Logo

Dachówka czy blachodachówka – co wybrać?

Kategorie: Blog

Budowa domu jednorodzinnego nierozerwalnie jest związana z podejmowaniem decyzji i dokonywaniem mniej i bardziej istotnych wyborów, które mogą zaważyć zarówno na estetyce, jak i na funkcjonalności budynku. Jednym z ważniejszych etapów stawiania domu jest wykonanie konstrukcji dachu. Wówczas trzeba zdecydować, czy na pokrycie dachu wybrać tradycyjną dachówkę, czy może blachodachówkę. Czym różnią się od siebie oba rozwiązania i jaki mogą mieć ogólny wpływ na dom? Między innymi te kwestie poruszamy w poniższym artykule

Dachówka czy blachodachówka – ważny wybór

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że to, czy wybierzemy dachówkę czy blachodachówkę, ma niewielkie znaczenie. W końcu zarówno jeden produkt, jak i drugi dobrze wywiązuje się ze swojego podstawowego zadania, a spacerując ulicami miast, zdecydowana większość z nas nigdy nie zwraca uwagi na typ pokrycia dachowego mijanych domów i budynków użytkowych.

To jednak tylko pozory… To, czy na dachu zostanie położona dachówka czy blachodachówka, może znacząco wpłynąć na finalny wygląd domu, oraz na jego funkcjonalność w dłuższej perspektywie. Przyjrzyjmy się zatem obu opcjom

Dachówka – co trzeba o niej wiedzieć?

Dachówka to tradycyjny wyrób budowlany, który już od setek lat jest używany do wykonywania pokryć dachowych. Chociaż pozornie może się wydawać, że dachówki są produktami niezbyt zróżnicowanymi, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej: tradycyjne dachówki mogą być wykonywane z różnych materiałów i mieć różne kształty.

Rodzaje dachówek

Ze względu na materiał wykorzystany do produkcji dachówek, wyróżnia się między innymi dachówki ceramiczne, cementowe i szklane, przy czym zdecydowanie największą popularnością cieszą się te dwa pierwsze typy:

  • dachówki ceramiczne wytwarza się poprzez wypalanie gliny w wysokiej temperaturze. Powstałe w ten sposób dachówki są pokrywane glazurą i nadają się do wykonania pokrycia dachowego;
  • dachówki cementowe produkowane są natomiast z piasku kwarcowego, który należy zmieszać z wodą i cementem oraz pigmentami, których zadaniem jest nadanie dachówkom pożądanego koloru.

Jak wspomnieliśmy, dachówki mogą być produkowane w różnych kształtach. Pod tym względem można wyróżnić dachówki:

  • płaskie: w tej kategorii wydziela się dachówki proste, czyli o kształcie kwadratu lub prostokąta, oraz tak zwane karpiówki, czyli dachówki wyprofilowane u dołu, kształtem przypominające literę „U”. Czym cechuje się dachówka płaska? Wady i zalety dotyczą przede wszystkim ceny – jest to najdroższy typ dachówki, a przy tym bardzo uniwersalny. Dachówki płaskie nie dają jednak tak okazałych efektów wizualnych jak faliste;
  • faliste: są to różnorodne dachówki w wyprofilowanym przekroju. W tej kategorii można wydzielić dachówki takie jak dachówki holenderskie (czyli popularne „esówki”), marsylki oraz dachówki romańskie.

Dachówka – wady i zalety

W tym tekście, w celu pewnego usystematyzowania tematu, skupiamy się wyłącznie na najpopularniejszych dachówkach, czyli ceramicznych. Największą zaletą tego rozwiązania jest trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne. Chociaż producenci zazwyczaj udzielają gwarancji dachówek ceramicznych na kilkadziesiąt lat (co samo w sobie jest długością imponującą), to najczęściej bez problemu wytrzymują one nawet ponad sto lat. Na marginesie dodajmy, że dachówki cementowe są obecnie używane zbyt krótko, by można było ocenić ich wytrzymałość na przestrzeni wieku.

Wśród innych zalet dachówki ceramicznej należy wymienić dużą różnorodność dostępnych wariantów i barw (zwłaszcza w kwestii połysku) oraz bardzo dobry spływ wody opadowej. Z uwagi na to, że kolejne dachówki nachodzą na siebie, pokrycie jest szczelne.

Oczywiście, dachówka ceramiczna nie jest pozbawiona wad. Największą z nich jest oczywiście wysoka cena – jest to jedno z najdroższych rozwiązań na rynku. Trzeba jednak pamiętać, że zazwyczaj taki dach nie wymaga ingerencji przez dziesięciolecia. Dachówka jest też ciężka, co wymaga niekiedy solidniejszej konstrukcji dachu.

Zobacz projekty domów parterowych

Blachodachówka – co to?

Alternatywą dla tradycyjnej dachówki ceramicznej jest blachodachówka – czyli pokrycie dachowe, które wytwarza się z ocynkowanych blach stalowych o grubości od 0,4 mm do 1,25 mm. Blaszane elementy są następnie powlekane powłokami organicznymi o grubości od 25 μm (w przypadku powłok poliestrowych) do 200 μm (przy powłokach z plastizolu). Blachodachówka jest powszechnie stosowana, ponieważ nadaje się do wykonywania pokryć dachowych przy wszystkich rodzajach dachów stromych o kącie nachylanie minimum 9-12˚.

Blachodachówka – wady i zalety

Jakie wady i zalety ma blachodachówka? Przede wszystkim, trzeba zaznaczyć, że jest to rozwiązanie znacznie mniej trwałe niż tradycyjna dachówka ceramiczna (co oczywiście nie oznacza, że jest to opcja nietrwała). Producenci na ogół szacują trwałość blachodachówki na 15-20 lat, choć długość ta może być nawet dwukrotnie większa. Trzeba jednak pamiętać o tym, że naruszenie warstwy ochronnej pokrycia, może doprowadzić do rdzewienia dachu. Blachodachówka nie nadaje się też do dachów o bardziej złożonych i zaawansowanych kształtach – wielokrotne i skomplikowane przycinanie blachy prowadzi bowiem do bałaganu oraz podwyższa koszty, co może sprawić, że będzie to po prostu rozwiązanie nieopłacalne…

A pamiętajmy, że to właśnie niska cena jest największą zaletą blachodachówki! Dodatkowo, blachodachówka jest znacznie lżejsza od dachówki ceramicznej. Chociaż nie zawsze wpływa to na przekroje elementów więźby (muszą one bowiem przenosić wiele innych obciążeń – a wysokość krokwi dobiera się co 2 cm, więc nie zawsze zmiana dachówki pozwoli zeskoczyć o jedno „oczko” niżej – np. z 18 na 16 cm). Z uwagi na niższą wagę blachodachówka lepiej sprawdzi się też przy już stojących budynkach.

Wśród wad blachodachówki należy również wymienić fakt, że jest „głośniejsza” w czasie deszczu oraz nagrzewa się mocno od słońca. Dobrze przewodzący ciepło metal może powodować nagrzewanie powietrza, odczuwalne w okolicach okien dachowych czy paneli PV oraz jest nieprzyjemny w dotyku – choć ta ostatnia wada zapewne z rzadka okaże się problemem. 

Dachówka czy blachodachówka – którą opcję wybrać?

Czy lepszym wyborem będzie dachówka, czy blachodachówka? Jeżeli decydujesz się na budowę domu jednorodzinnego i nie ograniczają Cię aspekty finansowe, naturalnym wyborem powinna być klasyczna dachówka ceramiczna. Będzie to po prostu rozwiązanie trwalsze i odporniejsze na czynniki atmosferyczne. Nie oznacza to jednak, że blachodachówka będzie zła – przy ograniczonych funduszach i domu, mającym prosty dach, jak najbardziej sprawdzi się ona dobrze!
 
 

Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Projekty dużych domów – idealne rozwiązanie dla wymagających
Blog
01 Sierpień 2024
Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. To miejsce, które ma być naszą oazą spokoju, schronieniem przed codziennym zgiełkiem oraz przestrzenią, gdzie
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść