Gładź szpachlowa – rodzaje, zastosowanie. Zobacz jak samodzielnie położyć gładź szpachlową
Wykończenie ścian to bardzo ważny etap remontu mieszkania. By ściany wyglądały jak nowe, kładzie się na nich gładź. Do wyboru pozostaje jednak szereg rodzajów gładzi, np. tradycyjne gładzie gipsowe, cementowe, wapienne czy polimerowe. Nie każda z nich sprawdzi się jednak w każdej sytuacji. Którą z nich wybrać i jak samodzielnie ją położyć? Która będzie najbardziej odpowiednia i najlepiej sprawdzi się z Twoim domu? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Rodzaje gładzi szpachlowej - gipsowa, wapienna, cementowa i polimerowa
Najczęściej stosowanym rodzajem gładzi jest gładź gipsowa, która występuje w dwóch odmianach: syntetycznej i naturalnej. Gładź syntetyczną kupuje się w formie suchej mieszanki, którą miesza się z wodą. Gładź z gipsem naturalnym nie wymaga podobnych zabiegów i jest gotowa do użycia od razu po zakupie. Materiałem wiążącym jest w niej gips o małej granulacji. W przeciwieństwie do gładzi syntetycznej, ta z gipsem naturalnym jest mniej wytrzymała, a czas wiązania jest w niej dłuższy. Gładź gipsową stosuje się na powierzchniach wykonanych z cementu, betonu, na płytach kartonowo-gipsowych oraz powierzchniach cementowo-wapiennych. Nie nadaje się natomiast do nakładania na metalowe elementy oraz rury.
Drugim rodzajem gładzi jest gładź wapienna, w której materiałem wiążącym jest wapno. Taka gładź nadaje się na ściany i sufity o cementowej i cementowo-wapiennej strukturze. Ponieważ grubość jej maksymalnej dopuszczalnej warstwy wynosi ok. 5 mm, gładź wapienna nie sprawdzi się, jeśli zechcesz wyrównać duże nierówności. W innych przypadkach będzie świetną bazą bod akrylową bądź lateksową farbę. Najmniej trwałym rodzajem gładzi jest gładź cementowa, którą kupuje się w formie proszku i tak jak syntetyczną gładź gipsową, rozrabia się z wodą. W tym przypadku materiałem wiążącym jest cement. Taką gładź stosuje się przede wszystkim na zewnątrz budynku – jest odporna na podwyższoną wilgotność i warunki atmosferyczne. Jej zaletą jest także to, że nie trzeba jej szlifować. Najlepiej spisuje się na powierzchniach cementowych oraz cementowo-wapiennych, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Ostatnim rodzajem gładzi jest gładź polimerowa, którą wykorzystuje się do wnętrz narażonych na większą wilgotność oraz wyższe temperatury, np. jako gładź do łazienki czy kuchni. Nakłada się ją na powierzchnie z betonu, płyt kartonowo-gipsowych, pokrytych tynkiem gipsowym lub cementowym. Gładź polimerową kupuje się w formie suchej mieszanki lub gotowej do nakładania masy.
Gips szpachlowy a gładź szpachlowa
Choć ich nazwy często stosuje się zamiennie, w rzeczywistości to zupełnie inne produkty posiadające odrębne właściwości użytkowe oraz zastosowanie. Gipsy szpachlowe wykorzystuje się do wyrównywania i szpachlowania większych powierzchni. Są trwalsze od gładzi gipsowych i mniej elastyczne, a po stwardnieniu ich szlifowanie jest utrudnione. Gładzie gipsowe służą natomiast to ostatecznego wygładzania mineralnych powierzchni. Nakłada się ich cienką warstwę (2-3mm, natomiast gipsy szpachlowe ok. 5 mm), są elastyczne i delikatne. Często stosuje się je, by przygotować ściany i sufit do malowania.
Jak kłaść gładź szpachlową?
Jak położyć gładź szpachlową?Przede wszystkim należy dobrze przygotować ściany. W pierwszej kolejności uzupełnia się ubytki. W tym celu wykorzystywana jest masa szpachlowa. Następnie, gdy wyrównywanie ścian i usunięcie starych farb masz już za sobą, należy zagruntować ściany w zależności od potrzeb, np. preparatem zwiększającym chłonność lub poprawiającym przyczepność. Następnie rozpoczyna się układanie gładzi. Zaczyna się od sufitu w kierunku okna, aż do drzwi. Kolejna warstwa kładziona jest prostopadle do pierwszej. Jaka paca do gładzi jest najbardziej odpowiednia? Jeśli pracujesz ręcznie, zalecanym wyborem jest ta ze stali nierdzewnej. Możesz również wykorzystać wałek. Jaki wałek do nakładania gładzi będzie najlepszy? Specjaliści zalecają stosowanie wałka malarskiego, przeznaczonego do gładzi. Ile warstw gładzi szpachlowej należy nałożyć, by ściany były gładkie? Dobrzy specjaliści kładą tylko jedną warstwę. Jeśli jednak kładzie się gładź po raz pierwszy, konieczne mogą być dwie, a nawet trzy warstwy, które kładzie się w 20-minutowych odstępach. Od tego, ile warstw gładzi położysz, zależy, ile gładzi na m2 zużyjesz. Czy można obliczyć, na ile m2 wystarczy zakupiona gładź szpachlowa? Wydajność możesz łatwo oszacować. Przyjmuje się, że z jednego, 20-kilogramowego worka gładzi w formie mieszanki uzyskuje się gładź do nakładania na około 10-15 m2.
Nakładanie gładzi na sufit
Nakładanie gładzi na sufit jest trudniejsze niż nakładanie jej na ściany – wymaga większego doświadczenia i umiejętności. Jeśli planujesz wykończenie gładzią całego pomieszczenia, rozpocznij właśnie od sufitu, nakładając gładź w kierunku okna. Kieruj się w głąb pomieszczenia.
Gładź szpachlowa bezpyłowa
Tradycyjna, wymagająca kilku warstw gładź w czasie szlifowania powoduje tumany pyłu. Inna jest pod tym względem gładź bezpyłowa, którą nanosi się tylko raz i której nie trzeba szlifować po wyschnięciu.
Gładź szpachlowa na mokro
Oprócz stosowania gładzi bezpyłowej istnieje inny sposób, by uniknąć pyłu. Jest nim kładzenie gładzi na mokro! W tym wypadku kolejne warstwy gładzi nakłada się, zanim poprzednia całkowicie wyschnie. Uzyskuje się wówczas gładką, gotową do malowania powierzchnię. Więcej o tym, jak przygotować ścianę do malowania, przeczytasz w artykule: „Jak przygotować ścianę do malowania?”