Logo

Domy z prefabrykatów – czym charakteryzują się te nowoczesne technologie budowlane?

Ponad 90% nowo powstałych budynków w Polsce wznoszonych jest w technologii murowanej. Pozostali inwestorzy wybierają inne, nowoczesne rozwiązania, takie jakie jak prefabrykaty. Decydującym czynnikiem jest głównie czas realizacji takiego projektu, ale innowacyjne technologie budowlane to także szereg innych zalet. Oto co warto o nich wiedzieć.

Budowa domu z gotowych elementow prefabrykatow

Domy prefabrykowane z keramzytu i modułowe – budowa bez obciążeń

Prefabrykacja to coraz częściej wybierana metoda budowy domów. Aby powstał dom prefabrykowany z keramzytulub innego gotowego materiału, wszystkie poszczególne elementy, takie jak ściany, stropy i dach, powstają najpierw w fabryce, a następnie przywożone są na miejsce budowy i łączone w gotowy dom z keramzytu.

Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu każdy detal produkowany jest z niezwykłą precyzją. Do każdego elementu dołączona jest karta i specyfikacja pozwalająca na ich solidne połączenie. Na każdym etapie produkcji całość przechodzi dokładną kontrolę, nie ma zatem mowy o pomyłce lub niedopatrzeniu. Taka dokładność sprawia, że ostateczne wykonanie ścian i stropów zmniejsza koszty wykończenia budynku.

Dom z prefabrykatów – na czym polega budowa?

Budowa z prefabrykatów to nic innego jak złożenie dostarczonych elementów w całość. Dzięki gotowym ścianom, stropom czy więźbie dachowej budowa domu prefabrykowanego z keramzytu lub innego materiału może powstać nawet w 3 dni, a po kilku tygodniach lub maksymalnie miesiącach można w nim zamieszkać.

Z uwagi na szybkość wznoszenia budynku i gotowe elementy dodatkowe sprzątanie miejsca budowy nie jest konieczne. Jedyną dodatkową kwestią są fundamenty, które inwestor może wylać we własnym zakresie lub z pomocą wyspecjalizowanej ekipy. Tuż po zakończeniu montażu domu rozpoczyna się etap wykończeniowy i następuje wyposażenie budynku w poszczególne instalacje, sprzęty, meble oraz przedmioty osobiste.

Stawianie domu z gotowych elemetów - ścianki prefabrykowane z oknami

Zalety nowoczesnych technologii budowy domów z prefabrykatów

Domy z prefabrykatów keramzytowych często niesprawiedliwie traktowane są jako rozwiązanie zarezerwowane wyłącznie dla bogatych inwestorów. Tymczasem to przede wszystkim ogromna oszczędność czasu. Ponadto budynek wzniesiony w tej nowoczesnej technologii wyróżnia się wieloma innymi zaletami. Zaliczają się do nich:

  • wysoka jakość materiałów,
  • surowa kontrola techniczna poszczególnych elementów,
  • wykwalifikowani fachowcy,
  • rozpoczęcie i trwanie budowy bez względu na warunki atmosferyczne,
  • nieobowiązkowa obecność inspektora nadzoru,
  • czystość i brak konieczności sprzątania po budowie,
  • możliwość zamówienia domu prefabrykowanego pod klucz.

Dom z prefabrykatów – wady

Czy dom z keramzytu ma wady? Przede wszystkim wymagany jest na tyle wygodny wjazd na działkę, który umożliwi transport elementów przez samochody ciężarowe i dźwig. Warto przygotować od razu pełną kwotę na inwestycję, która jak wiadomo jest droższa niż w przypadku tradycyjnych metod wznoszenia budynków. Musimy też zaufać firmie, u której zamawiamy dom, ponieważ nie mamy możliwości skontrolowania prawidłowości prac czy produkcji poszczególnych elementów.

Technologie budowy domów modułowych drewnianych: domy prefabrykowane z keramzytu czy szkielet drewniany?

Najpopularniejszymi domami prefabrykowanymi są te z keramzytu i z drewna. Pierwsze wykonuje się z mieszanki keramzytobetonowej. W wyniku produkcji powstają elementy o grubości od 10 do 24 cm. Maksymalne wymiary prefabrykatów to 9 m długości i 3,65 m wysokości. Powstają z nich ściany zewnętrzne dwu- i trójwarstwowe, które są niepalne oraz wyróżniają się dobrą izolacją akustyczną i termiczną.

Układ pomieszczeń w złożonym domku z prefabrykatów

Prefabrykaty drewniane powstają z certyfikowanego materiału, który nie może mieć żadnych uszkodzeń ani wad. W wyniku precyzyjnej obróbki powstają konstrukcje ścian wypełnianych izolacją z wełny mineralnej i obkładanych po stronie wewnętrznej płytami g-k, a z zewnątrz warstwą elewacyjną. Tak przygotowane ściany są gotowe do transportu, a następnie do budowy domu prefabrykowanego ze szkieletu drewnianego. W przypadku technologii drewnianej prefabrykowana jest również więźba dachowa. Jej poszczególne elementy dopasowuje się do pokrycia dachowego i montuje na budowie.

Elementy domu prefabrykowanego: płyta fundamentowa i dach na zamówienie

W większości przypadków budowa domu prefabrykowanego nie obejmuje wykonania fundamentów. A jeśli się podejmie przygotowania tego dodatkowego elementu, to nie jest on zwykle wliczony w cenę budynku. Najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie wylania fundamentów u dostawcy prefabrykatów lub w poleconej przez niego firmie.

Jeśli to niemożliwe, bardzo ważne jest uzyskanie dokładnych wymagań, jakie fundament musi spełniać. Dzięki temu podczas odbioru i zatwierdzania ich przez firmę wykonującą dom unikniemy niepotrzebnych nieporozumień.

Ciekawym elementem domu prefabrykowanego jest więźba dachowa, którą można zamówić dodatkowo – niekoniecznie na dom prefabrykowany z keramzytu, ale też na tradycyjny. Prefabrykowana więźba produkowana jest z dokładnością, z wysokiej jakości drewna i w znacznie krótszym czasie niż budowa tradycyjnego dachu. Do wykonania drewnianych elementów zużywa się prawie 30% mniej drewna w porównaniu z więźbą tradycyjną, a stworzona z nich konstrukcja jest zdecydowanie lżejsza. Elementy prefabrykowane muszą zostać zgłoszone w projekcie wykonawczym budynku.

Bloczki prefabrykatow

Domy z prefabrykatów keramzytowych lub drewnianych zdobywają coraz większe zainteresowanie inwestorów. Najbardziej przemawia za nimi oszczędność czasu, ale także zmniejszająca się z każdym rokiem różnica cenowa pomiędzy nowoczesnymi a tradycyjnymi metodami budowy domu. Już teraz koszt budynku szkieletowego jest bardzo zbliżony do murowanego.

Projekty domów z możliwością adaptacji poddasza – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoim domu?
Blog
28 Czerwiec 2024
Marzenie o własnym domu towarzyszy nam przez całe życie. Własne cztery kąty to nie tylko przestrzeń do życia, ale także miejsce, gdzie realizujemy swoje pasje, spędzamy czas z rodziną i odpo
Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść