Logo

Grill murowany w ogrodzie – co trzeba wiedzieć o budowie grilla z klinkieru?

Kategorie: Otoczenie

Planując budowę grilla murowanego, warto zadbać o dobrze przemyślany projekt. Podpowiadamy, od czego zacząć budowę i o czym należy pamiętać, aby grill stał się ulubionym miejscem w ogrodzie dla całej rodziny.

Budowa grila ogrodowego

Od czego zacząć budowę grilla murowanego?

Przed rozpoczęciem budowy grilla murowanego należy przede wszystkim przemyśleć wybór stanowiska. Grill murowany powinien być wzniesiony z dala od granicy działki, aby dym nie przeszkadzał sąsiadom. Postawienie paleniska w pobliżu własnego domu to też nie najlepszy pomysł – dym i tłusty osad mogą zabrudzić elewację i przeszkadzać domownikom. Grill nie może stać jednak za daleko od domu, skąd przynosi się wszystkie naczynia i produkty na aromatyczne dania z rusztu. Warto zdecydować się na miejsce zaciszne, najlepiej zacienione i osłonięte od wiatru, np. otoczone roślinnością ogrodu. Takie, w którym można się relaksować razem z rodziną i znajomymi. Warto też rozważyć wybudowanie grilla ogrodowego pod zadaszeniem – w obrębie altany bądź pod wiatą. To pozwoli na grillowanie również przy niesprzyjającej pogodzie.

Ważne jest również to, by sprawdzić podłoże. Projekty grilli murowanych zakładają utwardzenie podłoża. Solidny fundament stanowi warstwa zagęszczonego żwiru (20-30 cm) i znajdująca się na niej płyta betonowa (15-20 cm). Można też postawić grill na żelbetowej płycie tarasu na gruncie. Jeśli wylewamy podłoże betonem, należy pamiętać o tym, że etap murowania grilla można rozpocząć ok. 2 tygodnie później. Ten czas jest potrzebny, aby beton całkowicie się utwardził. Teren wokół grilla (w promieniu co najmniej 60 cm) powinien być wylany betonem lub wykończony kostką brukową, płytą chodnikową czy inną ogniotrwałą nawierzchnią.

Kiedy mamy już projekt, ale jeszcze nie ruszyliśmy z pracami murarskimi, warto zamówić ruszty i szuflady paleniska, aby nie mieć problemów z ich późniejszym dopasowaniem. Ruszt powinien być wykonany z kwasoodpornej lub kutej stali. Płyta paleniska może być wykonana z tych samych materiałów lub ze zbrojonego betonu. Stalowe elementy można zamówić w zakładzie ślusarskim lub kupić gotowe w markecie budowlanym.

Ruszt w grilu kamiennym ogrodowym

Należy pamiętać o tym, że budowa grilla ogrodowego z klinkieru nie wymaga żadnych pozwoleń, chyba że altana go otaczająca ma być większa niż 35 m kwadratowych.

Projekt grilla ogrodowego

Wymiary i kształt grilla ogrodowego murowanego zależą od możliwości architektonicznych działki. Również styl konstrukcji powinien pasować do budynków i charakteru ogrodu. Budowa może mieć kształt prostokątny, okrągły, narożny lub nieregularny – należy dopasować go do otoczenia, kierując się poniższymi zasadami. Palenisko powinno:

  • znajdować się na wysokości ok. 60-70 cm od podłoża,
  • mieć szerokość co najmniej 70 cm i głębokość 40 cm (to pozwoli przygotować posiłek jednocześnie dla czterech osób),
  • mieć odsłaniające ścianki o wysokości minimum 30 cm (przy grillu otwartym) lub minimum 60-70 cm (przy grillu z okapem). Warto dodać, że budowa grilla murowanego z okapem to bardziej komfortowe rozwiązanie dla przyszłych biesiadników – osłona chroni przed dymem, który zostaje odprowadzany przez komin.

Projekt grilla ogrodowego powinien uwzględniać również dodatkowy blat, który również można postawić na murku z cegły. Będzie przydatny do odkładania naczyń i przygotowywania potraw. Miejsce pod paleniskiem to dobry schowek na zapas opału. Dobrze zaplanować też miejsce do siedzenia osłonięte od wiatru i słońca.

Grill kamienny z -klinkieru

Grill z klinkieru – co warto wiedzieć?

Poniżej kilka cennych wskazówek:

  1. Cegła klinkierowa doskonale nadaje się dobudowy grilla ogrodowego murowanego, ponieważ nie wymaga wykańczania ścian. Materiał ten charakteryzuje się dobrą odpornością na szybkie zmiany temperatury.
  2. Do murowania warto zastosować gotową zaprawę do klinkieru, a nie zwykłą murarską. Wyeliminuje to ryzyko pojawienia się na cegle wykwitów solnych.
  3. Ruszt powinno się wyjmować i umieszczać w różnych odległościach od ognia, co pozwoli na grillowanie różnych rodzajów mięs i warzyw.
  4. Płyta paleniska powinna mieć kilka otworów, które poprawią ciąg powietrza.
  5. Od wymurowania grilla z klinkieru do pierwszego rozpalenia grilla należy odczekać kilka dni – zaprawa musi w pełni wyschnąć, inaczej może popękać.

Grill murowany z wędzarnią z cegły

Jeśli marzą nam się wędzone wędliny, mięsa czy ryby, możemy poszerzyć projekt grilla murowanego o przydomową wędzarnię. Jej budowa jest nieco bardziej skomplikowana niż budowa samego grilla murowanego, dlatego warto skonsultować się wcześniej z firmą specjalizującą się w projektowaniu grilli murowanych z wędzarnią z cegły lub kamienia.

Gril kompletny ogorody z wędzarnią

Przydomowa wędzarnia z cegły – najważniejsze informacje

Najprostsza przydomowa wędzarnia składa się z paleniska na drewno i komory wędzarniczej. Rozbudowana wędzarnia może mieć dodatkowo kanał dymny, przez który do komory wędzarniczej przedostaje się dym, ale jest droższa i bardziej skomplikowana w konstrukcji. Należy pamiętać, aby wymiary paleniska były podobne do wymiarów komory wędzarniczej. To pozwoli na uzyskanie jak najniższej temperatury wędzenia (między 60 a 90 stopni Celsjusza). Odpowiednia izolacja termiczna i skuteczna wentylacja pozwoli uzyskać zdrowe i nieokopcone mięsa i rysy.

Przyrządzanie potraw na murowanym grillu w ogrodzie przyniesie mnóstwo frajdy. Dobrze wzniesiona konstrukcja przetrwa dekady, tworząc centrum rodzinnych spotkań. Budowa grilla murowanego nie będzie skomplikowana, jeśli będziemy kierować się powyższymi wskazówkami i zastosujemy sprawdzone materiały. Grill murowany z wędzarnią z cegły wymaga więcej specjalistycznej wiedzy – jego projekt najlepiej powierzyć fachowej firmie lub wykonać go samodzielnie po zgłębionej lekturze zaleceń specjalistów.

Projekty domów murowanych, czyli co warto o nich wiedzieć?
Blog
22 Grudzień sylius.ui.original_price 2024
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wybór odpowiedniego projektu ma kluczowe znaczenie. Wśród dostępnych technologii, domy murowane od lat cieszą się niesłabną
Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść