pałacyki. Nadają atrakcyjny wygląd budynkowi, a także zwiększają kubaturę pomieszczeń oraz czynią poddasze łatwiejszym do zagospodarowania.

Kolejną wadą dachów kopertowych są wyższe koszty wykonania w porównaniu do zadaszenia dwuspadowego oraz większa pracochłonność ich budowy.

Jeśli jednak poddasze nie będzie pełniło funkcji mieszkalnych, a ze względów estetycznych nie planuje się montażu żadnych okien w połaciach, to można na nim umieścić elementy nowoczesnych systemów wentylacji mechanicznej i rekuperacji. Strych może pełnić też funkcję schowka na rzadko używane przedmioty.

Decydując się na dom z dachem kopertowym, warto to zrobić już na etapie projektowania, ponieważ zmiana konstrukcji zadaszenia w czasie budowy rzadko kiedy jest możliwa. Trzeba wybrać kąt nachylenia dachu i jego całkowitą powierzchnię, ale też materiały na jego pokrycie oraz od razu zdecydować o budowie lukarn lub instalacji okien dachowych.

Jeśli zamierzasz zakup projektu z dachem wielospadowym koniecznie sprawdź naszą topową kategorię.

domoweklimaty.pl

Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść