Logo

Geowłóknina: czym jest i do czego służy? Rodzaje i zastosowanie geowłókniny

Kategorie: Otoczenie

Geowłóknina poliestrowa jest materiałem znajdującym zastosowanie zarówno w ogrodnictwie, jak i w budowlance. To materiał o doskonałych właściwościach, który możemy wykorzystać na wiele sposobów. Sprawdźmy, kiedy nam się przyda!

Geowłóknina do ogródka

Czym jest geowłóknina poliestrowa i jakie ma właściwości?

Geowłóknina należy do grupy materiałów syntetycznych. Przypomina tkaninę, której włókna są ułożone w nieuporządkowany sposób, co nadaje jej doskonałe właściwości i czyni ją materiałem wyjątkowo cennym na wielu obszarach ogrodnictwa i budownictwa. Do jej najważniejszych zalet możemy zaliczyć zaawansowane możliwości filtracyjne, drenażowe i separacyjne.

Do tego warto wspomnieć o wysokiej odporności na rozciąganie, a co za tym idzie, rozrywanie i przebijanie – w dużej mierze zależy to jednak od tego, jaką grubość ma geowłóknina. Materiał ten jest wodoprzepuszczalny, co z kolei ma ogromne znaczenie podczas używania jej w ogrodach. Sprawdźmy, jakie zastosowanie w ogrodnictwie ma geowłóknina!

7 zastosowań geowłókniny

Jak już wspominaliśmy, geowłóknina ma zastosowanie w ogrodzie i budownictwie. Jak konkretnie możemy ją wykorzystać?

  • Geowłóknina separacyjna wzmacnia grunt, co zapobiega jego zapadaniu i osypywaniu się – można zatem za jej pomocą zwiększać stabilność skarp i nie tylko.
  • Dzięki właściwościom drenażowym geowłóknina poliestrowa jest doskonałym materiałem do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków.
  • Możliwość stabilizacji gruntu geowłókniną sprawia, że to dobry materiał konstrukcyjny pod podjazdy i ścieżki.
  • Geowłóknina ma zastosowanie w ogrodzie, ale też pozwala zrobić ogród w nietypowych miejscach – dzięki niej stworzymy zielony taras na dachu.
  • geowłókniną poliestrową stworzymy też solidny drenaż wokół domu.
  • Geowłóknina separacyjna znajduje zastosowanie przy budowie zbiorników wodnych.
  • Geowłóknina stanowi również warstwę podkładową pod gabionami, geokratami, georusztami i geosiatkami.
Geowłóknina na budowę altany

Dowiedzmy się więcej o każdym z wyżej wymienionych zastosowań geowłókniny poliestrowej.

Stabilizacja gruntu geowłókniną – zastosowanie w ogrodach i na działkach

Separacja i stabilizacja gruntu geowłókniną sprawia, że jego parametry mechaniczne znacząco się poprawiają. Dzięki temu możemy mieć pewność, że wyłożone nią skarpy zachowają swoją stabilność przez lata. Co więcej, materiał ten świetnie sprawdzi się także podczas tworzenia tymczasowych dróg na placach budowy – pozwoli na bezpieczne jeżdżenie po nich ciężkim maszynom budowlanym. Musimy jednak pamiętać, by wybrać odpowiednią gramaturę geowłókniny pod taką drogę.

Geowłóknina pod oczyszczalnię ścieków

Przydomowe oczyszczalnie działają na zasadzie rozsączania oczyszczonych ścieków do gruntu. Aby taki system działał wydajnie, konieczne jest jednak stworzenie drenażu, który zawsze będzie doskonale drożny – to właśnie zadanie dla geowłókniny. Dzięki niej do rur rozsączających nie przedostają się muł, błoto i inne elementy mogące zaburzyć pracę takiej instalacji.

Geowłóknina na podjazd i pod ścieżki

Stabilizacja gruntów geowłókniną to świetny pomysł podczas tworzenia rozmaitych konstrukcji wokół domu. Za jej sprawą zapobiegniemy przemieszczaniu się cząsteczek gruntu i zbudujemy solidne ścieżki i podjazdy. Geowłóknina sprawdzi się także jako podkład pod budowę tarasu, przydomowych boisk sportowych i innych powierzchni, na których liczy się równe i stabilne podłoże.

Geowłóknina na dróżki

Geowłóknina na dach domu – zielony taras

Zielony taras na dachu domu to nowoczesny, bardzo efektowny i praktyczny pomysł na stworzenie strefy wypoczynkowej. Ma jednak o wiele więcej zalet – tłumi hałasy, tworzy dodatkową izolację termiczną, eliminuje problemy związane z koniecznością odprowadzania wód opadowych z dachu, a także ma ogromne korzyści dla środowiska naturalnego. Do budowy zielonego dachu poleca się stosowanie geowłókniny, która zabezpiecza grunt i sadzonki w stałym miejscu oraz dba o odpowiednią filtrację.

Projekt domu Jowisz, wizualizacja 1

Geowłóknina jako element drenażu wokół domu

Zastosowane geowłókniny w systemie drenażu domu przyniesie sporo korzyści. Materiał będzie zabezpieczeniem przed zamuleniem, ale też zapewni ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi – elastyczna geowłóknina stanie się elementem izolacji domu, ponieważ zapobiegnie przebiciu folii kubełkowej.

Geowłóknina a zbiorniki wodne

Dzięki geowłókninie nie tylko zbudujemy solidne oczko wodne, ale też będziemy mogli zabezpieczyć brzegi rzek przed osuwaniem się. Tak pozornie prosty materiał okazuje się bezcenny przy budowie wałów i sprawdza się w wielu systemach ochrony wybrzeży i odzyskiwania lądów.

Geowłóknina na drenarz

Geowłóknina pod gabiony i nie tylko

Z geowłókniny poliestrowej możemy stworzyć także warstwę podkładową, która rozdzieli grunt i kruszywa o zróżnicowanym uziarnieniu. Okaże się to cenne, a nawet niezbędne podczas układania gabionów. Taka warstwa pomoże też utrzymać grunt pod: geokratamigeorusztami geosiatkami.

Geowłóknina – rodzaje i podział cenowy

Geowłókniny są nie tylko wyjątkowo praktyczne, ale również niedrogie. Dzielą się ze względu na zastosowanie, a ich cena zależy od wielu czynników – gramatury, długości rolki, materiału wykonania (geowłókniny mogą być poliestrowe lub polipropylenowe), sposobu wytwarzania (igłowane lub termozgrzewalne) i pozostałych parametrów technicznych. Tutaj podamy przybliżone ceny za rolkę geowłókniny o długości 25 mb.

Jak widać, cena geowłókniny nie jest wygórowana, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę jej możliwości. Warto pamiętać o jej właściwościach i sięgać po nią podczas prac wokół domu.

Projekty domów murowanych, czyli co warto o nich wiedzieć?
Blog
22 Grudzień sylius.ui.original_price 2024
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wybór odpowiedniego projektu ma kluczowe znaczenie. Wśród dostępnych technologii, domy murowane od lat cieszą się niesłabną
Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść