Drzwi wewnętrzne – na czym polega ich montaż?
Prace wykończeniowe generują duże koszty, dlatego próbujemy zaoszczędzić na niektórych pracach, wykonując je samodzielnie. Jedną z nich jest montaż drzwi wewnętrznych – na czym polega ich instalacja i jak ją przeprowadzić?
Z czego składają się drzwi wewnętrzne?
Zanim przejdziemy do samego montażu drzwi wewnętrznych, warto dowiedzieć się, z czego się one składają. Wbrew powszechnej opinii drzwi to nie tylko skrzydło, choć jest ono ich głównym elementem. Mianem tym określa się bowiem całą konstrukcję – łącznie z ościeżnicą (najczęściej trzyczęściową) oraz okuciami, czyli zawiasami, klamkami, rozetami i zamkami. Pamiętajmy, że poszczególne elementy drzwi pokojowych najczęściej kupuje się osobno!
Tak więc, mówiąc o montażu drzwi wewnętrznych, mamy na myśli nie tylko samo zawieszenie skrzydła na zawiasach, ale cały proces, który zaczyna się od przygotowania otworu montażowego i osadzeniu w nim ościeżnicy. Sprawdźmy, jak powinny wyglądać wszystkie czynności krok po kroku!
Więcej informacji na temat drzwi pokojowych do domu i tego, jak je wybrać, znajduje się w tym artykule. Tutaj podpowiadamy z kolei, jakie drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego warto kupić.
Montaż drzwi wewnętrznych – zacznijmy od pomiarów
Montaż drzwi wewnętrznych należy zacząć od wykonania dokładnych pomiarów – to niezbędny krok, by kupić ościeżnicę i skrzydło o odpowiedniej szerokości. Jeśli chcemy zamontować drzwi 80-centymetrowe, potrzebujemy otworu mierzącego ok. 90-92 cm – tę dodatkową przestrzeń zajmie ościeżnica. Do wyboru idealnej futryny potrzebna nam będzie także grubość ścian – najlepiej zaopatrzyć się w ościeżnicę regulowaną, której wymiary można w niewielkim stopniu dopasować do parametrów muru, by ościeżnica obejmowała go w całości. Dostępne są także futryny stałe, które są jednak mniej funkcjonalne. Inne porady na temat drzwi i okien zgromadziliśmy w tym dziale.
Jak zamontować ościeżnicę do drzwi pokojowych?
Montaż drzwi wewnętrznych należy wykonać po wykończeniu mieszkania. Musimy upewnić się, że wszystkie prace „mokre”, czyli tynkowanie, gładzenie czy malowanie, zostały poprawnie zrealizowane, a ściany są suche i gotowe do dalszych robót. Najlepiej więc odczekać kilka dni po wykończeniu wnętrz, by mieć pewność, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Jak zamontować drzwi wewnętrzne? Zacznijmy od solidnego osadzenia ościeżnicy.
Oto jak wykonać to zadanie w kilku krokach:
- Zdecydowana większość ościeżnic składa się z trzech części, które należy ze sobą połączyć. Do tego zadania posłużą nam dołączone do zestawu łączniki. Wszystkie elementy należy zespolić ze sobą na sztywno, korzystając ze śrub, klejów lub klamer i pamiętając o tym, by zachować idealny kąt prosty w narożnikach.
- Futrynę należy umieścić w otworze drzwiowym tak, by pomiędzy elementami ościeżnicy a ścianą pozostała przerwa na ok. 2 cm.
- Na tym etapie montażu drzwi pokojowych trzeba zadbać o zaklinowanie ościeżnicy i ewentualne poprawki względem jej ustawienia – musimy mieć pewność, że jest ona ułożona symetrycznie.
- Ościeżnicę można przymocować do ściany, by mieć pewność jej stabilności, aczkolwiek jest to konieczne. Jeśli jest ona solidnie osadzona za pomocą klinów, bez ryzyka przesuwania się, możemy od razu mocować ją za pomocą pianki montażowej. Zanim to zrobimy, warto zabezpieczyć futrynę przed zabrudzeniem przy użyciu taśmy ochronnej.
- Po całkowitym zaschnięciu pianki należy odciąć wystające fragmenty ostrym nożykiem. Teraz możemy również zdjąć taśmę malarską i zamaskować piankę montażową listwami wykończeniowymi do ościeżnic.
Jak zamontować drzwi wewnętrzne?
Samo zawieszenie drzwi pokojowych nie będzie trudne, warto jednak zadbać wcześniej o to, by wysokość skrzydła była dobrze spasowana z wielkością futryny. Jeśli zaś z jakiegoś powodu okaże się, że jest ono zbyt długie, wówczas konieczne będzie jego skrócenie. W przypadku drzwi drewnianych zadanie to można wykonać, używając zwykłej pilarki stołowej lub nawet wyrzynarki.
Większym problemem będzie podcięcie drzwi pokojowych, w których dolnej części przygotowano specjalne wycięcie lub otwory wentylacjne.
Montaż drzwi wewnętrznych na zawiasach jest bardzo prosty, jeśli zakłada się je w dwie osoby. Bardziej skomplikowane może okazać się natomiast wyregulowanie zawiasów. Do tego potrzebne nam będą podstawowe narzędzia, czyli klucz imbusowy i śrubokręt. Po osiągnięciu idealnych ustawień i zawieszeniu skrzydła poruszajmy nim kilkukrotnie, by upewnić się, że jest ono umieszczone na odpowiedniej wysokości i płynnie pracuje.
Montaż okuć do drzwi pokojowych
Ostatnim etapem montażu drzwi wewnętrznych jest założenie klamki i opcjonalnie zamka. W każdym skrzydle znajdziemy specjalnie przygotowane miejsce na montaż okuć, więc nie musimy się przejmować, że nie poradzimy sobie z tym zadaniem samodzielnie. Zestawy klamek najczęściej zawierają wszystkie potrzebne elementy do ich założenia oraz szczegółową instrukcję – ryzyko popełnienia błędu jest minimalne, a konsekwencje z tym związane są zerowe.
Klamkę i trzpień należy włożyć do otworu po stronie, na której wcześniej został umieszczony szyld lub rozeta. Po drugiej stronie również zaczynamy od rozety, a następnie nakładamy na trzpień drugą część klamki. Teraz wystarczy tylko całość dokręcić – najczęściej stosuje się do tego klucz imbusowy.
Więcej na temat różnych rodzajów drzwi i sposobu ich montażu w naszej czytelni. Znajdziemy tu m.in. porady dotyczące drzwi przesuwnych – naściennych i chowanych w ścianę oraz wiele innych informacji!