Logo

Drzwi rozsuwane i harmonijkowe. Przesuwne czy uchylne – które drzwi wybrać?

Decydując się na drzwi rozsuwane, możemy wybierać z bardzo wielu wariantów. Przyjrzyjmy się zaletom i wadom najczęściej stosowanych rozwiązań.

Drzwi harmonijkowe w przestrzeni domowej - przejście do garderoby

Drzwi rozsuwane i harmonijkowe – jak są zbudowane?

Jak wskazuje nazwa, drzwi harmonijkowe podczas otwierania i zamykania układają się w charakterystyczny kształt harmonijki. Jako rodzaj drzwi przesuwnych szczególnie dobrze sprawdzają się w małych pomieszczeniach. Klasyczne drzwi uchylne (zawiasowe) potrzebują określonej przestrzeni, by manewrować skrzydłem drzwiowym. Drzwi harmonijkowe natomiast poruszają się po linii prostej i nie wychodzą za obrys framugi.

W podobny sposób działają drzwi przesuwne. W tym przypadku skrzydło drzwiowe nie składa się jednak podczas przesuwania, a przemieszcza się w całości wzdłuż przylegającej ściany. Minusem takiego rozwiązania jest konieczność zapewnienia dodatkowego miejsca po lewej lub prawej stronie drzwi.

Rodzaje drzwi rozsuwanych harmonijkowych: pełne i przeszklone

Drzwi harmonijkowe wewnętrzne produkowane są w wersji pełnej lub w wariancie z przeszkleniami. Przeszklenia zalecane są w niewielkich mieszkaniach oraz wszędzie tam, gdzie w pomieszczeniach brakuje światła naturalnego. W taki sposób można na przykład skutecznie doświetlić przedpokój, w którym nie ma okien. Przeszklenia w drzwiach pomogą również optycznie go powiększyć.

Drzwi harmonijkowe bez przeszkleń pozwalają zwiększyć izolację akustyczną pomieszczenia i warto rozważyć ten wariant, jeśli zależy nam na wyciszeniu wybranych pokojów. Jeśli wybieramy drzwi łazienkowe, należy pamiętać, że powinny być wyposażone w otwory wentylacyjne. Tradycyjne drzwi uchylne (zawiasowe) montowane w łazienkach często są odpowiednio podcięte, harmonijkowe najczęściej wyposaża się w specjalne otwory.

drzwi przesuwne harmonijkowe przeszklone do kuchni

Gdzie znajdą swoje zastosowanie drzwi przesuwne?

Drzwi przesuwane, w tym drzwi harmonijkowe, wybierane są przede wszystkim jako drzwi wewnętrzne. W niektórych przypadkach sprawdzają się dobrze jako drzwi zewnętrzne, prowadzące na taras bądź ogród.

Popularnym rozwiązaniem w nowoczesnych projektach domów z przeszkleniami jest zastosowanie drzwi uchylno-przesuwnych, które odgrywają rolę okna tarasowego, przez które można jednocześnie wyjść na zewnątrz. Innym rozwiązaniem są harmonijkowe drzwi tarasowe, które wyglądają niezwykle efektownie. Ich schemat działania jest taki sam jak w przypadku klasycznych drzwi harmonijkowych, z tą różnicą, że skrzydła drzwiowe tworzą ramy okienne. Innymi słowy, są to całkowicie przeszklone drzwi, jednak na tyle szerokie, by pełniły również funkcję okna. W ten sposób można uzyskać praktyczne, duże przeszklenia, pełniące również funkcję użytkową.

drzwi harmonijkowe w domu - przejście na taras

Drzwi harmonijkowe – zastosowanie we wnętrzach

Drzwi przesuwne polecane są wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba zaoszczędzenia przestrzeni. Dlatego właśnie doskonale sprawdzają się w niewielkich mieszkaniach. Drzwi harmonijkowe bardzo często montuje się w szafach i innego rodzaju schowkach, nienależnie od ich rozmiarów. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, doceniane jednocześnie za swoje walory estetyczne.

Białe drzwi harmonijkowe w sypialni lub przedpokoju optycznie rozjaśnią i powiększą wnętrze. Na skrzydłach drzwiowych możemy umieścić lustra i innego rodzaju zdobienia. Dziecięce pokoje z pewnością ożywią drzwi harmonijkowe z fototapetą przedstawiającą ulubione postacie z bajek. Drzwi przesuwne możemy dopasować do każdej aranżacji i różnych warunków, a także wyposażyć je w dodatkowe funkcjonalności, np. w zamek zapewniający prywatność.

Montaż drzwi harmonijkowych

Drzwi harmonijkowe są stosunkowo proste w montażu. Prace z tym związane nie wymagają ani zaawansowanej wiedzy, ani specjalistycznych narzędzi. Podobnie jak drzwi zawiasowe, drzwi harmonijkowe montujemy w obrębie futryny (ościeżnicy).

Przy zakupie drzwi otrzymujemy od producenta pudełko z zestawem montażowym, w którym znajdziemy wszystkie potrzebne narzędzia, takie jak wkręty, śrubki czy np. lamka i smar.

Montaż drzwi wewnętrznych przesównych

W pierwszym kroku wymierzamy, następnie wiercimy otwory w futrynie. Docinamy prowadnicę górną do szerokości ościeżnicy, a następnie przykręcamy ją (najpierw jednym wkrętem, by zapewnić ruchomość) do górnej części ościeżnicy. W kolejnym kroku wsuwamy drzwi do prowadnicy, po czym dokręcamy prowadnicę górną pozostałymi wkrętami.

Pozostaje nam wkręcić prowadnicę końcową, którą umieszczamy po lewej lub prawej stronie ościeżnicy. Niektóre modele drzwi mają prowadnicę końcową umieszczoną fabrycznie w drzwiach. W takim wypadku do ościeżnicy przyczepiamy dołączone klipsy, do których wpinamy prowadnicę. Po przeciwnej stronie przykręcamy prowadnicę początkową, następnie montujemy klamkę i zaślepki do przykręconych wkrętów.

Należy pamiętać, że w zależności od modelu montaż drzwi może odbywać się w różny sposób. Wszystkie potrzebne informacje znajdziemy w dołączonej instrukcji obsługi.

przesuwne drzwi balkonowo tarasowe

System drzwi przesuwnych – rozmiary i ceny

Standardowe, najczęściej spotykane warianty drzwi harmonijkowych mierzą 70 lub 100 cm szerokości i 200 cm wysokości. Drzwi tego rodzaju można także dowolnie przycinać lub zamówić wykonanie ich na wymiar.Ceny drzwi harmonijkowych wewnętrznych są bardzo zróżnicowane i zależą od kilku czynników, między innymi wymiarów i użytych materiałów. Drzwi z PVC możemy kupić za około 100 zł, drzwi drewniane natomiast już za kilkaset złotych. Za 300-1000 zł kupimy drzwi przesuwne naścienne. Najwięcej zapłacimy za drzwi zewnętrzne harmonijkowe i uchylno-przesuwne. W tym przypadku ceny kształtują się w granicach kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Projekty domów murowanych, czyli co warto o nich wiedzieć?
Blog
22 Grudzień sylius.ui.original_price 2024
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wybór odpowiedniego projektu ma kluczowe znaczenie. Wśród dostępnych technologii, domy murowane od lat cieszą się niesłabną
Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść