Dobór odpowiedniej zaprawy murarskiej. Zaprawa murarska gotowa czy z betoniarki?
Odpowiednio dobrana zaprawa murarska pozwoli na trwałe połączenie elementów murowanych i właściwe zabezpieczenie ich przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Do wyboru mamy zaprawy o różnym składzie i parametrach użytkowych – kluczowe jest prawidłowe dopasowanie masy do planowanego zastosowania.
Skład i charakterystyka zaprawy wapiennej
Prace budowlane wymagają trwałego łączenia ze sobą elementów murowanych, do czego zaprawa murarska jest niezbędna. Określenie to dotyczy mieszaniny składającej się z wody i specjalnego spoiwa, odpowiedzialnego za stworzenie wytrzymałego połączenia. W zależności od konkretnego składu zaprawa wykazuje różną odporność na wilgoć i niekorzystne warunki atmosferyczne, może mieć też znaczący wpływ na parametry cieplne powstającego budynku.
Zaprawy murarskie wapienne i cementowo-wapienne nazywane są często tradycyjnymi. Przez wiele lat zastępowano je cementem, obecnie coraz częściej powraca się do tych klasycznych komponentów, wyróżniających się wyjątkową trwałością. Zastosowanie wapna pozwala uzyskać wysoki stopień plastyczności masy i zapewnić „oddychanie” ścian. Kolejne zalety to niwelowanie ryzyka tworzenia się szczelin podczas osiadania budynku, duża przyczepność i grzybobójcze właściwości zaprawy.
W skład zaprawy wapiennej wchodzą woda, piasek i wapno gaszone, czyli tzw. wapno hydratyzowane. W przypadku zaprawy wapienno-cementowej mamy do czynienia z wodą, oczyszczonym piaskiem, wapnem i cementem. Takie zaprawy wyróżniają się długim czasem twardnienia – ok. 8 godzin przy zaprawie wapiennej i ok. 5 godzin przy wapienno-cementowej.
Ceny zaprawy wapiennej i wapienno-cementowej gotowej
Zaprawę można przygotować samodzielnie na placu budowy, wymaga to jednak doświadczenia i ostrożności, pozwalających zachować właściwe proporcje i uzyskać pożądaną konsystencję. Dlatego wiele osób decyduje się na zakup gotowych zapraw. W przypadku gotowych do użycia zapraw wapiennych za kilkanaście litrów trzeba zapłacić ok. 50 zł. Znacznie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zakup suchej mieszanki do samodzielnego połączenie z piaskiem i wodą.
Obecnie w Polsce zaprawę bazującą na samym wapnie wykorzystuje się stosunkowo rzadko. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest zaprawa wapienno-cementowa. Cena takiej gotowej sklepowej zaprawy to ok. 10-25 zł za kilogram. Koszt zakupu uzależniony jest od właściwości konkretnego produktu: jego wydajności, orientacyjnego zużycia i innych istotnych parametrów.
Zastosowanie zaprawy wapiennej i wapienno-cementowej w budowlance
Zastosowanie wapna sprawia, że zaprawy na jego bazie są wyjątkowo uniwersalne i szeroko wykorzystywane podczas różnych prac remontowo-budowlanych. Jeśli zastanawiamy się, jaka zaprawa do murowania cegły sprawdzi się najlepiej, tradycyjne masy okażą się odpowiednim wyborem.
Zaprawy wapienne wykorzystywane są przede wszystkim do murowania ścian, zwłaszcza ścian nośnych budynków mieszkalnych i ścian wypełniających. Z powodzeniem wykorzystamy je do pracy na elementach zewnętrznych i wewnętrznych.
Zaprawy wapienno-cementowe dostępne są w różnych klasach, np. M5 czy M15. Każda z klas ma nieco inne właściwości i nadaje się do innego rodzaju prac – producent określa dokładnie wskazane zastosowanie, stąd informacje typu „zaprawa murarska do bloczków betonowych” czy „murowanie ścian z elementów ceramicznych”. Masa wapienno-cementowa może posłużyć do tworzenia ścian nośnych, działowych, oporowych i fundamentowych (dowiedz się więcej o rodzajach ścian). Za jej pomocą wykonuje się też np. murki ogniowe czy kanały ściekowe.
Kolejne zastosowanie zapraw na bazie wapna to prace wykończeniowe, przeprowadzane wewnątrz budynków. W tym przypadku kluczowa jest konsystencja – w zależności od konkretnych proporcji masę można stosować np. do wykonania gładzi lub obrzutki.
Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając zaprawę do murowania?
Wybierając zaprawę murarską, zwracamy uwagę na jej skład, a także na klasę, określającą wytrzymałość produktu. Klasy nazywane są też markami – to oznaczenie składające się z litery M i cyfry. Na przykład w przypadku zaprawy wapienno-cementowej klasa M1 nadaje się do wykonywania warstw wierzchnich czy obrzutek dla tynków zewnętrznych i wewnętrznych, a klasa M7 nawet do murowania ścian czy łuków narażonych na wstrząsy lub do prac w budynkach znajdujących się na gruntach nasyconych wodą.
Kolejny ważny parametr to przyczepność do podłoża.Odpowiednia przyczepność pozwala uzyskać wymaganą stabilność i wytrzymałość całej konstrukcji – minimalne wymagania określa się, biorąc pod uwagę występujące w ścianie naprężenia.
Należy zwrócić uwagę na czas wiązania zaprawy murarskiej, co pozwoli na właściwe zaplanowanie wszystkich prac. Istotny jest również czas urabialności, przedział temperaturowy stosowania zaprawy, zakres zalecanej grubości czy wytrzymałość po całkowitym związaniu.
Zaprawa murarska – jakie powinna mieć proporcje?
Zaprawa murarska gotowa czy robiona? Do wyboru mamy kilka opcji. Prostym i szybkim rozwiązaniem jest zaprawa murarska z betoniarni – gotowa do użycia masa zostaje dostarczona na teren budowy. Nie musimy martwić się o odpowiednie proporcje, trzeba jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami.
Przy wykorzystaniu gotowej sklepowej mieszanki postępujemy zgodnie z zaleceniami producenta. Natomiast samodzielne przygotowanie zaprawy wymaga dokładności i dostosowania proporcji do składu masy, jej docelowej klasy i zastosowania.
Zalecane proporcje zaprawy cementowej to np. 25 kg cementu na 176 kg piasku i 24-28 litrów wody, przy klasie M5.Chcąc uzyskać klasę M10, należy użyć na taką samą ilość cementu, 143 kg piasku i 20-24 litry wody. Inaczej wyglądają proporcje w przypadku zaprawy wapienno-cementowej: by uzyskać klasę M5, należy użyć 25 kg cementu, 213 kg piasku, 24-28 litrów wody i 11 kg wapna gaszonego. Szczególną ostrożność trzeba zachować, decydując się na użycie zaprawy z domieszkami (plastyfikatorami) zamiast wapna. Należy pamiętać o tym, że wpisując w wyszukiwarkę hasło „zaprawa murarska proporcje plastyfikator”, uzyskamy liczne wskazówki, jednak właściwości takiej masy mogą nie dorównywać klasycznej zaprawie z wapnem.
Wybór zaprawy murarskiej powinien być uzależniony od planowanego zastosowania. Należy zwracać uwagę na skład zaprawy, a także jej klasę, przyczepność czy czas wiązania.
Więcej informacji na temat budowy funkcjonalnego domu? Zobacz nasze projekty!