Gdzie i jak zgłosić budowę garażu?
O tym, że garaż się przydaje, nie trzeba przekonywać nikogo, kto ma samochód, motocykl, rower, czy po prostu urządzenia ogrodnicze i sprzęty gospodarcze, dla których ciężko znaleźć miejsce w domu. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że budowa garażu wolnostojącego zawsze związana jest z pewnymi formalnościami. Jak zgłosić budowę garażu i gdzie należy to zrobić? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Budowa garażu to często jeden z pierwszych kroków w kierunku poprawy funkcjonalności i estetyki naszej nieruchomości. Choć może wydawać się, że to niewielki projekt, istnieją formalności, które musimy spełnić, aby zrealizować nasze plany zgodnie z przepisami prawa.
Jak zgłosić budowę garażu? Formalności przy budowie garażu.
Nawet będąc właścicielem działki budowlanej, nie można pozwolić sobie na pełną samowolkę. Niezależnie od tego, czy w ogrodzie chcesz zbudować efektowny ogród zimowy, czy postawić najprostszą wiatę, musisz dopełnić konkretnych urzędowych formalności. To samo dotyczy garażu.
Budowa garażu, czyli dlaczego należy to zgłosić?
Wszelkie regulacje dotyczące budowy garażu są zawarte w prawie budowlanym. Zgodnie z art. 29 ust. 1 prawa budowlanego budowa garażu wymaga zgłoszenia w sytuacji, gdy powierzchnia budynku ma maksymalnie 35 m2.
A co z budową garażu większego? Wszelkiego rodzaju budynki wolnostojące o powierzchni większej niż 35 m2 wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Pozwolenie trzeba uzyskać również wtedy, gdy liczba znajdujących się na działce garaży łącznie z altanami i oranżeriami przekracza dwa na każde 500 m2 działki. Wyjątkiem od powyższych reguł, przynajmniej w przypadku działki budowlanej, są właściwie tylko domy oraz domki letniskowe o powierzchni zabudowy do 70 m2, o których piszemy w osobnym artykule.
Dlaczego należy zgłosić budowę garażu? Mówiąc najprościej – ponieważ postawienie go bez poinformowania o tym odpowiedniego organu będzie uznane za samowolę budowlaną, czyli, w rozumieniu prawa, przewinienie. To z kolei może wiązać się nie tylko z nakazem rozbiórki garażu, ale także z postępowaniem sądowym i grzywną. Nie warto ryzykować, bowiem obiekt tego typu może zostać uznany za tzw. "samowolę budowlaną".
Gdzie zgłosić budowę garażu?
Nie wiesz, gdzie zgłosić budowę garażu? Wszelkie niezbędne dokumenty należy złożyć w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym. Pamiętaj, by zgłoszenie budowy złożyć najpóźniej 3 tygodnie przed planowaną budową.
Jak poprawnie wypełnić zgłoszenie budowy garażu?
Nie wiesz, jak wypełnić zgłoszenie budowy garażu? Spokojnie, to akurat nie jest skomplikowane. Gotowe wzory wniosku o zgłoszenie robot budowlanych możesz znaleźć na przykład na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (https://www.gunb.gov.pl/strona/wzory-wnioskow-zgloszen-i-zawiadomien).
Taki dokument uzupełnia się przede wszystkim w dane osobiste oraz dane nieruchomości (dot. miejsca wykonywania robót budowlanych – miejscowość, nr domu czy nr działki ewidencyjnej). Najwięcej trudności może przysporzyć opisanie robót budowlanych, choć zakładamy, że jako osoba planująca budowę, nie powinieneś mieć z tym problemu (należy podać rodzaj, zakres i sposób wykonania robót oraz planowany termin rozpoczęcia).
Pamiętaj, by do wniosku dołączyć odpowiednie dokumenty. W przypadku zgłoszenia są to: oświadczenie o prawie do dysponowania działką na cele budowlane, rysunki i szkice (w zależności od potrzeb – zwykle wystarczą po prostu podstawowe wymiary zewnętrzne budynku oraz jego lokalizacja – w postaci jego obrysu, naniesionego długopisem na szkicu działki wraz z wymiarami odległości od innych budynków i granic działki, a także ewentualne rysunki elewacji z oznaczoną wysokością) oraz pozwolenia, uzgodnienia i opinie, jeśli wymagają tego odrębne przepisy – w większości przypadków nie wymagają, choć może być inaczej, jeżeli we wniosku znajdą się np. urządzenia wodne (np. drenaż wokół budynku) lub gdy działka jest objęta obszarem Natura 2000 i obowiązują ją specyficzne uwarunkowania.
Budowa garażu i co dalej?
Wiesz już, jak zgłosić budowę garażu. Po złożeniu odpowiednich dokumentów organ decyzyjny ma 21 dni na ewentualne doręczenie decyzji odmownej. Budowę garażu można rozpocząć w momencie, gdy dostaniesz pismo o decyzji pozytywnej lub po upływie trzech tygodni od zgłoszenia budowy.
Budowa garażu to ważny krok w rozwoju naszej nieruchomości, ale wymaga staranności i znajomości procedur prawnych. Upewnij się, że przestrzegasz lokalnych przepisów i formalności, aby uniknąć komplikacji. Dokładne zaplanowanie i przygotowanie dokumentacji przyspieszy cały proces i pozwoli Ci cieszyć się nowym garażem bez zbędnych problemów.