Logo

Domy z prefabrykatów i domy modułowe – czym charakteryzują się te nowoczesne technologie budowlane?

Ponad 90% nowo powstałych budynków w Polsce wznoszonych jest w tradycyjnej technologii murowanej. Coraz więcej inwestorów wybiera jednak inne, nowoczesne rozwiązania, takie jak ogólnie domy prefabrykowane oraz modułowe o konstrukcji drewnianej,stalowej lub innej. Decydującym czynnikiem jest głównie czas realizacji takiego projektu, ale innowacyjne technologie budowlane to także szereg innych zalet. Oto co warto o nich wiedzieć.

Budowa domu z gotowych elementow prefabrykatow

Domy prefabrykowane i modułowe – budowa bez obciążeń

Prefabrykacja to coraz częściej wybierana metoda budowy domów. Aby powstał dom prefabrykowany z drewna lub innego gotowego materiału, wszystkie poszczególne elementy, takie jak ściany, stropy i dach, powstają najpierw w fabryce, a następnie przywożone są na miejsce budowy i łączone w gotowy dom.

W domach modułowych prefabrykacja jest jeszcze bardziej zaawansowana. Obejmuje gotowe pomieszczenia lub grupy pomieszczeń, przygotowane do niemal natychmiastowego użytkowania po ich ustawieniu na podłożu i podłączeniu instalacji zewnętrznych. Moduły mogą posiadać przewidzianą możliwość łaczenia w większe zespoły. Na przykład niewielki moduł zawierający kuchnię i jadalnię można z czasem rozbudowywać o salon, moduł sypialni z łazienką itd. Daje to możliwość etapowania budowy oraz nakładów finansowych.

Dom modułowy

Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu każdy detal produkowany jest z niezwykłą precyzją. Do każdego elementu dołączona jest karta i specyfikacja opisująca ich właściwe połączenie. Na każdym etapie produkcji całość przechodzi dokładną kontrolę, nie ma zatem mowy o pomyłce lub niedopatrzeniu. Taka dokładność zapewnia szczelność i trwałość konstrukcji na lata. Precyzja wykonania ułatwia też późniejsze wykończenie budynku (a więc i potencjalnie obniża koszt dalszych prac). 

Dom z prefabrykatów – na czym polega budowa?

Budowa z prefabrykatów to nic innego jak złożenie dostarczonych elementów w całość. Dzięki gotowym ścianom, stropom czy więźbie dachowej budowa domu prefabrykowanego może zostać ukończona nawet w kilka dni, a po kilku tygodniach lub maksymalnie miesiącach można w nim zamieszkać.

Z uwagi na szybkość wznoszenia budynku i gotowe elementy, proces budowlany generuje mniej odpadów oraz prac lokalnych na placu budowy. Teren budowy jest zatem mniejszy, zaś sam proces - czystszy i bardziej ekologiczny (któż nie pomstował na walajace się kapsle, gwoździe czy śnieg ze styropianu nawet lata po zakończeniu budowy?). Jedyną dodatkową kwestią są fundamenty. Zwykle stosowana jest płyta fundamentowa, którą inwestor może przygotować we własnym zakresie lub (na ogół) zlecić firmie wykonującej dom. Tuż po zakończeniu montażu domu rozpoczyna się etap wykończeniowy i następuje wyposażenie budynku w poszczególne instalacje, sprzęty, meble oraz przedmioty osobiste.

Stawianie domu z gotowych elemetów - ścianki prefabrykowane z oknami
Ściany szkieletowe usztywnione płytą OSB i G-K stawiane za pośrednictwem dźwigu na płycie fundamentowej. Konstrukcja, wykończenie oraz okna montowane wcześniej w fabryce i transportowane na plac budowy transportem drogowym.

Zalety nowoczesnych technologii budowy domów z prefabrykatów

Domy z prefabrykatów często niesprawiedliwie traktowane są jako rozwiązanie zarezerwowane wyłącznie dla bogatych inwestorów. Choć budowa w tej technologii faktycznie jest droższa niż budowa metodą gospodarczą, to w przypadku rozwiązań z generalnym wykonawcą porównanie jest już znacznie bardziej wyrównane. Dom modułowy czy prefabrykowany oszczędza przy tym znaczną ilość czasu. Powstaje szybciej i nie angażuje inwestora w trakcie budowy. Ponadto budynek wzniesiony w tej nowoczesnej technologii wyróżnia się wieloma innymi zaletami. Zaliczają się do nich:

  • wysoka jakość materiałów,
  • surowa kontrola techniczna poszczególnych elementów,
  • rozpoczęcie i trwanie budowy bez względu na warunki atmosferyczne,
  • czystość i brak konieczności sprzątania po budowie,
  • gwarancje dawane przez producentów,
  • większa energooszczędność.

Dom z prefabrykatów – wady

Czy dom prefabrykowany ma wady? Przede wszystkim wymagany jest na tyle wygodny wjazd na działkę, który umożliwi transport elementów przez samochody ciężarowe i dźwig. Ze względu na krótki czas realizacji budowy należy zadbać o jej finansowanie ze srodków własnych lub kredytu. Musimy też wybrać firmę wykonawczą godną zaufania, ponieważ nie mamy możliwości skontrolowania prawidłowości prac czy produkcji poszczególnych elementów.

Do wad należałoby też zaliczyć pewne trudności adaptacyjne w razie remontów. Wykonanie dodatkowego otworu, przesunięcie gniazdek czy przewodów instalacyjnych w domu szkieletowym może stanowić większe wyzwanie, niż ma to miejsce w budynkach tradycyjnych. Również lokalizacja elementów montowanych do ścian, armatur czy szafek wiszących może stanowić problem. W przypadku wykończenia płytą G-K czy płytą OSB ścian i sufitów  domu modułowego, musimy liczyć się z ograniczeniami nośności. Również montaż do sufitu np. drążka czy haka będzie wymagało znalezienia odpowiedniego miejsca, w którym trafimy w drewniany element konstrukcji. 

Wadą rozwiązań domów prefabrykowanych drewnianych jest również akustyka. Nawet ściana wypełniona wełną nie może równać się pod względem izolacji akustycznej ze ścianą murowaną z pustaka ceramicznego czy silikatów. Podobnie ma się sprawa porównania stropu belkowego do żelbetu. Warto tutaj zdementować plitki o skrzypiących schodach czy podłogach - współczesne technologie pozwalają uniknąć takich problemów w domach szkieletowych, oferując przy tym metody wykończenia porównywalne z tymi z którymi mamy do cyznienia w domach tradycyjnych. 

Technologie budowy domów modułowych drewnianych: domy prefabrykowane z drewna czy keramzytu?

Najpopularniejszymi domami prefabrykowanymi są te z drewna lub stali, ale występują też domy z prefabrykatów żelbetowych czy keramzytowych.

Prefabrykaty o konstrukcji drewnianej lub stalowej powstają z certyfikowanego materiału, który nie może mieć żadnych uszkodzeń ani wad. W wyniku precyzyjnej obróbki powstają konstrukcje ścian wypełnianych izolacją z wełny mineralnej i obkładanych po stronie wewnętrznej płytami g-k, a z zewnątrz warstwą elewacyjną. Tak przygotowane ściany są gotowe do transportu, a następnie do budowy domu prefabrykowanego ze szkieletu drewnianego. W przypadku technologii drewnianej prefabrykowana jest również więźba dachowa. Jej poszczególne elementy dopasowuje się do pokrycia dachowego i montuje na budowie.

Z mieszanki keramzytobetonowej powstają elementy o grubości od 10 do 24 cm. Maksymalne wymiary prefabrykatów to 9 m długości i 3,65 m wysokości. Powstają z nich ściany zewnętrzne dwu- i trójwarstwowe, które są niepalne oraz wyróżniają się dobrą izolacją akustyczną i termiczną.

Układ pomieszczeń w złożonym domku z prefabrykatów
Układ pomieszczeń w złożonym domku z prefabrykatów

 

Elementy domu prefabrykowanego: płyta fundamentowa i dach na zamówienie

W większości przypadków budowa domu prefabrykowanego nie obejmuje wykonania fundamentów. A jeśli wykonawca podejmuje się przygotowania tego dodatkowego elementu, to nie jest on zwykle wliczony w cenę budynku. Najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie wylania fundamentów u dostawcy prefabrykatów lub w poleconej przez niego firmie.

Jeśli to niemożliwe, bardzo ważne jest uzyskanie dokładnych wymagań, jakie fundament musi spełniać i przygotowanie odpowiedniego projektu płyty fundamentowej przez inżyniera konstrukcji. Dzięki temu podczas odbioru i zatwierdzania ich przez firmę wykonującą dom unikniemy niepotrzebnych nieporozumień.

Ciekawym elementem domu prefabrykowanego jest więźba dachowa, którą można zamówić dodatkowo – niekoniecznie na dom prefabrykowany, ale też na tradycyjny. Prefabrykowana więźba produkowana jest z dużą dokładnością, z wysokiej jakości drewna i w znacznie krótszym czasie niż budowa tradycyjnego dachu. Do wykonania drewnianych elementów zużywa się prawie 30% mniej drewna w porównaniu z więźbą tradycyjną, a stworzona z nich konstrukcja jest zdecydowanie lżejsza. 

Montaż ściany modułowej​​​​​​​
Montaż ściany modułowej na placu budowy

Prefabrykowane domy zdobywają coraz większe zainteresowanie inwestorów. Najbardziej przemawia za nimi oszczędność czasu, ale także zmniejszająca się z każdym rokiem różnica cenowa pomiędzy nowoczesnymi a tradycyjnymi metodami budowy domu. Już teraz koszt budynku szkieletowego jest bardzo zbliżony do murowanego.

Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Projekty dużych domów – idealne rozwiązanie dla wymagających
Blog
01 Sierpień 2024
Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. To miejsce, które ma być naszą oazą spokoju, schronieniem przed codziennym zgiełkiem oraz przestrzenią, gdzie
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść