Drzwi przesuwne naścienne czy chowane w ścianę? Wady i zalety
Wnętrze domu, mimo że spójne, podzielone jest na różne przestrzenie. Tak wielkość pomieszczeń, jak i ich przeznaczenie różnicuje podział wnętrza mieszkania, który nie tylko ograniczają i budują ściany domu, ale i drzwi. Te natomiast, aby jak najmniej absorbowały miejsca, najlepiej jest schować w ścianie lub poprowadzić system ich otwierania i zamykania naściennie
Co ukryte, co eksponowane
Aby uzyskać możliwie najwięcej miejsca w salonie, jadalni czy innym pomieszczeniu w mieszkaniu, oprócz specjalnej aranżacji wnętrz warto pomyśleć o takim poprowadzeniu drzwi, aby otwarte zajmowały jak najmniej przestrzeni. Pomysłów w budownictwie jest wiele, ale najbardziej praktyczny wydaje się ten, aby we wnętrzu zainstalować drzwi przesuwne. Czasem montaż drzwi przesuwnych prowadzi się tak, by je ukryć, czasem jednak, o ile jest to w zgodzie z aranżacją wnętrza, także warto je wyeksponować i ustanowić z nich część wystroju mieszkania. Tym bardziej że możliwości wykonania takich modeli są prawie nieskończone, od ozdobnego szkła po ciężkie drewno, ze starej, przedwojennej szafy. Do tego dobrane odpowiednio prowadnice i drzwi przesuwne naścienne mogą się stać niezwykle ciekawą ozdobą.
Innym rozwiązaniem są drzwi przesuwne chowane w ścianę. W dzień, w trakcie częstego używania pomieszczeń, pozostają one praktycznie niewidoczne. Dopiero po ich zasunięciu zostają uwidocznione. Nie oznacza to jednak, że chowane w ścianie mogą być wizualnie nieatrakcyjne. Jak w każdym przypadku powinny być zgodne z charakterystyką wnętrza i dopełniać estetykę jego aranżacji.
Jak Shoji - drzwi przesuwne inspir
W architekturze japońskiej drzwi przesuwne znane są od czasów epoki Heian, która właściwie wyłoniła charakterystyczne jej elementy. Jak wiele innych, wspaniałych osiągnięć kultury wschodu, tak i ten pomysł przyjął się na gruncie europejskim. Podobnie jak tam, tak i w naszej architekturze drzwi takie pełnią funkcję nie tylko oddzielania pomieszczeń, ale pracują na dopełnienie wyglądu całego mieszkania. Często są wykonywane ze zdobionego materiału. W Japonii był to papier (washi), u nas używa się raczej zdobionego, odpowiednio zahartowanego szkła. Niepodważalną zaletą drzwi naściennych jest możliwość przeprowadzenia ich montażu w dowolnym czasie. Może to już być nawet wie lat po wybudowaniu domu czy odebraniu kluczy do własnego M. Wystarczy przytwierdzić do ściany prowadnice wraz z maskownicą. Rozwiązanie to ma niestety też swoje wady. Ściana, po której prowadzone będą drzwi, musi pozostać pusta. Drzwi przesuwne naścienne nie będą tak szczelne, jak modele tradycyjne. Mają ponadto słabszą izolację akustyczną. Jest jednakże nadzieja, ponieważ zarówno coraz doskonalsze metody produkcji, jak i używane do niej materiały pozwalają na wypuszczanie nowych linii drzwi wewnętrznych, które już tylko w niewielkim stopniu ustępują tradycyjnym konstrukcjom.
Drzwi przesuwne chowane w ścianie
Drugim rozwiązaniem architektonicznym, które musi być rozpatrzone znacznie wcześniej, a właściwie już w fazie projektu domu, są drzwi przesuwne, ale chowane w ścianie. Ostatnim momentem, w jakim można się jeszcze zdecydować na tę możliwość bez konieczności rozbierania ścianek działowych, jest ich stawianie. Istnieje co prawda możliwość zamontowania drzwi chowanych później, ale wiąże się to z zauważalnie odcinającą się, grubszą ścianą i rozchwianiem estetyki wnętrz. Jest oczywiste, że drzwi chowane w ścianie potrzebują miejsca w ścianie. Montuje się je na specjalnych systemach, w kasetach wyposażonych w prowadnice z wózkami. Pamiętać trzeba o tym, aby pozostawić otwór drzwiowy równy podwójnej szerokości skrzydła. Następnie umieszcza się w nim kasetę i wykańcza razem z resztą ściany płytami kartonowo-gipsowymi lub tynkiem. Przygotowując szczelinę do montażu drzwi przesuwnych chowanych w ścianie domu, należy doliczyć do wymiaru drzwi także co najmniej 5-8 cm na szynę, po której drzwi będą się poruszać. Przy czym, jeżeli przygotowanie otworu zachodzi w stanie surowym mieszkania, koniecznie musi zostać uwzględniona grubość posadzek, aby drzwi mogły się swobodnie otwierać i zamykać. Zależnie od kształtu drzwi, ich wielkości oraz ilości skrzydeł, zamawia się i montuje odpowiednie kasety. Mogą być one pojedyncze, do drzwi podwójnych, rozsuwanych na jedną lub dwie strony.
Dlaczego drzwi przesuwne?
Drzwi przesuwne dodają smaku aranżacji wnętrza. W przypadku konstrukcji naściennych skrzydła oraz prowadnice mogą być doskonałym wprowadzeniem i wstępem do prezentacji pomieszczenia ukrytego za nimi. Jeżeli jest to np. jadalnia urządzona w wiejskim klimacie, doskonale się sprawdzą drewniane, ciężkie skrzydła osadzone na prowadnicach wyglądających, jakby dopiero co wyszły spod kowalskiego młota i przy otwieraniu ich jeszcze słychać daleki pomruk ognia drażnionego powietrzem z miecha kuźni. Drzwi przesuwne szklane natomiast doskonale oddadzą klimat wnętrz urządzonych w daleko wschodniej aranżacji. Oprócz oszczędzania miejsca w pomieszczeniach, modele tego typu świetnie nadadzą się do bardzo dużych otworów drzwiowych. W takim przypadku najlepiej się sprawdzi sufitowy montaż prowadnic, który umożliwi zastosowanie wysokich skrzydeł.
Drzwi przesuwne, zarówno naścienne, jak i te chowane w ścianę są idealnym rozwiązaniem architektonicznym. Nie ma najmniejszych przeszkód, by stosować takie rozwiązania zarówno w domach o tradycyjnych wnętrzach, jak i domach o nowoczesnym charakterze.