Czy warto zbudować dom z garażem w piwnicy? Polecane projekty domu z garażem na stoku
Ulokowanie garażu w piwnicy domu pozwala na zwiększenie powierzchni gospodarczej i kreatywne wykorzystanie parteru. Domy z podpiwniczeniem sprawdzają się szczególnie na pochyłych działkach. Na co zwrócić uwagę w projekcie domu z piwnicą na stoku?
Zalety domu z garażem w piwnicy
Garaż w piwnicy warto rozważyć szczególnie w projekcie domu na pochyłą działkę. Konstrukcja budynku na naturalnie pochylonym terenie wymusza postawienie wysokich ścian fundamentowych, co sprzyja stworzeniu podpiwniczenia. W takiej sytuacji możemy zdecydować się na miejsce parkingowe na poziomie -1. Garaż w piwnicy sprawia, że efektywnie wykorzystujemy dostępną przestrzeń, a wolny parter możemy przeznaczyć na dowolne pomieszczenia dzienne.
Dom z piwnicą sprawdzi się także na niewielkiej posesji, która znacząco ogranicza wielkość bryły budynku. Dodatkowa kondygnacja pod ziemią zwiększa całkowity metraż domu bez konieczności wykupywania większej działki.
Garaż w piwnicy jest rekomendowany także ze względu na komfort domowników. Odizolowanie miejsca parkingowego na osobnej kondygnacji redukuje przenikanie spalin i oparów do części mieszkalnej budynku. Ponadto piwnica może charakteryzować się metrażem równym parterowi lub nawet go przewyższać. Dzięki temu zyskujemy dodatkową przestrzeń, w której można urządzić warsztat, przechowalnię sezonowych rzeczy lub spiżarnię dla produktów z długim terminem zdatności do spożycia. Projekt domu z garażem w piwnicy może uwzględniać także kotłownię, pralnię i stojaki na rowery.
Na co warto zwrócić uwagę, budując dom z garażem w piwnicy?
Kluczowe jest zagłębienie garażu poniżej poziomu gruntu. Od tego zależna jest długość pochylni, której nachylenie nie może przekraczać 25%. Im niżej jest ulokowany garaż w piwnicy domu, tym dłuższa musi być pochylnia. W efekcie zwiększa się minimalna odległość budynku od ulicy.
Aby manewrowanie samochodem podczas wyjeżdżania z garażu i wjeżdżania do niego było komfortowe, pamiętajmy o optymalnej szerokości pochylni (ok. 3 m) i antypoślizgowej nawierzchni, która zapewni bezpieczeństwo kierowcy zimą.
Jeżeli garaż zostanie ulokowany całkowicie pod linią gruntu, poskutkuje to niedostępnością światła dziennego. Oczywiście możliwy jest wybór natężenia i barwy sztucznego oświetlenia, które przypomina jak najbardziej naturalne i zapewnia komfort pracy podczas majsterkowania w podziemnym warsztacie.
Kompromisem może być zbudowanie piwnicy z garażem częściowo pod linią gruntu. W takim układzie możliwe jest zastosowanie przeszkleń, przez które będą wpadać promienie słoneczne. W przypadku tego rozwiązania może powstać piwnica częściowo mieszkalna – suterena odgrywająca rolę chociażby pokoju gościnnego.
Idealny plan domu z garażem w piwnicy na pochyłej działce
Czy warto podjąć się budowy domu z piwnicą na pochyłym terenie, jeżeli działka znajduje się w dzielnicy, która jest dobrze skomunikowana z centrum miasta i jednocześnie zapewnia odpoczynek od miejskiego hałasu?
Oczywiście, że tak, aczkolwiek trzeba mieć świadomość dodatkowych kosztów, które przedstawia poniższa tabela.
Zalety działki na terenie pochyłym | Wady działki na terenie pochyłym |
Unikalne możliwości aranżacyjne | Może wymagać wykonania dodatkowych badań geodezyjnych |
Niższy koszt działki w porównaniu z ceną działki na terenie płaskim | Konieczne sprawdzenie stabilności podłoża |
Pozyskanie dodatkowej przestrzeni dzięki podpiwniczeniu | Niezbędne ściany oporowe i dodatkowy system odprowadzania wilgoci oraz wody |
Walory widokowe | |
Dostępność gotowych projektów domów, które można zaadaptować do miejscowych warunków |
Jednym z polecanych projektów domu z garażem jest Dom na Stoku 5 T – ten budynek o powierzchni użytkowej 120,90 m2 może powstać na działce ze spadkiem w kierunku ulicy. Przestronna piwnica z garażem o wielkości 46,71 m2 to marzenie wielu zmotoryzowanych. Zawiera dwa stanowiska dla samochodów i zmieści także kilka rowerów. Obok garażu znajduje się kotłownia, a niewielka klatka schodowa prowadzi na parter.
Osobom wymagającym jeszcze więcej przestrzeni w piwnicy może się spodobać projekt Dom na Stoku II, który oprócz dwustanowiskowego garażu i kotłowni zawiera spore pomieszczenie gospodarcze. Możliwe jest stworzenie w nim pralni, która pozwala zaoszczędzić miejsce w łazienkach na parterze i poddaszu. Pralnia może służyć także do przechowywania środków czystości i akcesoriów do sprzątania. Ten projekt garażu w piwnicy zawiera wydzieloną rowerownię.
Podczas wybierania projektu domu z piwnicą należy zwrócić uwagę nie tylko na wielkość garażu i pomieszczeń gospodarczych, ale także na zagospodarowanie terenu wokół domu. Ważne wskazówki są dostępne w artykule Wybieramy projekt domu na pochyłą działkę.
Dom z garażem w piwnicy ma wiele zalet. Pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni na naturalnie pochylonym terenie i zwiększenie metrażu domu bez konieczności zakupu większej działki. Garaż w piwnicy może zawierać nie tylko miejsce postojowe dla samochodu, ale także stojaki na rowery. Z garażem może sąsiadować uniwersalne pomieszczenie gospodarcze, kotłownia, pralnia bądź warsztat.