Logo

Jaka farba do płytek sprawdzi się najlepiej podczas malowania kafelków? Poradnik krok po kroku

Zastosowanie farby do płytek stanowi prosty sposób na odnowienie okładziny ceramicznej w kuchni albo w łazience. Uzyskany efekt zachowa trwałość na długi czas, ale tylko pod warunkiem, że wcześniej zadbamy o właściwe przygotowanie podłoża i wybór odpowiedniej emalii, a podczas pracy będziemy stosować się do instrukcji załączonej przez jej producenta. Oto co trzeba wiedzieć o malowaniu płytek.

Jakie farby wybrać

Dlaczego warto malować płytki?

Płytki podłogowe i ścienne, które są tak często stosowane w aranżacji kuchni i łazienek, z czasem mogą tracić pierwotny urok. Po wielu latach eksploatacji nie tylko nie wyglądają modnie, ale także mogą być poszarzałe, wyblakłe, starte czy nawet porysowane. Trudno się dziwić, że zamiast zdobić wnętrze, oszpecają je i nie pasują do nowych elementów wyposażenia.

Wiele osób decyduje się w takim przypadku na remont, polegający na skuwaniu starej okładziny, wyrównywaniu podłoża pod nowe kafle i ich klejeniu. Wszystko to jest czasochłonne, wiąże się z dużym bałaganem i potrzebą poremontowych porządków, a w końcu – wymaga sporych nakładów finansowych. Aby uniknąć tych niedogodności, można zdecydować się na malowanie płytek.

Wykorzystanie farby do glazury ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na dużą oszczędność – zakup emalii jest mniej kosztowny od zakupu nowych płytek ceramicznych, a ponadto malowanie kafelków przy odrobinie czasu i zapału można z powodzeniem wykonać samodzielnie, bez potrzeby opłacania fachowców. Sam proces renowacji wymaga znacznie mniej czasu i nie wiąże się z koniecznością późniejszego sprzątania. Choć farby do płytek dają ograniczone możliwości aranżacji przestrzeni (inaczej niż nowe płytki ceramiczne), stanowią godną uwagi alternatywę dla kafli, którą docenią osoby poszukujące niedrogiego i szybkiego sposobu na zamianę wyglądu łazienki lub kuchni.

Poradnik wybór farb do malowania płytek

Jaka farba do malowania płytek?

Niektóre preparaty nadające się do malowania płytek są uniwersalne – można stosować je na różnych podłożach, zarówno na kafelkach, jak i meblach, grzejnikach czy drewnie. Inną grupę stanowią natomiast farby stworzone specjalnie do malowania płytek ceramicznych. Produkty tego typu oferuje już wielu producentów, a poszczególne wyroby różnią się składem, właściwościami i przeznaczeniem.

Podczas wyboru farby do kafelków trzeba jednak zwrócić uwagę, do jakiej powierzchni jest ona przeznaczona. W sklepach dostępne są emalie, które można aplikować zarówno na ściany, jak i podłogi. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre renowacyjne farby do płytek przeznaczone są tylko do powierzchni pionowych, czyli ścian, lub tylko do powierzchni poziomych, czyli posadzek. Jedne należy stosować w kuchniach, inne w łazienkach. Nie można używać ich niezgodnie z przeznaczeniem, ponieważ mogą różnić się parametrami technicznymi – powoduje to, że zastosowane inaczej, niż jest to wskazane przez producenta, nie spełnią dobrze swojej funkcji, a pozostawiona przez nie powłoka będzie nietrwała.

Trzeba pamiętać, że farba renowacyjna nie może zostać zastąpiona zwykłą emulsją do ścian, bo ta nie posiada odpowiedniej przyczepności do gładkiej glazury ani wymaganej wytrzymałości. Farba do płytek doskonale przywiera do podłoża, może być zupełnie wodoodporna, a także odporna na ścieranie i zmywanie.

Przygotowanie podłoża do malowania płytek

Podobnie jak ma to miejsce podczas malowania ścian farbą, malowanie płytek również wymaga dobrego przygotowania podłoża. Bezwzględnie musi ono zostać umyte, odtłuszczone i odpylone – zaniedbania w tym zakresie spowodują, że nowa powłoka nie będzie dobrze przywierać do ceramiki. Niektóre płytki – szczególnie szkliwione oraz te, które są często myte – warto również zmatowić papierem ściernym.

Malowanie płytek

Zanim sięgniemy po narzędzia malarskie, trzeba upewnić się, że fugi nie mają ubytków – w innym przypadku należy najpierw je uzupełnić. To samo dotyczy ewentualnych defektów podłoża. Pęknięcia czy dziury w kaflach muszą zostać wypełnione wodoodporną masą. Trzeba pamiętać, że farba do płytek ceramicznych sprawdzi się tylko na okładzinie stabilnej, solidnie trzymającej się podłoża.

W następnej kolejności kafelki pokrywa się gruntem lub farbą podkładową – warto jednak upewnić się, że jest to konieczne, ponieważ niektóre farby do płytek można aplikować bez potrzeby wcześniejszego gruntowania. Gdy preparat wyschnie, można przystąpić do nakładania farby nawierzchniowej w wybranym kolorze.

Ilość farby do malowania – jak ją obliczyć?

Producenci farb renowacyjnych zamieszczają na opakowaniach wydajność poszczególnych produktów – jest to kluczowa informacja, dzięki której można ocenić ilość preparatu potrzebną do przemalowania płytek. Wystarczy więc obliczyć powierzchnię ścian lub posadzki, a następnie podzielić przez deklarowaną na opakowaniu wydajność farby. Trzeba przy tym pamiętać, że malowanie kafelków bardzo często wymaga nałożenia na nie więcej niż jednej warstwy farby – czasem dwóch, a nawet trzech. Oznacza to, że otrzymany wynik należy pomnożyć przez 2 lub 3, a następnie zaopatrzyć się w odpowiednio większą ilość emalii – producenci oferują ją zwykle w opakowaniach różnej wielkości. Do wykonania obliczeń można również wykorzystać internetowy kalkulator zużycia farby.

Farba do płytek – cena

Ile kosztuje renowacyjna farba do glazury i terakoty? Wszystko zależy od producenta, rodzaju farby, a także wielkości opakowania. Jeno- lub dwuskładnikowe farby na bazie żywic epoksydowych należą do specjalistycznych produktów dobrej jakości i nadają się nawet do intensywnie użytkowanych wnętrz, dlatego zapłacimy za nie więcej – za 1 kg ok. nieco ponad 100 zł. Mniej kosztują natomiast akrylowe farby do kafelków powszechnie dostępne w marketach budowlanych – za nie zapłacimy ok. 120-150 zł za dwa litry.

Malowanie płytek to jeden ze sposobów na proste i dość tanie odnowienie powierzchni wyłożonych kaflami. Więcej ciekawych informacji o możliwości wykończenia ścian i podłóg znajduje się w pozostałych artykułach z naszej czytelni.

Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Projekty dużych domów – idealne rozwiązanie dla wymagających
Blog
01 Sierpień 2024
Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. To miejsce, które ma być naszą oazą spokoju, schronieniem przed codziennym zgiełkiem oraz przestrzenią, gdzie
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść