Logo

Drewno we wnętrzach. Jak podkreślić styl wnętrza za pomocą drewna?

Piękne, eleganckie, ponadczasowe i długowieczne – tak w kilku słowach można opisać drewno. Materiał ten dodaje wnętrzom szlachetności, a zarazem sprawia, że stają się one przytulniejsze. Drewno pasuje też do wielu aranżacji, podkreślając styl, w jakim urządzono pomieszczenie.

Wzorniki drewna probnik kolorystyczne oraz wzorów różnych drzew

Ciepło i naturalność – zalety drewnianych podłóg

Drewno doskonale sprawdza się zwłaszcza na podłogach, tworząc idealne tło we wnętrzach o różnym charakterze. Zaletą drewnianych podłóg jest przede wszystkim trwałość – dzięki wysokiej odporności materiału na uszkodzenia mechaniczne zachowują one piękny wygląd na długie lata. A nawet jeśli wraz z upływem czasu drewno zmatowieje, można je poddać cyklinowaniu i lakierowaniu.

Drewniana podłoga jest także synonimem przytulności – może bowiem ocieplić każde wnętrze. Drewno jest również bardzo przyjemne w dotyku, więc świetnie nadaje się nie tylko do salonu, ale i sypialni. Jego atutem jest też fakt, że dobrze pochłania dźwięki, więc doskonale wyciszy każde pomieszczenie.

Decydując się na podłogę z naturalnego drewna, możemy także być pewni, że uzyskamy wyjątkowy efekt estetyczny. Materiał ten bywa nieregularny i zróżnicowany kolorystycznie, co dawniej było uznawane za jego wadę, obecnie to jedna z głównych zalet.

Za wyborem drewna przemawia również jego uniwersalność. Praktycznie nie wychodzi ono z mody, doskonale pasuje do wnętrz utrzymanych w różnych stylach i pięknie prezentuje się w najróżniejszych połączeniach. Możemy śmiało zestawiać je z rozmaitymi materiałami, kolorami i wzorami – cegłą, klinkierem czy płytkami podłogowymi – z którymi idealnie się komponuje.

Sypialnia w modelu otwartym z dominujacym wykorzystaniem motywu drewna

Dlaczego drewno dobrze sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach?

Dla nowoczesnych aranżacji charakterystyczne są jasne ściany i sufity, przeszklenia, gładkie powierzchnie i funkcjonalny minimalizm. Mimo wielu atutów taka stylistyka może sprawiać wrażenie chłodnej, dlatego ocieplające pomieszczenie drewno fantastycznie się tu sprawdzi. Nowoczesne wnętrza tworzą znakomite tło dla drewnianych akcentów – oprócz podłogi mogą to być stół, krzesła, regał na książki czy blaty. W tak urządzonym salonie z elementami drewna stonowana, ale wciąż zimna kolorystyka zejdzie na drugi plan, a pokój stanie się cieplejszy, przytulniejszy i słoneczniejszy.

Projekt domu Bagatela IV G, wizualizacja 4
Projekt domu Antares T, wizualizacja 6
Projekt domu Szpinak 4, wizualizacja 8

Drewno i biel – niezwykle zgrany duet

Aranżacje wnętrz biało-drewniane są ponadczasowe, a przy tym niezwykle efektowne. Zdają egzamin w każdym pomieszczeniu – od salonu, przez sypialnię i pokój dziecięcy, po łazienkę i kuchnię. Duet ten przypadnie do gustu m.in. miłośnikom stylu nowoczesnego. Minimalistyczna biel, optycznie powiększająca przestrzeń, to idealna baza dla drewna, które w jej towarzystwie może w pełni ukazać swoje piękno.

Ale to nie jedyna możliwość. Połączenie bieli i drewna to świetny wybór także do klasycznych i tradycyjnych wnętrz. W tym przypadku można pokusić się o drewno w nieco ciemniejszym, dostojnym odcieniu z jaśniejszymi akcentami. Nie ma znaczenia, czy pomieszczenie będzie mieć pałacowy charakter, czy zdecydujemy się na funkcjonalne, proste i ponadczasowe formy – biel i drewno to największa klasyka.

Zaletą tego duetu jest też fakt, że biel będzie wspaniale komponować się z drewnem w każdym odcieniu i o każdej fakturze. A decydując się na jasne drewno, otworzymy sobie dodatkową furtkę podczas doboru dodatków. W połączeniu z bielą będzie doskonałą bazą dla elementów wyposażenia lub dekoracji w intensywnych kolorach, takich jak butelkowa zieleń, nasycona żółć, kobalt czy śliwka.

Kuchnia z dominującym akcentem drewna

Drewno jako nieodzowny motyw w stylu skandynawskim

Drewno odgrywa główną rolę również w skandynawskich wnętrzach. Styl ten charakteryzuje się wykorzystaniem naturalnych materiałów, dlatego drewno najlepiej do nich pasuje. Drewniane podłogi i meble, jasne barwy oraz proste, a przy tym ergonomiczne kształty to nieodłączne elementy wnętrz utrzymanych w stylistyce rodem z północy Europy.

Świetnym pomysłem będzie też salon w drewnie i kamieniu. Pierwszy z wymienionych surowców możemy położyć nawet na ścianie. Nie trzeba mieć przy tym negatywnych skojarzeń z boazerią, powszechnie spotykaną w polskich domach kilka dekad temu. Odpowiednio obrobione drewno – pozbawione połyskliwej warstwy, a następnie pomalowane na biały lub miętowy kolor – pozwoli uzyskać zachwycającą, skandynawską aranżację.

Drewno i kolory pastelowe idealnie łączą się we wnętrzu

Magia drewna na ścianach – korek, plastry i krążki z drewna na ścianę

Drewno we wnętrzach może jednak występować nie tylko na podłogach czy meblach. Niebanalny charakter pomieszczeniu nadadzą także ozdoby wykonane z korka bądź modne plastry i krążki drewniane do zawieszenia na ścianie. To oczywiście nie jedyne możliwości – z tego materiału wytwarzane są również tematyczne dekoracje. Drewniana mapa świata, podobizny zwierząt czy ażurowe panele sprawią, że nasza przestrzeń zyska naprawdę wyjątkowy charakter. Do produkcji ozdób używana jest też tarcica, mająca szereg zastosowań w budowlance.

Ciemne drewno podkreśla wnętrze w przytulnym klimacie

Drewno trzeba pielęgnować – jak czyścić drewniane powierzchnie?

By drewno zachowało piękny, naturalny wygląd na długi czas, trzeba pamiętać o jego właściwej pielęgnacji. Materiał ten nie lubi wody, dlatego wykonanych z niego powierzchni nie można intensywnie moczyć. Mimo że nie jest on tak narażony na działanie wilgoci jak drewno na zewnątrz, do jego czyszczenia i konserwacji należy używać wyłącznie profesjonalnych, dedykowanych preparatów. Istotna jest także systematyczność – oznacza to regularne odkurzanie czy niezwłoczne usuwanie jakichkolwiek zanieczyszczeń.

Ważne są również akcesoria, jakich używamy do sprzątania. Do drewna najlepiej nadają się ściereczki i mopy z mikrofibry, które skuteczniej od tradycyjnych zbierają brud i sprawiają, że środki czyszczące i pielęgnacyjne oraz preparaty impregnujące lepiej się wchłaniają.

Podświetlenie w łazience z klimatem drewna

Drewno wprowadza do domu niezwykły klimat, ciepło i przytulność. Zestawione z nowoczesnymi, klasycznymi czy skandynawskimi akcentami, gwarantuje wyjątkowy, a przede wszystkim ponadczasowy efekt aranżacyjny.

Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Projekty dużych domów – idealne rozwiązanie dla wymagających
Blog
01 Sierpień 2024
Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. To miejsce, które ma być naszą oazą spokoju, schronieniem przed codziennym zgiełkiem oraz przestrzenią, gdzie
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść