Logo

Zielony dach - ekologiczne pokrycie dachowe

Kategorie: Technologie dach

Zielone, płaskie dachy to rozwiązania zdobywające coraz większą popularność. Na rynku nieustannie pojawiają się nowe materiały i metody, które pozwalają na ich aranżację, a klienci biur projektowych coraz częściej są zainteresowani ich budową. Czym w rzeczywistości jest zielony dach i z jakimi wiąże się konsekwencjami? Jak jest skonstruowany i czym różni się dach ekstensywny od intensywnego? Wreszcie: czy warto zdecydować się na zielony dach? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej!

Dom z tarasem na dachu

Czym jest zielony dach? Zalety i wady tego rozwiązania

Na nowoczesnych osiedlach i budynkach użyteczności publicznej zielone dachy powoli stają się normą. Nie bez przyczyny – oznaczają bowiem wiele istotnych zalet. W dużym uproszczeniu powiedzieć można, że zielony dach to dach obsadzony trwale roślinnością. Jest to możliwe dzięki specjalnej, warstwowej konstrukcji. Zielone dachy charakteryzują się dobrą izolacją termiczną – chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się w miesiącach letnich, a jednocześnie zabezpieczają przed wychładzaniem zimą. Zwykle w pomieszczeniach, na którymi znajduje się zielony dach, nie ma potrzeby montażu klimatyzacji. Co więcej, taki dach zapewnia również izolację akustyczną, a więc sprawia, że poziom hałasu w pomieszczeniach jest niższy. Pokryte roślinnością dachy zapewniają bezpieczeństwo przeciwpożarowe, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie wiatru. To jednak nie koniec ich zalet – o 50% zmniejszają ilość wody, która z dachu odprowadzana jest do kanalizacji. Rosnące na dachu rośliny filtrują powietrze, produkują tlen i poprawiają mikroklimat otoczenia. Jednocześnie zielony dach może być wspaniałą przestrzenią rekreacyjną. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest także fakt, że aranżacja zielonej przestrzeni na dachu, w przeciwieństwie do tradycyjnego ogrodu, nie wymaga nakładów na grunt. Warto również zauważyć, że budynki z zielonym dachem mają większą wartość.

Jakie są wady zielonych dachów? Podstawową jest bardzo wysoki ciężar konstrukcji nośnej – zielony dach waży znacznie więcej niż jego tradycyjny odpowiednik. To oznacza wyższą cenę zarówno jego samego, jak i elementów konstrukcyjnych budynku. Zielony dach wiąże się także z koniecznością zapewniania odpowiednich warunków rosnącym na nim roślinom, a więc czyszczenia odpływów, nawadniania etc.

Zielony dach ekstensywny

Zielony dach ekstensywny to taki, na którym sadzi się rośliny o najniższych wymaganiach wegetacyjnych, a więc mchy, rozchodniki, rojniki i kostrzewy. Takie rośliny nie wymagają szczególnej pielęgnacji i nawadniania, a obsadzony nimi ogród utrzymuje i rozwija się sam. Ważne jest, by obsadzać go roślinami, które łatwo przystosowują się do ekstremalnych warunków klimatycznych i wykazują zdolności do regeneracji. Powinny również odpowiadać klimatowi, który występuje w danym kraju.

Zielony dach intensywny

Wyróżniamy również zazielenienie dachu intensywnie wysokie oraz niskie. To pierwsze obejmuje rośliny takie jak byliny, krzewy, niewielkie drzewa i trawy. Zróżnicowana pod względem wysokości roślinność może pokrywać całą powierzchnię dachu. Ważne jednak, by jej układ był dobrany w taki sposób, aby zapewnić odpowiednie odprowadzanie nadmiaru wody i ochronę izolacji przed wrastaniem korzeni. Stosowane na takim dachu rośliny mają spore wymagania dotyczące pielęgnacji i nawadniania. Inaczej jest na dachu, na którym zazielenienie jest intensywne niskie. Wówczas sadzi się na nim byliny, krzewy i trawniki bez drzew, które mają mniejsze wymagania i są łatwiejsze w utrzymaniu i pielęgnacji.

Zielony dach – konstrukcja

Jak skonstruowane są zielone dachy? To zależy od konkretnych uwarunkowań danego dachu. Każda konstrukcja musi jednak spełniać podstawowe kryteria i wymagania w zakresie konstrukcyjnym i cieplno-wilgotnościowym. Oznacza to, że musi przenosić obciążenia i zapewniać odpowiednią izolację cieplną i hydroizolacją. Jednocześnie należy zabezpieczyć ją przed kondensacją pary wodnej i umożliwić łatwą termorenowację.

Projekt domu Jowisz Projekt domu Jowisz, wizualizacja 1

Warstwy zielonego dachu i ich grubość

Stropodach zielony budowany jest zwykle z kilku warstw, które różnią się od stosowanych w dachu tradycyjnym. Mówi się więc, że jest to dach zielony odwrócony. Dlaczego? Ponieważ na tradycyjnym dachu płaskim budowa zielonego tarasu nie jest odpowiednim rozwiązaniem. Wilgoć z czasem zacznie dostawać się do środka, a strop ulegnie uszkodzeniu. W dachu odwróconym warstwy ułożone są w odwrotnej kolejności. Pierwszą, idąc od góry jest substrat, którego grubość wynosi od kilku do kilkunastu centymetrów. Oczywiście będzie ona znacznie większa w przypadku dachów intensywnych. Niżej jest warstwa filtrująca, która zabezpiecza drenaż przed zanieczyszczeniem i zapchaniem. Ta, w zależności od rodzaju dachu, może mieć różną grubość. Kolejną warstwą jest warstwa drenująca, która gromadzi wodę dla roślin i odprowadza jej nadmiar (jej minimalna grubość to 5 cm), a następnie warstwa ochronna, która chroni warstwę hydroizolacyjną przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ostatnie warstwy to hydro i termoizolacja.

Odwodnienie dachu zielonego

Gdy decydujemy się na zielony dach, przekrój jego konstrukcji ma szczególne znaczenie. Ważne jest, by konstrukcja zaprojektowana była zgodnie z założeniami, a więc w taki sposób, by posiadała m.in. wbudowany system odwodnienia, w tym odwodnienia awaryjnego, przewidzianego w sytuacji np. nawalnego deszczu.

Projekty domów z możliwością adaptacji poddasza – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoim domu?
Blog
28 Czerwiec 2024
Marzenie o własnym domu towarzyszy nam przez całe życie. Własne cztery kąty to nie tylko przestrzeń do życia, ale także miejsce, gdzie realizujemy swoje pasje, spędzamy czas z rodziną i odpo
Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść