Deskowanie dachu: krok po kroku
Na pierwszy rzut oka dach może się wydawać konstrukcją prostą – ot, dachówka czy blachodachówka i tyle. Warto jednak mieć świadomość tego, że zadaszenie budynku bywa bardzo złożone, a pod właściwym pokryciem dachowym znajdują się jeszcze inne warstwy. Jedna z nich może być wykonana z desek. Czy warto przeprowadzać deskowanie dachu, co ono daje i jak wykonać deskowanie dachu krok po kroku? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Co to jest deskowanie dachu – na co zwrócić uwagę?
Zanim opowiemy o tym, jak wykonać deskowanie dachu krok po kroku, odpowiedzmy na pytanie, na czym w ogóle polega sam proces i czym on jest. Mówiąc w skrócie, deskowanie polega na montażu na krokwiach dachowych sztywnego poszycia z desek, na których kładzie się wstępne pokrycie (na przykład z papy czy wodoodpornej, oddychającej membrany).
Celem deskowania jest wzmocnienie dachu i zwiększenie jego trwałości w niektórych przypadkach. Chociaż deskowanie najczęściej nie jest konieczne, profesjonalni dekarze często do niego zachęcają. Zwracają oni uwagę, że pokrycia dachowe, na których wykonano deskowanie, są odporniejsze na działanie niekorzystnych zjawisk pogodowych, także tych skrajnych. Producenci pokryć dachowych zalecają deskowanie połaci jedynie przy małym kącie nachylenia dachu.
Deskowanie dachu – zasady
Co należy wiedzieć zanim rozpocznie się deskowanie dachu? Zasady dotyczą między innymi odstępów między kolejnymi deskami. Suche, impregnowane ciśnieniowo deski są mocowane prostopadle do krokwi. Jeżeli deski są odpowiednio przygotowane, zaleca się zostawianie między nimi odstępów o szerokości około 2-5 cm, które mają umożliwiać swobodny przepływ powietrza. Z drugiej strony, wielu dekarzy, a także inwestorów, którzy deskowali dach, zaleca szczelne „bicie” desek, na styk, argumentując to tym, że na przestrzeni dłuższego czasu, deski i tak wyschną jeszcze bardziej, pomniejszając swoją objętość, a tym samym tworząc szpary o szerokości 0,5-1 cm (wystarczające do przepływu powietrza). Najlepszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie porady dekarza, którego zaangażujesz do przeprowadzenia prac.
W tym miejscu warto też wspomnieć o tym, że istnieje możliwość przeprowadzenia pełnego lub częściowego deskowania dachu. Pełne deskowanie dachu polega na pokryciu całej konstrukcji deskami i jest niezbędne, gdy dach ma być pokryty papą lub gontem bitumicznym (zaznaczmy jednak, że dekarze rekomendują wykonanie pełnego deskowania także w innych przypadkach). Częściowe deskowanie dachu polega tylko na deskowaniu wybranych miejsc, które potrzebują wzmocnienia. Jednak takie rozwiązanie powoduje konieczność dodatkowych zabiegów w celu wyrównania różnic w grubościach warstw części deskowanej i niedeskowanej.
Deskowanie dachu: krok 1 – zanim zaczniesz, czyli jak się przygotować do pracy?
Teoretycznie deskowanie dachu można przeprowadzić samodzielnie. Deskowanie musi jednak być przeprowadzone solidnie i precyzyjnie – tak, by deski nie tylko były położone w optymalnych odstępach od siebie, ale też by nie uginały się pod własnym ciężarem. Z tego względu zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej ekipy dekarskiej.
Przygotowując się do deskowania dachu, należy zwrócić szczególną uwagę na deski, jakie zostaną użyte do pracy. Jak już wspomnieliśmy, drewno musi być odpowiednio wysuszone. Dobrym rozwiązaniem będą deski wykonane z drewna sosnowego, które cieszą się popularnością wśród materiałów konstrukcyjnych ze względu na niską cenę, ale można też wykorzystać drewno świerkowe.
Jakie parametry techniczne powinny mieć deski do deskowania dachu? Generalnie uznaje się, że odpowiednie są deski o grubości około 24-25 mm i szerokości 12-15 cm.
Deskowanie dachu: krok 2 – właściwe deskowanie dachu
Przy odpowiednim przygotowaniu desek, właściwe deskowanie dachu nie jest procesem skomplikowanym, choć niewątpliwie przeprowadzając je, trzeba zachować ostrożność. Jak zacząć deskowanie dachu? Deskowanie dachu należy wykonywać stopniowo, rozpoczynając od dołu krokwi, a następnie sukcesywnie dokładać kolejne deski. W ten sposób dochodzi się do szczytu dachu.
Każda deska przybijana jest poprzecznie do krokwi zazwyczaj na dwa-trzy gwoździe (czyli ok. 15 gwoździ na metr bieżący). W ten sposób można osiągnąć wyjątkowo solidne wzmocnienie konstrukcji dachowej.
Deskowanie dachu: krok 3 – co po deskowaniu?
W zasadzie w tym miejscu kończy się właściwy proces deskowania. Trzeba jednak pamiętać o tym, że na zamocowane deski należy nałożyć wstępne pokrycie dachu, które tymczasowo zabezpieczy budynek przed deszczem, wiatrem i innymi czynnikami atmosferycznymi. Jako tego typu pokrycie dachowe można zastosować membranę dachową lub – będącą nadal bardzo popularnym rozwiązaniem – papę.
Pamiętaj, że kładąc papę na deski, nie powinno się jej mocować na całej powierzchni dachu. Niezbędne jest przymocowanie papy tylko na zakładach. Później papa będzie dociśnięta przy pomocy kontrłat, a co za tym idzie, mocowanie na całej powierzchni dachu jest po prostu bezcelowe. Co więcej, wbijane do papy gwoździe czy zszywki tapicerskie powodują, że papa nie może odpowiednio spełniać jednej ze swoich podstawowych funkcji – gwarantować stuprocentowej szczelności.
Należy też zaznaczyć, że w przypadku pełnego deskowania pod dachówkę ceramiczną lub cementową – na deskowaniu i tak należy zastosować system łat i kontrłat. Zapewniają one poprawną wentylację oraz solidny montaż dachówki.
Jakie zalety ma pełne deskowanie dachu?
Na początku artykułu zaznaczyliśmy, że pełne deskowanie dachu poprawia wytrzymałość i trwałość konstrukcji dachowej oraz jest zalecane w niektórych przypadkach takich jak mały kąt nachylenia połaci dachowej lub wyjątkowo wymagające warunki atmosferyczne. Warto jednak zaznaczyć, że zalety tego rozwiązania są zauważalne nie tylko w tego typu skrajnych sytuacjach.
Pełne deskowanie dachu jest rekomendowane przede wszystkim w przypadku domów z poddaszem użytkowym. Zwiększa ono bowiem izolację akustyczną oraz termiczną – deski latem ograniczają nadmierne przegrzewanie się pomieszczenia, a zimą – dodatkowo je ociepla. Dzięki temu poprawia się komfort życia domowników.