Logo

Garaż połączony z domem czy garaż wolnostojący – plusy i minusy obu rozwiązań

Planując budowę domu jednorodzinnego, inwestorzy mogą wybierać pomiędzy projektami budynków z garażem oraz domów bez garażu, lecz z opcją budowy garażu wolnostojącego. Oba rozwiązania mają zalety i wady i sprawdzą się w innych sytuacjach.

Garaż wbudowany w bryłę domu – zalety i wady

Projekty domów z garażem w bryle budynku nie bez powodu cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów. Dodatkowa przestrzeń bezpośrednio połączona z częścią mieszkalną zapewnia domownikom maksymalną wygodę, pozwalając na komfortowe przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi częściami budynku bez potrzeby wychodzenia na dwór.

Garaż w bryle budynku ma także inne zalety. Pozwala zaoszczędzić miejsce na niedużej działce, a przestrzeń nad nim wykorzystać jako dodatkową powierzchnię użytkową, co doskonale obrazują projekty domów z poddaszem użytkowym. Garaż zintegrowany z domem może też zastąpić pomieszczenie gospodarcze – to w nim umieścimy np. liczniki czy kotłownię. Trzeba też wymienić dodatkowe zalety garażu w domu – jako że wznoszony jest bezpośrednio z budynkiem mieszkalnym, nie trzeba załatwiać dodatkowych formalności, a to wiąże się z oszczędnością czasu oraz pieniędzy.

Decydując się na jedno- lub dwustanowiskowy garaż w bryle budynku, należy pamiętać, że jego budowa możliwa jest wyłącznie na etapie budowy domu i dodatkowo zwiększa całkowity koszt inwestycji. Wpływa na to także konieczność wykończenia garażu tak samo jak domu – dotyczy to. m.in. pokrycia dachowego oraz tynku. Ponadto, w razie braku odpowiedniej wentylacji, spaliny z garażu mogą przedostawać się do pomieszczeń mieszkalnych. Bramę oraz okna garażowe uznaje się także za słabe punkty forsowane przez intruzów, którzy właśnie przez garaż mogą łatwo dostać się do domu. Możliwe jest oczywiście zastosowania rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo, jednak generuje to dodatkowe koszty.

Garaż wolnostojący – plusy i minusy garażu niepołączonego z budynkiem

Garaż wolnostojący przed domem również ma wiele zalet. Przede wszystkim można wybudować go niezależnie od domu, w dowolnym momencie. Do budowy oraz wykończenia obiektu sprawdzą się różne materiały – z powodzeniem można wybrać te tańsze, lecz nadające garażowi wygląd nawiązujący do wyglądu domu. Taka konstrukcja często spełnia również dodatkową funkcję, np. składziku, magazynku czy domku narzędziowego.

Wielofunkcyjny garaż obok domu najlepiej sprawdzi się na dużej działce lub na parceli wąskiej, gdzie nie ma możliwości wkomponowania go w bryłę budynku. Jeśli jego powierzchnia przekroczy 35 m2, będziemy musieli wystąpić o pozwolenie na budowę. To z kolei wiąże się nie tylko z formalnościami, ale i z kolejnymi kosztami, które generuje również konieczność doprowadzenia do obiektu mediów. W końcu, aby każdorazowo dostać się do garażu, trzeba będzie wyjść z domu, co w czasie niesprzyjającej pogody będzie przyczyną dyskomfortu. Zarówno garaż w bryle, jak i wolnostojący, mają szereg zalety i wady – to, jaki garaż wybrać, jest więc w dużej mierze kwestią indywidualną.

ZaletyWady
Garaż wolnostojącyMożliwość budowy w dowolnym momencie niezależnie od budowy domu, cisza w domu, zwiększone bezpieczeństwo w domuDodatkowe formalności, wyższy koszt budowy, brak bezpośredniego dostępu do garażu z domu
Garaż w bryle budynkuBrak dodatkowych formalności, niższy koszt budowy, bezpośrednie przejście z domu do garażuWiększy jednorazowy koszt budowy domu z garażem, konieczność zabezpieczenia antywłamaniowego, możliwe przenikanie spalin lub dźwięków do wnętrz mieszkalnych

Czym charakteryzują się projekty domów z garażem w bryle budynku?

Wśród projektów domów jednorodzinnych znajduje się wiele propozycji uwzględniających garaż, a przy tym przystosowanych do różnych potrzeb inwestorów oraz wielkości działki. Do wyboru są zarówno domy z poddaszem użytkowym, jak i projekty domów parterowych różniące się wielkością oraz kształtem bryły. Dostępne rozwiązania zakładają obecność garażu jednostanowiskowego bądź dwustanowiskowego, który – w zależności od zamysłu architekta – może być usytuowany w różny sposób. Chętnie wybieranym rozwiązaniem są nowoczesne projekty domów z garażem z przodu. Brama garażowa ulokowana jest w tym wypadku blisko drzwi wejściowych – może znajdować się z nimi w jednej linii lub nieco wystawać przed strefę wejściową.

Warto zwrócić uwagę, że w przypadku garażu w bryle domu projekt wnętrza budynku zakłada wyraźny podział na strefy – gospodarczą, której część stanowi garaż, oraz mieszkalną. Wejście z garażu do domu najczęściej prowadzi do niewielkiego przedsionka, co ułatwia zachowanie czystości oraz chroni domowe wnętrza przed wychłodzeniem.

Jaki projekt domu z garażem wybrać?

Wybór projektu domu jednorodzinnego z garażem zależy od dwóch czynników: możliwości, jakie daje działka, oraz preferencji inwestora. Na niedużą posesję warto rozważyć wybór zgrabnego budynku z poddaszem użytkowym i jednostanowiskowym garażem. Tam, gdzie mamy więcej swobody, weźmy pod uwagę różne projekty domów z garażem dwustanowiskowym, który może być połączony z częścią mieszkalną na wiele ciekawych sposobów.

Decyzja o wyborze projektu z garażem na jedno lub dwa auta musi być także podjęta po analizie potrzeb mieszkańców. Wieloosobowe rodziny z pewnością docenią większy metraż domu oraz garażu – najlepiej dwustanowiskowego, poszerzonego. Pamiętamy też, że garaż wysunięty do przodu lub doklejony z boku domu zapewnia dodatkową przestrzeń na wyższej kondygnacji, a to daje spore możliwości aranżacyjne.

Projekt domu Czajka II

 Projekt domu Bagatela 6 G2

Projekt domu Robinson 4

Garaż w bryle budynku czy wolnostojący? Porównujemy koszty

Trudno jednoznacznie ocenić, który garaż jest tańszy w budowie. Garaż wkomponowany w prostą bryłę domu nie wymaga osobnego pozwolenia na budowę, stawiania dodatkowych przegród ani doprowadzenia instalacji na dalszą odległość. Koszt budowy mogą jednak podnieść rozwiązania antywłamaniowe, sposób osadzenia garażu w bryle i wynikająca z tego konstrukcja dachu lub konieczność termoizolacji.

Osoby garaż często okazuje się droższy niż ten zintegrowany z domem. Garaż dwustanowiskowy wolnostojący o powierzchni ponad 35 m2 wymaga pozwolenia na budowę, zakupu projektu, uiszczenia opłat czy zatrudnienia kierownika budowy. Jeśli znajdzie się w dalszej odległości od domu, kosztowne okaże się też doprowadzenie do niego mediów.

Oszczędności można jednak poczynić przy wyborze materiałów budowlanych czy wyborze ekipy budowlanej. Dokładny kosztorys obu rozwiązań można sporządzić tylko na postawie konkretnego projektu.

Budowa garażu obok budynku czy zadaszona wiata – co się bardziej opłaca?

Budowa osobnego garażu przy domu z pewnością wyjdzie drożej niż alternatywne rozwiązanie w postaci wiaty. Zadaszona wiata garażowa skutecznie ochroni auto przed czynnikami atmosferycznymi przez cały rok – model wolnostojący może być przystosowany do parkowania jednego lub dwóch pojazdów. Samodzielna budowa lub zakup gotowej wiaty garażowej pozwoli zaoszczędzić m.in. na wykonywaniu fundamentów, posadzki, budowie ścian, dachu czy zakupie bramy. Za gotowy model, w zależności od materiałów i jakości wykonania, zapłacimy od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych.

Garaż wolnostojący - obok budynku domu

Trzeba jednak pamiętać, że wiata nie daje tylu korzyści, co garaż z prawdziwego zdarzenia. Nie ocieplimy jej i nie będziemy pod nią majsterkować w zimowe popołudnie. Jest to jednak rozwiązanie dobre dla osób, którym zależy na maksymalnym ograniczeniu kosztów inwestycji oraz formalności.

Garaż w bryle domu, wolnostojący, jedno-, dwustanowiskowy, a może wiata? Na to pytanie każdy inwestor musi odpowiedzieć sobie sam – spośród dostępnych rozwiązań z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść