Domy z wizją, czyli wirtualny spacer po przyszłym domu – zobacz projekty domów 3D z naszej pracowni
Wirtualny spacer po wnętrzu domu to jedna z nowoczesnych opcji, jakie mają do dyspozycji osoby szukające idealnego projektu dla siebie. Możliwość obejrzenia budynku od wewnątrz stanowi duże udogodnienie szczególnie dla tych inwestorów, którym trudno wyobrazić sobie, jak można wykończyć i urządzić poszczególne pomieszczenia.
Zobacz, jak może wyglądać Twój dom – interaktywny spacer po domu 3D
Projekt domu obejmujący rzuty poszczególnych kondygnacji wraz z powierzchnią użytkową poszczególnych pomieszczeń nie zawsze jest wystarczający, by móc ocenić, czy wnętrza spełniają nasze potrzeby. Dlatego pracownie architektoniczne wiele swoich projektów domów uzupełniają o interaktywną, trójwymiarową panoramę.
W przypadku projektów domów z panoramą 360 stopni możliwe jest obejrzenie wnętrza budynku od środka. Wirtualny spacer po domu parterowym pozwala na zapoznanie się z rozkładem poszczególnych pomieszczeń, sposobem ich łączenia, zastosowanymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi czy stopniem nasłonecznienia. Ułatwia także ocenę tego, jak przestronne są wnętrza. W efekcie wizualizacja 3D domu może przesądzić o tym, na który projekt inwestor się zdecyduje.
Interaktywne wnętrza domów w modelu 3D – jak to działa?
Gotowe projekty domów z panoramą 360 dają możliwość natychmiastowego i prostego podglądnięcia wnętrz budynku. Wystarczy wybrać interesujący nas projekt oraz opcję Panorama 3D, a następne uruchomić odtwarzanie. Obraz może obracać się automatycznie, powoli odsłaniając kolejne elementy aranżacji, jednak istnieje też możliwość sterowania nim samodzielnie. W razie potrzeby poszczególne części projektu 3D przyszłego domu można przybliżać, by przyjrzeć się szczegółom, bądź oddalać. Poza opcją obracania istnieje także możliwość poruszania obrazem na osi góra-dół.
W większości projektów domów jednorodzinnych z wizualizacją interaktywną można zapoznać się z aranżacją parteru – przede wszystkim z salonem i kuchnią stanowiącymi serce domu. W niektórych projektach, „odwiedzając” wymienione wnętrza, jednym kliknięciem przeniesiemy się także do innych zaznaczonych w modelu pomieszczeń, np. sypialni, a nawet przedsionka czy garażu, jak zostało to przygotowane w projekcie domu Miki III.
Wizualizacja projektu domu Miki III
Kreator 3D pozwala na poglądową wizualizację
W gotowych projektach domów wizualizacje wnętrza spełniają jeszcze jedną bardzo ważną funkcję. Pomieszczenia prezentowane w interaktywnej panoramie lub na zdjęciach są wykończone i urządzone, co dla osób szukających inspiracji lub niezdecydowanych może stanowić nieocenioną pomoc.
W projektach z kompleksową aranżacją wnętrz nie brakuje wykończonych ścian i podłóg, różnych materiałów wykończeniowych, zestawień kolorystycznych, faktur oraz wzorów. Wnętrza są także wyposażone w meble, oświetlenie, dodatki, a nawet dekoracje. Każdemu z nich można przyjrzeć się od podłogi aż po sufit, oceniając nie tylko ich funkcjonalność, ale także możliwość zastosowania konkretnych rozwiązań czy elementów zabudowy. Trzeba pamiętać, że wizualizacje wnętrza w projektach domów nie są zobowiązujące – stanowią jeden z pomysłów projektantów, który można, lecz nie trzeba zrealizować w swoim domu.
Panorama 3D domu z zewnątrz – jakie zmiany można wprowadzić?
Podczas wybierania projektu domu jednorodzinnego równie interesujące co wirtualna wizualizacja wnętrza jest przykładowe wykończenie budynku od zewnątrz i aranżacja otaczającego go terenu. Również w tym przypadku pomysł projektanta jest zaledwie jednym z wielu, które można zrealizować. Na wygląd zewnętrzny domu składa się wiele elementów, począwszy od kolorystyki elewacji i materiałów na niej zastosowanych, przez rodzaj i kolor pokrycia dachowego, aż po barwę stolarki i detale. W tym zakresie można wprowadzić wiele zmian, w zależności od tego, jak wygląda sąsiednia zabudowa, jaki charakter ma mieć budynek i jakie są upodobania inwestora.
Wszystkie elementy składające się na wygląd budynku powinny tworzyć harmonijną całość, a jednocześnie korespondować z nawierzchnią prowadzącego do niego chodnika, podjazdu i tarasu. Zachowanie kolorystycznego umiaru jest w tym przypadku kluczem do uzyskania eleganckiej aranżacji, którą można kreować za pomocą różnych surowców, kolorów i struktur.
Wirtualny spacer po wnętrzu całego domu i nie tylko
Wizualizacja domu dostępna jest często w dwóch formach – dynamicznej oraz statycznej. W pierwszym wypadku można oglądnąć wybraną przestrzeń z różnych perspektyw i pod wieloma kątami, odbywając wirtualny spacer po wnętrzu domu. Wizualizacje statyczne mają natomiast formę zdjęć – w takiej postaci pojawiają się w wielu projektach domów, stanowiąc doskonałe uzupełnienie ruchomych prezentacji, a czasem po prostu je zastępując. Również tego typu rozwiązanie często okazuje się dla inwestora źródłem inspiracji, rodzajem sugestii czy wręcz gotowym pomysłem na urządzenia własnego lokum.
Panorama 3D projektu domu Akord II
Bardzo ważną zaletą statycznych wizualizacji jest możliwość zobaczenia przykładowych aranżacji wielu pomieszczeń znajdujących się w domu, także tych zlokalizowanych na poddaszu. Co prawda nie możemy się po nich „poruszać”, tak jak pozwalają na to modele dynamiczne, jednak uzyskany efekt jest wystarczający, by poznać możliwości aranżacji danego wnętrza i ocenić je pod względem funkcjonalności.
Zobacz więcej wizualizacji 3D
Wśród projektów domów jednorodzinnych z wizualizacją znajdują się budynki o różnej architekturze, powierzchni i stylistyce. Na dołączone do nich aranżacje warto zwrócić uwagę jeszcze przed ostatecznym zakupem – dzięki temu zyskamy pewność, że wybrany projekt spełnia wszystkie nasze potrzeby.