Drenaż w domu jednorodzinnym
Drenaż stanowi swoistą ochronę domu przed wodą oraz niszczącymi skutkami ewentualnych podmoknięć oraz zalań. Dobrze wykonana instalacja daje pewność, że nadmiar wody gruntowej i opadowej zostanie odprowadzony poza obszar działki, a w naszym domu nie pojawią się na ścianach wilgoć, pleśń ani grzyby.
Instalację drenażową najlepiej i najtaniej jest wykonywać w trakcie budowy domu. Mamy wtedy do wyboru różne rozwiązania. Można ją wykonać także w budynkach już istniejących, ale wtedy nie każdy rodzaj drenażu wchodzi w grę, no i trzeba się liczyć z większymi nakładami finansowymi.
Pamiętajmy, że wszelkie prace drenarskie powinna poprzedzać ekspertyza geotechniczna.
Składowe instalacji drenażowej
Drenaż to instalacja, której głównymi elementami są rury drenarskie i studzienki rewizyjne. Rury drenarskie (najczęściej z PCV) posiadają perforację, czyli odpowiednio umiejscowione otwory, do poboru wody. Układane są w otoczce filtracyjnej (z kruszywa oraz geowłókniny), która ułatwia przesączanie się wody z gruntu do rur.
Obecnie dostępne są także rury wraz z otuliną z drobnych włókien sztucznych lub naturalnych, zabezpieczających drenaż przed zamuleniem i jego negatywnymi skutkami (spadek wydajności, niedrożność). Rury drenarskie powinny być ułożone z niewielkim spadkiem, co ułatwi grawitacyjne spływanie wody do studzienek. Studzienki rewizyjne są potrzebne do kontroli drożności instalacji oraz jej czystości. Dzięki nim, nawet gdy dojdzie do zatkania, bez większego problemu będzie można rury udrożnić. Studzienki umieszczane są z reguły na każdym zakręcie lub skrzyżowaniu rur.
W zależności od warunków wokół domu wykonywana jest instalacja drenarska zewnętrzna albo wewnętrzna. Tradycyjny drenaż zewnętrzny tworzy system rur z perforacjami położonych wokół domu na odpowiedniej głębokości, która uwzględnia warunki gruntowe oraz izolację poziomą fundamentu (drenaż musi znaleźć się poniżej). Jeżeli rury drenarskie znajdują się przy ławie fundamentowej – mamy do czynienia z drenażem przyściennym. W przypadku, gdy rury drenarskie są odsunięte od ławy fundamentowej (ok. 2-3 m) mówimy o drenażu odsuniętym.
Skuteczność obu technologii jest porównywalna, a ich wybór zależy od warunków otoczenia. Drenaż odsunięty robi się głównie w domach już istniejących, bo jest łatwiejszy do wykonania. W przypadku drenażu wewnętrznego, jak wskazuje nazwa, rury drenażowe znajdują się wewnątrz budynku i prowadzone są w piwnicy pod podłogą. W porównaniu z drenażem zewnętrznym jest to bardziej kosztowne rozwiązanie, wymaga znacznej ingerencji w podłogę oraz dużo pracy. Dlatego też ten rodzaj drenażu stosowany jest głównie tam, gdzie nie ma możliwości wykonania drenażu zewnętrznego, a więc np. w zabudowie szeregowej.