Logo

Ekogroszek, pellet czy gaz? Kalkulator kaloryczności - ważne informacje, które pomogą wybrać sposób ogrzewania domu

Wybór sposobu ogrzewania domu ma ogromne znaczenie – każda z dostępnych możliwości ma swoje zalety i wady, dlatego decyzję należy podjąć, mając na uwadze kilka ważnych czynników. Obecnie największą popularnością cieszą się ekogroszek, pellet i gaz płynny. Które z tych paliw sprawdzi się najlepiej?

Wybieramy sposób ogrzewania domu – wybór na lata

Podejmując decyzję o tym, w jaki sposób chcemy ogrzewać dom, warto pamiętać, że to wybór dokonywany na lata. Z tego powodu powinniśmy jak najlepiej poznać dostępne warianty i zwrócić uwagę nie tylko na koszty czy komfort użytkowania. Niezwykle istotne są też czystość powietrza w domu oraz potencjalna szkodliwość dla środowiska.

Eko ogrzewanie domu

Ekogroszek – efektywne ogrzewanie

Ekrogroszek jest produkowany z wyselekcjonowanych pod względem właściwości użytkowych frakcji węgla kamiennego lub brunatnego, zawierającego niewielkie ilości siarki i popiołu. Wykorzystanie ekogroszku jest bardziej przyjazne dla środowiska, a przy tym wygodniejsze. Podczas jego spalania powstaje mniej dymu, a w spalinach znajduje się niewiele szkodliwych substancji – emisja tlenku węgla, dioksyn, furanów oraz węglowodorów aromatycznych jest niższa, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego węgla.

Na korzyść ekogroszku przemawia też mniejsza ilość powstającego popiołu – zwykle stanowi on około 10 proc. masy początkowej opału. Co więcej, dzięki dobrej jakości węgla, w procesie jego spalania powstaje dużo ciepła. Warunkiem jest jednak wysoka kaloryczność ekogroszku – jego wartość opałowa powinna wynosić co najmniej 20 MJ/kg. Ekogroszek jest również wygodny w codziennym użytkowaniu. Nowoczesne kotły są szczelniejsze, a ponadto wyposażone w automatyczne podajniki podtrzymujące spalanie.

Eko ogrzewanie - jakie paliwo do kotła

Wśród wad tego rozwiązania wymienia się natomiast konieczność wydzielenia osobnej kotłowni na piec oraz składowanie węgla. Pomieszczenie to nie może być wykorzystywane do innych celów, gdyż siłą rzeczy jest ono zanieczyszczane pyłem oraz odłamkami węgla. Chcąc stosować tę technologię, trzeba również zainwestować w specjalny kocioł na ekogroszek, co zwykle jest dość dużym wydatkiem.

Pellet, czyli czyste ogrzewanie. A co z kosztami?

Kolejnym rozwiązaniem jest ogrzewanie na pellet, który jest zdecydowanie czystszym niż ekogroszek paliwem. Pellet opałowy to rodzaj paliwa stałego, które ma postać małych granulek o wielkości od kilkudziesięciu milimetrów. W zależności od klasy pelletu granulki powstają z pni i pozostałości drzewnych, kory i odpadów drewnianych lub produktów ubocznych, sprasowanych pod wysokich ciśnieniem.

Dlaczego warto ogrzewać dom pelletem? Paliwo to jest bardzo wygodne w stosowaniu oraz przechowywaniu. Granulki nie brudzą jak zwykły węgiel czy nawet ekogroszek, wydzielają przyjemny, naturalny zapach drewna, a w wyniku jego spalania powstaje niewiele popiołu. Pellet wpisuje się także w coraz popularniejszy obecnie trend eko – wykorzystywane do jego produkcji drewno nie zawiera dodatków chemicznych, a sam proces spalania jest przyjazny i dla środowiska, i dla użytkowników.

Pelet jako ogrzewanie Eko

Wśród minusów tego sposobu ogrzewania wymienia się stosunkowo wysokie koszty. Sporym wydatkiem jest przede wszystkim zakup urządzenia do spalania pelletu, które umożliwia regulację temperatury, optymalne wykorzystanie opału, a niekiedy również zapewnia opcję samooczyszczenia. Popularność pelletu sprawia jednak, że piece coraz częściej są dostępne w bardziej przystępnych cenach. Koszt paliwa jest natomiast uzależniony od rodzaju pelletu.

Ekogroszek czy pellet – co lepsze i tańsze?

Zarówno ekogroszek, jak i pellet mają swoje zalety. Oba paliwa są bardziej ekologiczne niż tradycyjny węgiel. W dodatku pellet nie powoduje takich zanieczyszczeń w pomieszczeniu, w którym jest przechowywany i spalany, dzięki czemu jego użytkowanie jest bardziej komfortowe. Co jednak stosowanie każdego z tych paliw oznacza dla naszego portfela?

Pod tym względem korzystniej prezentuje się ekogroszek, którego ceny za tonę kształtują się na poziomie:

  • ekogroszek klasy premium o dobrych parametrach i wysokiej wartości opałowej – 700-1000 zł;
  • tani ekogroszek o gorszych parametrach opałowych – 600-750 zł.

Pellet jest zwykle droższy w zakupie, przy czym jego koszt także zależy od parametrów konkretnego paliwa. Przeciętne ceny pelletu wynoszą:

  • pellet klasy I o wartości opałowej około 19 MJ/kg – 800-1100 zł;
  • pellet klasy II o wartości opałowej około 17 MJ/kg – 700-800 zł;
  • pellet klasy B o wartości opałowej około 13 MJ/kg – 500-650 zł.
Pellet ogrzewanie

Ogrzewanie gazem płynnym

Ostatnia opcja to ogrzewanie gazem płynnym, z którego korzysta się w sposób bezobsługowy. Zaletą tego rozwiązania jest niska inwestycja początkowa, szczególnie gdy zdecydujemy się na dzierżawę zbiornika. Instalację najczęściej umieszcza się w ogrodzie, dzięki czemu nie musimy przeznaczać osobnego pomieszczenia na piec i przechowywanie opału.

Na korzyść gazu płynnego przemawiają również niskie ceny uzupełnienia paliwa. Co ważne, zajmuje się tym serwis, który dodatkowo za każdym razem weryfikuje szczelność urządzenia, co daje domownikom poczucie bezpieczeństwa. Ponadto technologia ta niemal nie wywiera wpływu na środowisko naturalne i jest przyjazna dla użytkowników.

Ekogroszek, pellet i gaz – zestawienie kaloryczności

Wybierając sposób ogrzewania domu, pod uwagę należy wziąć także wartość kaloryczną paliwa, inaczej zwaną opałową. W skrócie jest to ilość energii, jaką możemy uzyskać z jednostki masy danego rodzaju paliwa. Dlaczego jest to tak istotne? Wraz ze wzrostem kaloryczności, zmniejsza się ilość paliwa, jaką należy zużyć do ogrzania budynku.

Rodzaj paliwaKaloryczność
Węgiel kamienny23-30 MJ/kg
Ekogroszek23-29 MJ/kg
Pellet13-19 MJ/kg
Mieszanka LPG (50/50%)43 MJ/kg
Koszty zestawienie orzewania domu

Ekogroszek, pellet czy gaz płynny? Wybór sposobu ogrzewania domu nie zawsze jest prosty, ponieważ każdy wariant ma swoje zalety oraz wady. By podjąć właściwą decyzję, warto ustalić priorytety i określić najważniejsze potrzeby, co pozwoli nam przekonać się, która opcja najlepiej je spełnia.

Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Projekty dużych domów – idealne rozwiązanie dla wymagających
Blog
01 Sierpień 2024
Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. To miejsce, które ma być naszą oazą spokoju, schronieniem przed codziennym zgiełkiem oraz przestrzenią, gdzie
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść