Logo

Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych

Kategorie: Blog

Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego miejsca wypoczynku, jak i potencjalnego źródła dochodu z wynajmu krótkoterminowego. Jednak, zanim podejmiemy decyzję o budowie czy zakupie domku letniskowego, warto przyjrzeć się projektom dostępnym na rynku oraz zastanowić się, czy taka inwestycja faktycznie się opłaca.

Projekty domów letniskowych

Całoroczne, samowystarczalne, tanie w budowie, z ogrzewaniem różnego typu - wpiszą się w gusta zarówno osób, które potrzebują odległej ostoi na wypady urlopowe, jak i deweloperów nastawionych na budowę w celach komercyjnych. W tej kategorii domów letniskowych często natrafić można na budynki w wersji szkieletowej, niektóre z nich są też dostępne w dwóch wariantach - murowane lub drewniane. Budowa domku letniskowego w formie tzw. kanadyjki, czyli domu w technologii szkieletowej ma dodatkowe zalety - mniejszą grubość ścian i bezwładność energetyczną. Taki budynek ma zatem więcej miejsca w środku i łatwiej go nagrzać, jeżeli użytkowany jest tylko okresowo. Zwłaszcza ten pierwszy argument może być kluczowy dla inwestorów, którzy planują budowę na malutkiej działce, ogródkach działkowych bądź bez pozwolenia (budowa na zgłoszenie). Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w nadziei, że nie tylko spełni ona oczekiwania odbiorcy, ale również rozbudzi wyobraźnię. Nie bójmy się marzeń!

Dlaczego warto wybrać projekty domów od domoweklimaty.pl?

Wiele osób marzy, o tym, żeby mieć własny, mały domek letniskowy. Jest to idealne rozwiązanie na spokojny wypoczynek, gdy nie chcemy wyjeżdżać zagranicę. Usytuowanie takiego budynku zależy od tego, gdzie mamy działkę i jakie jest jej przeznaczenie. Dodatkowo warto sprawdzić plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego, który dokładnie określa, jakie obiekty mogą, a jakie nie mogą być budowane w danej lokalizacji. Jeśli chcemy zrealizować projekt domu letniskowego na działce rekreacyjnej, formalnie nie będzie on mógł stać się obiektem mieszkalnym. Takie obostrzenie znosi również obowiązek zapewnienia budynkowi stałego dostępu do bieżącej wody i kanalizacji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami na takiej parceli można budować na zgłoszenie projekt domu letniskowego 70m2 bez użytkowego poddasza. Nie ma przeszkód w umieszczeniu w planie takiego obiektu otwartej antresoli. Warto również pamiętać, że budowa takiego budynku musi zostać przeprowadzona zgodnie z tymi samymi, co w przypadku domu jednorodzinnego przepisami określającymi jego odległość od granicy działki. Jest to ważna informacja, szczególnie podczas całego procesu wybierania projektu domu letniskowego. Gdy jest on zwrócony do granicy działki ścianą bez drzwi i okien, to odległość wynosi 3 metry. Jeśli jednak obiekt jest zwrócony do granicy działki sąsiedniej ścianą, na której znajdują się okna i/lub drzwi, to odległość od tej granicy musi wynosić minimum 4 metry. Wyjątkiem są działki wąskie, o szerokości do 16 m, gdzie pierwsza odległość wynosi minimum 1,5 metra.

Projekty domów letniskowych o zróżnicowanej powierzchni

Budynki wypoczynkowe są przeznaczone do rozmaitych celów. Mają też dodatkową zaletę, że można je postawić w przeróżnych miejscach. Z tego także względu projekty domków letniskowych posiadają parametry, które odróżniają je między sobą. Jednym z najważniejszych atrybutów jest ich powierzchnia. Na tej podstawie można dobrać plan obiektu do wymagań klienta. Maksymalny metraż zależy od wymiarów i kształtu posiadanej działki oraz lokalnych przepisów administracyjnych. Dla osób potrzebujących większej przestrzeni, w trakcie wypoczynku, najlepszym rozwiązaniem będzie realizacja projektu domku letniskowego 70 m2. Taka powierzchnia pozwala bez problemu zmieścić w budynku salon, kuchnię, łazienkę i nawet 3 pokoje. Funkcjonalność takiego obiektu da możliwość odpoczynku nie tylko dużej rodzinie, ale nawet wielopokoleniowej familii. Każdy, kto posiada mniejszą działkę, ale chce ją dobrze zagospodarować, może wybierać z kategorii projekty domów letniskowych do 35 m2 z poddaszem. Nie zajmują one znacznej części powierzchni parceli, natomiast dzięki funkcjonalnemu poddaszu oferują znacznie więcej miejsca na wypoczynek w środku budynku. Projekty domków letniskowych do 35 m2 są bardzo wdzięczne do urządzania. Możemy wykorzystać w nich wiele kreatywnych rozwiązań, tak aby w niewielkiej przestrzeni pomieściły się niezbędne pomieszczenia. Decydując się na projekt domu letniskowego 35 m2, warto zwrócić uwagę na dostępne w naszej ofercie kosztorysy. Mimo że domki wakacyjne nie są drogie w budowie, to istotne jest przygotowanie odpowiedniego budżetu. Przy lokalach tej wielkości bardzo ważny jest taras lub ogród, który optycznie powiększy powierzchnię domu.

Projekt domu letniskowego nad jeziorem

Wybierając projekt domku letniskowego drewnianego, który zamierzasz umiejscowić nad jeziorem, stworzysz idealne miejsce na weekend czy wakacje, a nawet szybki, popołudniowy wypad z domu. Jest to fantastyczne rozwiązanie dla każdego, kto lubi czasem odpocząć od zgiełku miasta, czy też ma możliwość pracy zdalnej i chciałby to robić w otoczeniu przyrody i spokoju. Posiadanie własnego domku letniskowego jest z wielu powodów o wiele lepsze niż jego wynajmowanie. Przede wszystkim, w przeciwieństwie do najmu, zawsze jest dostępny dla właściciela, jego rodziny czy znajomych. Analizując projekty domów letniskowych, można wybrać dowolny styl architektoniczny, dobrać dekoracje i meble według własnych upodobań. Dodatkowo tylko i wyłącznie do inwestora należy decyzja, co ma być uprawiane w ogrodzie i jakie drzewa lub krzewy mają się tam znajdować. Domki letniskowe pozwalają oderwać się od wielkiego miasta, odetchnąć świeżym powietrzem i żyć bardziej zrównoważonym życiem. Wśród wspaniałych plenerów, wypoczynek daje możliwość uprawiania wielu różnych form aktywności: wędrówek pieszych, jazdy na rowerze, wędkowania i pływania kajakiem oraz innych sportów na świeżym powietrzu. Projekty domów letniskowych nad jeziorem to także idealne rozwiązanie dla osób posiadających dzieci. Będzie to świetne miejsce, w którym będą mogły spędzić letnie wakacje, zamiast siedzieć w mieście i cały dzień oglądać telewizję. Mogą dowiedzieć się więcej o przyrodzie, pobawić się w ogrodzie i poprawić swoje zdrowie.

Czy istnieje uniwersalny projekt domku letniskowego?

Projekty domków letniskowych przewidują ich użytkowanie na każdą porę roku. W tej kategorii znajdziesz domki z konstrukcją szkieletową i drewnianym stropem, a także murowane posiadające strop żelbetowy. Wysokojakościowe materiały i sposób realizacji budowy przewiduje, że nasz projekt nadaje się do eksploatacji całorocznej. 

Projekt domu letniskowego całorocznego to niewielki metraż, a wielka funkcjonalność. W domkach tego typu możemy spędzić nie tylko jedną noc. Zaplanowano w nich miejsce na kuchnię czy salon. Większości z nas nie zastąpią domu, ale są ciekawą alternatywą od życia w mieście. Pozwalają na odpoczynek od hałasu i kontakt ze środowiskiem naturalnym. W tej kategorii znajdziesz domki w tradycyjnym stylu, np. projekt Borówka. Są tu również nowoczesne projekty z dużymi przeszkleniami z widokiem na taras, jak w projekcie Przygoda. Nie tylko domek letniskowy – projekt dobieramy do wielkości działki i naszych oczekiwań związanych ze spędzaniem czasu poza miastem. Na terenie działki przyda się miejsce na ogród, taras, garaż, wiatę, budynek gospodarczy, a może nawet i basen. Tego rodzaju domki idealnie nadają się do urządzania letnich posiadówek przy grillu.

Co powinien zawierać projekt domu letniskowego całorocznego? 

Całoroczny domek letniskowy to doskonałe uzupełnienie codziennego życia. Oderwanie się od głównego domu oferuje tak wiele korzyści: prywatność, ciszę, dużo naturalnego światła i swoboda - trudno wymienić wszystkie benefity. Nasze domki letniskowe – całoroczne projekty są wygodne i mają optymalną wielkość. Zmieści się w nich kuchnia, łazienka i sypialnie. Oferujemy projekty domów letniskowych całorocznych do 35 m2, które nie zajmują dużo miejsca na działce, oszczędzając cenne miejsce na ogród i rekreację. Domy z tarasem przysłonięte pergolą są idealną opcją na wakacyjne posiadówki przy grillu i muzyce. Projekty domków letniskowych całorocznych muszą cechować się odpowiednimi parametrami izolacyjności termicznej. Powinny być odporne na zmieniającą się aurę, szczególnie w czasie chłodniejszych pór roku. Domki letniskowe murowane dobrze znoszą wilgoć i długotrwałe chłody. W Polsce należy pamiętać o ogrzewaniu domu całorocznego, jak i dobrej izolacji. Budynek powinien szybko się nagrzewać i długo trzymać temperaturę. Domki wakacyjne na cały rok zostały zaprojektowane z myślą o przebywaniu w nich o każdej porze roku, ale szczególny nacisk kładzie się na obcowanie z naturą. W projektach nie brakuje tarasy, czy miejsca na ogród. Przebywanie na świeżym powietrzu i korzystanie z uroków otaczającej nas przyrody to kwintesencja domku letniskowego.

Jak wybrać odpowiedni projekt domu letniskowego?

Kupując ziemię, oprócz domku letniskowego można postawić wiele dodatkowych budynków i konstrukcji. Może to być na przykład relaksująca sauna, gabinet ogrodowy, dzięki któremu można pracować zdalnie i jednocześnie cieszyć się krajobrazem, szopę do przechowywania wszystkich narzędzi i sprzętu, a nawet miejsce na grilla z aneksem kuchennym. Można ustawić altanę ze stołem ławkowym do spożywania posiłków na świeżym powietrzu lub filiżanki kawy na podwórku, a nawet szklarnię do uprawy warzyw. Możliwości są nieograniczone! Jedyne, o czym należy pamiętać, to wielkość i ukształtowanie terenu. Sporządzenie planu terenu i miejsca, w którym będzie się znajdował każdy budynek, pomoże zwizualizować i uporządkować przestrzeń. Możesz zatrudnić projektanta krajobrazu, który zaplanuje wszystkie grządki ogrodowe, ścieżki i drzewa, lub możesz zrobić to sam. Istnieje tak wiele stylów architektonicznych do wyboru. Jeśli chodzi o domy letniskowe – projekty warto analizować pod kątem stylu, w jakim zostały stworzone. Najpopularniejsze style to:

  • nowoczesny,

  • domek z bali,

  • kolonialny,

  • niemiecki.

Dom letniskowy – projekt nowoczesny to prosty i geometryczny styl, który podkreśla funkcjonalność. Zwykle ma stonowaną kolorystykę, czyste linie i zawiera materiały takie jak szkło, drewno i stal. Drewno we wnętrzu i elewacjach przeżywa obecnie renesans, zwłaszcza w architekturze nowoczesnej. Drewniane elementy, jeśli są wykonane poprawnie, mogą sprawić, że obiekt będzie świeży i bardziej naturalny. Można to zrobić w postaci odsłoniętych drewnianych belek lub dodania akcentującej ściany z drewnianymi elementami. Projekty domów letniskowych z bali odnoszą się do korzeni, które sięgają setek lat wstecz do czasów pierwszych amerykańskich osadników. Przy odpowiednim rozplanowaniu zwykły dom z bali może zamienić się w szykowną i wyrafinowaną formę architektury. Projekt domków letniskowych w stylu kolonialnym jest to popularny rodzaj architektury mieszkalnej. Nie ogranicza się do jednego konkretnego wyglądu, ponieważ istnieje wiele podkategorii budynków w tym stylu: francuski, Cape Cod, brytyjski, hiszpański i wiele innych. Ale te budynki mają pewne cechy wspólne. Większość z nich ma kształt prostokąta i jest symetryczna – drzwi znajdują się pośrodku, a po obu stronach jest parzysta liczba okien. Domy kolonialne mają zazwyczaj 2 lub 3 kondygnacje i elementy takie jak kolumny, kominki i drewniane fasady. Projekty domów letniskowych w stylu niemieckim mogą różnić się wielkością i liczbą pięter, ale wszystkie mają jedną charakterystyczną cechę – tzw. mur pruski, czyli widoczny na zewnątrz szkielet drewniany wypełniony tynkiem lub cegiełkami. Niegdyś stanowiący część konstrukcji nośnej, dzisiaj stosowany jest co najwyżej w formie dekoracji elewacyjnej.

Jeżeli mają Państwo pytania odnośnie projektów domów letniskowych, zapraszamy do kontaktu

Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Projekty dużych domów – idealne rozwiązanie dla wymagających
Blog
01 Sierpień 2024
Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. To miejsce, które ma być naszą oazą spokoju, schronieniem przed codziennym zgiełkiem oraz przestrzenią, gdzie
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść