Logo

Działka długa, wąska czy trójkątna – jak wybudować dom na nietypowej działce?

Nie zawsze mamy na tyle szczęścia, by dysponować działką o typowych, proporcjonalnych kształtach. W większości przypadków nie stanowi to jednak przeszkody, by wybudować funkcjonalny, przestronny dom. Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze projektu na nietypową działkę.

Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając projekt domu na "trudną działkę"? (wiz.: Dom z Usługą)

Kształt działki a budowa domu – co warto wiedzieć?

Za działkę o nietypowym kształcie możemy uznać teren wąski (jednocześnie nierzadko długi) oraz taki, którego kształt jest inny niż kwadrat lub stosunkowo proporcjonalny prostokąt. Będą to zatem również działki trójkątne i trapezowate.

Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając projekt domu na „trudną działkę”? Przede wszystkim musi być to budynek, który pozwoli wykorzystać dostępną przestrzeń w optymalny sposób. To znaczy tak, by na terenie zmieścił się funkcjonalny dom, ale jednocześnie by wystarczyło miejsca na ogród, taras, podjazd i potrzebne elementy małej architektury. W zależności od kształtu terenu będziemy osiągać ten cel innymi sposobami. Sprawdźmy, jaki dom na nietypową działkę wybrać, by dobrze wykorzystać dostępną przestrzeń.

Działki długie i wąskie – dlaczego warto, by krótszy bok działki miał co najmniej 20 m długości?

Najczęściej spotykaną działką o nietypowym kształcie jest wydłużony prostokąt, tzn. teren stosunkowo długi, jednocześnie bardzo wąski. Za parcelę relatywnie wąską, jednak wciąż standardową, uznajemy taką, której krótszy bok ma około 20 m. Dla takiej działki bez trudu znajdziemy odpowiedni gotowy projekt domu. Budynek będziemy musieli posadowić mniej więcej na środku (na szerokość), by spełnić wymagania prawne odnośnie do odległości od granicy działki.

kształt działki jak wpływa na budowe
Dodatkowa powierzchnia w budynku - wysunięty w stronę granicy ryzalit

Nierzadko dom jednorodzinny wznoszony jest jednak na jeszcze węższych parcelach, o szerokości 16 m lub mniej. Jak zagospodarować prostokątną działkę tego rodzaju? Oprócz uwzględnienia własnych preferencji należy pamiętać o dostosowaniu projektu do obowiązujących przepisów.

Wybrany projekt musi spełniać nasze potrzeby, ale również wymagania prawne

W przypadku działki o tradycyjnych wymiarach przepisy prawa budowlanego stanowią, że budynek musi być usytuowany co najmniej 4 m od granicy działki. Dotyczy to ściany, na której znajdują się otwory okienne lub drzwi. Jeśli jednak ściana budynku nie ma drzwi ani okien, można posadowić ją metr bliżej – 3 m od granicy parceli.

Nietypowa działka z miejscem na taras i namiastką ogrodu (wiz. Drops 2)

Dla działek bardzo wąskich (szerokość mierzona po krótszym boku jest mniejsza niż 16 m) przepisy stanowią nieco inaczej. Jeżeli nie koliduje to z przepisami lokalnymi (Warunki Zabudowy/Miejscowy Plan zagospodarowania Przestrzennego), ściany pozbawione otworów drzwiowych i okiennych można w tej sytuacji umieścić 1,5 m od granicy. W niektórych przypadkach możliwe jest także posadowienie ściany dokładnie na granicy parceli – jest to dopuszczalne tylko wtedy, gdy ściana ta bezpośrednio styka się ze ścianą innego budynku, wzniesionego na działce sąsiadującej. Ściana taka nie może być jednak wyższa niż ta, z którą będzie połączona. Ściany z otworami okiennymi natomiast powinny być usytuowane standardowo, tzn. nie mniej niż 4 m od granicy parceli.

 Działka o szer. do 16 mDziałka o szer. powyżej 16 m
Minimalna odległość ściany z otworami okiennymi/drzwiowymi od granicy działki4 metry4 metry
Minimalna odległość ściany bez otworów okiennych/drzwiowych od granicy działki1,5 metra3 metry

Oprócz wymienionych wyżej przepisów istotne są również informacje zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Dotyczą one na przykład linii zabudowy, a także jej dopuszczalnej wysokości. Warto zapoznać się z nimi jeszcze przed wyborem projektu domu. Poszukując informacji o działce, którą zamierzamy kupić, warto skorzystać z rządowego serwisu Geoportal – znajdziemy tam dane przestrzenne oraz mapy topograficzne.

Budowa domu na działce o kształcie trójkąta lub trapezu – jak dobrze wykorzystać nietypową powierzchnię terenu?

Stawiając dom na działce w trójkącie lub trapezowatej, warto dobrze przemyśleć wybór projektu oraz jego położenie na parceli. Dotyczy to szczególnie sytuacji, w której działka jest relatywnie mała. Nawet jeśli zmieścimy dom na środku, możemy mieć problem z wygospodarowaniem przestrzennego ogrodu.

Projekt domu na działkę w kształcie trapezu powinien być dostosowany do nietypowego obrysu terenu. Polecane są tutaj projekty budynków o rozrzeźbionej bryle – niesymetrycznej i niekoniecznie zbudowanej w całości na planie kwadratu czy prostokąta. Dobrym rozwiązaniem jest zaplanowanie strefy wejściowej w narożniku domu – zwiększa to funkcjonalność rozkładu pomieszczeń.

Warto również pamiętać, że działka o nieregularnym kształcie wymaga umiejętnego zagospodarowania, w tym przemyślanego nasadzenia zieleni. W narożach działki zaleca się posadzić drzewa i krzewy, które wizualnie złagodzą ostre kąty, nadając parceli wrażenie harmonijności.

Działka o nietypowym kształcie: odizolowanie się i ratunek w zieleni

Jakie projekty sprawdzą się najlepiej na działkę wąską, długą i trójkątną?

Jak widać, kształt działki ma bardzo istotny wpływ na wybór projektu domu. W naszej ofercie znajduje się wiele gotowych projektów dostosowanych do nietypowych parceli: płytkich, pochyłych i wąskich. Wśród propozycji polecanych na działkę o nieregularnych kształtów możemy wymienić między innymi:

  • Projekt domu Akord VIII N – duży, dwukondygnacyjny dom o powierzchni użytkowej 153,15 m², z dwuspadowym dachem i garażem na dwa samochody. Dla większej funkcjonalności strefa wejściowa znajduje się na dłuższym boku budynku.
    Projekt domu - Akord VIII N
  • Projekt domu Skromny – konstrukcja o bardzo klasycznej bryle, z poddaszem użytkowym i strefą wejściową w rogu. Jedna z dłuższych ścian jest pozbawiona otworów okiennych i drzwiowych, dzięki czemu budynek można zlokalizować bliżej granicy działki.
    Projekt domu - Skromny
  • Projekt domu Wrzos – budynek o odważnej, nowoczesnej bryle z charakterystyczną asymetrycznością (rozrzeźbieniem) na ścianie frontowej. Geometryczne kształty i nietypowe materiały na elewacji sprawiają, że jest to idealny projekt domu na działkę trapezową.
    Projekt domu - Wrzos

Projekty domów murowanych, czyli co warto o nich wiedzieć?
Blog
22 Grudzień sylius.ui.original_price 2024
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wybór odpowiedniego projektu ma kluczowe znaczenie. Wśród dostępnych technologii, domy murowane od lat cieszą się niesłabną
Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść