Domowa biblioteczka: inspirujące pomysły na zaaranżowanie kącika czytelniczego w domu
Trudno wyobrazić sobie dom bez książek – każdy z nas ma choćby niewielki księgozbiór, który wymaga odpowiedniej oprawy. Podpowiadamy, jak urządzić funkcjonalną i estetyczną domową biblioteczkę z kącikiem do czytania.
Aranżacja domowej biblioteki – gdzie wygospodarować miejsce na książki?
Niektórzy miłośnicy książek przeznaczają na swoje zbiory osobne pomieszczenie, innym wystarcza kilka półek. Niezależnie od wielkości biblioteczki, warto dobrze przemyśleć jej usytuowanie.
Aranżacja domowego gabinetu z biblioteką sprawdzi się, jeśli mamy do dyspozycji choćby niewielkie pomieszczenie, które może posłużyć jako pokój do pracy i miejsce do przechowywania książek w jednym. W takim wnętrzu warto zabudować większość ścian regałami sięgającymi aż po sufit, a na środku, pod oknem ustawić biurko z wygodnym krzesłem. Przyda się również fotel i dobre oświetlenie, tak by wnętrze posłużyło również jako strefa relaksu przy książce.
Kolejny pomysł to urządzenie biblioteczki w sypialni. Księgozbiór będzie zawsze pod ręką, jeśli lubimy czytać przed snem. Niektórzy przeznaczają na regały mniej oczywiste miejsca w swoim domu, takie jak korytarz czy antresola. Jeśli mieszkanie jest niewielkie, liczą się kreatywne sposoby na wykorzystanie dostępnej przestrzeni.
Półki na książki do każdego pomieszczenia: wiszące, stojące i narożne
Jest wiele sposobów przechowywania książek. Najprostsze rozwiązanie to zakup regału, na którym będzie można wygodnie ustawić powieści ulubionych autorów, a także dodatki, które podkreślą charakter pomieszczenia. Meble do domowej biblioteki mogą także pełnić dodatkowe funkcje, na przykład wizualnie wydzielać różne strefy pomieszczenia. Za pomocą ażurowego regału ukryjemy strefę sypialną w kawalerce lub oddzielimy jadalnię od salonu.
Biblioteczka do salonu: porady architekta wnętrz Jak dopasować biblioteczkę do stylu aranżacji?
Ciekawie prezentują się półki narożne, dzięki którym można zagospodarować mało funkcjonalną część pokoju. Nowoczesne modele o oryginalnej konstrukcji nie tylko zapewniają miejsce do przechowywania, ale i zdobią wnętrze. Popularnym rozwiązaniem jest także montaż wiszących półek na książki. Taka biblioteczka sprawdza się szczególnie w niewielkich pomieszczeniach, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Półki wiszące da się zamontować nad kanapą, stołem czy biurkiem dosuniętym do ściany. To także dobre rozwiązanie do domu alergika – pusta podłoga oznacza mniej kurzu gromadzącego się w zakamarkach i za meblami.
Domowa biblioteczka w salonie – inspiracje i porady
Salon to najpopularniejsza lokalizacja domowej biblioteczki. Pokaźną kolekcję książek warto ustawić na półkach wykonanych na wymiar. Wnętrze z regałami zajmującymi całą ścianę prezentuje się elegancko i od razu zwraca uwagę na czytelnicze zainteresowania mieszkańców. Regał może znaleźć się we wnęce, na ścianie za kanapą lub otaczać drzwi. Mniejszy księgozbiór zmieścimy na kilku szerokich półkach wiszących, które warto przykręcić w równych odstępach, dbając o symetrię aranżacji.
Najprostszy sposób na urządzenie domowej biblioteczki w salonie to zakup gotowego regału w wybranym stylu. Warto ustawić na nim nie tylko książki, ale także ramki ze zdjęciami, lampkę, dekoracje, rośliny doniczkowe i inne drobiazgi. Dzięki nim podkreślimy styl mebli w salonie i stworzymy spójną, atrakcyjną wizualnie aranżację.
Jak dopasować biblioteczkę do stylu aranżacji wnętrza?
Regał to zazwyczaj spory mebel, który będzie rzucał się w oczy podczas użytkowania pokoju. Warto dobrze przemyśleć aranżację domowej biblioteczki i starannie dobrać styl półek. Jeśli lubimy otaczać się antykami i dziełami sztuki w ozdobnych ramach, a wnętrze jest utrzymane w klasycznym stylu, rozważmy zakup regału w stylu kolonialnym. Ciemne drewno z frezowanymi detalami sprawdzi się wyłącznie w dużych pomieszczeniach.
Do salonu w stylu industrialnym wybierajmy lekkie regały wykonane z połączenia malowanej na czarno stali i litego drewna. Ich ażurowa konstrukcja sprawdzi się także we wnętrzach minimalistycznych, w których chcemy uzyskać wrażenie lekkości. Biblioteczka na książki w skandynawskiej aranżacji powinna być natomiast zgrabna i jasna, najlepiej wykonana z naturalnego drewna sosnowego lub pomalowana na biało. Warto zwrócić uwagę na modele na drewnianych nóżkach inspirowane meblami z lat 60.
Kącik do czytania przy domowej biblioteczce
Miłośnicy relaksu przy dobrej książce potrzebują nie tylko miejsca na swoje zbiory, ale także wygodnego fotela lub kanapy, na których będą mogli oddać się lekturze. Jak zorganizować w domu kącik do czytania? Warto wygospodarować miejsce w okolicach biblioteczki, tak by stworzyć odpowiedni nastrój i zawsze mieć pod ręką ulubione książki.
Niezbędnym elementem wyposażenia jest wygodny fotel. Może to być modny „uszak” w ciekawym kolorze, na przykład żółty, granatowy lub w odcieniu butelkowej zieleni. Warto zainwestować w podnóżek, by móc wygodnie rozprostować nogi, siedząc na fotelu. Obok ustawmy choćby niewielki stolik, na którym zmieści się kubek herbaty.
Zadbajmy o staranny dobór oświetlenia do swojego kącika czytelniczego. Najlepsze rozwiązanie to lampa podłogowa z regulowanym ramieniem, która odpowiednio doświetli fotel w domowej bibliotece. Wystarczy jeszcze powiesić wybrane dekoracje ścienne, by dodać wnętrzu przytulnego charakteru – może to być makrama, ciekawy zegar, lustro w ozdobnej ramie lub estetycznie oprawiony plakat.
Aranżacja domowej biblioteczki z kącikiem do czytania może przynieść mnóstwo satysfakcji. Wystarczy zadbać o funkcjonalny regał na książki, fotel i odpowiednie dodatki, by stworzyć wymarzoną przestrzeń do relaksu, z której będziemy chętnie korzystać każdego wieczoru.