Logo

Grill ogrodowy - rodzaje, budowa grilla - Poradnik

Kategorie: Otoczenie

Stwierdzenie, że Polacy lubią grillowanie, jest w obecnych czasach truizmem. To wręcz nasze narodowe hobby – wiele rodzin przynajmniej raz w sezonie próbuje mięsa, warzyw czy innych potraw z grilla. Wybór odpowiedniego sprzętu ma więc niebanalne znaczenie, szczególnie biorąc pod uwagę bogaty asortyment dostępnych na rynku rozwiązań.

grill ogrodowy

O czym warto pamiętać, wybierając grill?

Jeszcze na etapie planowania strefy rekreacyjnej w ogrodzie (lub po prostu wydzielonego zakątka) musimy znaleźć odpowiedź na pytanie: wybrać grill czy palenisko? Pierwsze rozwiązanie daje dużo większe możliwości kulinarne; drugie sprzyja stworzeniu niepowtarzalnej atmosfery. Posiadając dużo wolnej przestrzeni, można oczywiście umieścić oba obiekty. Podczas wyboru grilla warto wziąć pod uwagę, jakie będą jego najważniejsze zadania. Czy zadowolimy się sprzętem stacjonarnym? Jeśli tak, to sprawdzą się doskonale grille murowane. Można je zbudować samodzielnie, z różnych materiałów. Jeśli jednak zamierzamy zabrać grill na wakacje podczas urlopu, wygodniej nam będzie z niewielkim sprzętem węglowym. Po uwzględnieniu przeznaczenia możemy zająć się cechami dostępnych na rynku urządzeń, pamiętając, że zawsze duże znaczenie ma jakość materiałów użytych do produkcji.

Jaki rodzaj grilla wybrać do ogrodu?

W sprzedaży dostępne są grille węglowe, elektryczne oraz gazowe. Najbardziej rozpowszechniony, głównie z uwagi na przystępną cenę, jest grill węglowy. Poszczególne modele mogą znacznie różnić się jakością. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj materiału (powinien być odporny na korozję), pokrywę (najlepsza ma regulowany dopływ powietrza) i ruszt (np. ruszt węglowy nadaje się do palenia brykietem). Istotna jest także solidna podstawa, łatwy do wyjęcia popielnik i ergonomiczne, nie przewodzące ciepła uchwyty. Wadą grilli węglowych jest długi czas rozgrzewania i trudność w utrzymaniu optymalnej temperatury. Poza tym potraw trzeba stale pilnować, aby nie były przypalone lub niedopieczone. Wady tej pozbawione są grille elektryczne, które mają także inny duży plus – pozwalają na grillowanie przez cały rok. Potrawom na nich przyrządzanym brakuje jednak charakterystycznego smaku i aromatu. Grill gazowy jest najbardziej uniwersalny, może nawet pełnić funkcję kuchni letniej.

Jaki kształt grilla ogrodowego?

Kształt grilla bywa ważny wtedy, gdy chcemy dopasować go do ogrodowej architektury, np. proste, kanciaste formy sprawdzą się dobrze w ogrodach nowoczesnych. Kształt i wymiary mają też znaczenie, gdy sprzęt ma się zmieścić w bagażniku. Dawniej największym wzięciem cieszyły się węglowe grille kuliste; obecnie, mając duży wybór, kupujący decydują się także na inne kształty, np. prostokątny lub umieszczony na wózku ogrodowym. Grill gazowy ma najczęściej formę prostokątnej kuchenki, zaś murowany grill kominowy jest zwykle wąski i wysoki. Większe znaczenie od kształtu ma rozmiar, w tym powierzchnia rusztu.

Czy warto wybrać grill gazowy?

Spośród wymienionych wcześniej rodzajów grill gazowy jest najbardziej uniwersalny i daje największe możliwości. Jego popularność w Polsce rośnie. Wbrew powszechnym jeszcze uprzedzeniom potrawy z grilla gazowego są zdrowe, mocno aromatyczne i nie czuć w nich zapachu gazu. Grill taki szybko się rozpala i umożliwia łatwą regulację temperatury. Wysokiej klasy modele posiadają dobrej jakości piekarnik, ruszt z ciężkiego materiału (zwykle żeliwa), co najmniej trzy palniki (każdy zapalany oddzielnie) i pojemne aromatyzery. Możliwa jest także 180–stopniowa regulacja temperatury.

Projekt domu Altana A-2, wizualizacja 1

Wiata z grillem 28,50 m

O czym pomyśleć przed budową grilla ogrodowego?

W ogrodzie możemy postawić na grill murowany. Decydując się na taki obiekt, trzeba wybrać najlepsze dla niego stanowisko. Podstawa powinna być utwardzona, wyposażona w fundament i zbrojenie. Jeśli zależy nam na wygodzie, warto dopilnować, by grill znajdował się blisko strefy rekreacyjnej, np. tarasu, zestawu mebli ogorodowych itp. Czasami grill buduje się bezpośrednio w dużej altanie. Istotny jest rodzaj użytych materiałów; wybór pod tym względem jest dość elastyczny – dużą popularnością cieszy się grill z klinkieru. Budowa grilla ogrodowego nie jest szczególnie trudna, jednak wymaga posiadania pewnych zdolności majsterkowania. Pracę można oczywiście zlecić specjalistom. Po wykonaniu prac należy odczekać ok. 2 tygodnie do pierwszego grillowania.

Grill ogrodowy z wędzarnią czy bez?

Funkcjonalność grilla można rozszerzyć przez dobudowę wędzarni lub kupując sprzęt-hybrydę. To daje dużo większe możliwości, szczególnie w zakresie wędzenia mięs. Palenisko w tym wypadku nie może być duże, gdyż ciężko będzie kontrolować temperaturę. Musi być ono dopasowane do wymiarów komory wędzarniczej. Ważna jest odpowiednia izolacja termiczna, a także sprawny system wentylacji. Gotowy projekt grilla ogrodowego z wędzarnią można zamówić lub poszukać go w Internecie.

grill ogrodowy murowany

Czyszczenie grilla ogrodowego

Technika czyszczenia i konserwacji grilla ogrodowego zależy od jego rodzaju. Niezależnie od tego, zawsze trzeba dbać o czystość rusztu. Z założenia powinno się go czyścić po każdym pieczeniu, kiedy jest ciepły, ale już nie gorący. Zanieczyszczenia powinno się usuwać szczotą z włosiem ze stali nierdzewnej. Grillowane potrawy można układać w tackach aluminiowych, co ograniczy zabrudzenia. Do oczyszczania innych elementów można użyć wody z octem, która przy okazji zniweluje zapachy.

Wyposażenie dodatkowe w grillach

Podstawowe wyposażenie dodatkowe to łopatka, szczypce i szczotki do czyszczenia rusztu. Aby grillowanie nie polegało jedynie na smażeniu kiełbasy i ogólnie mięs, warto wyposażyć sprzęt w odpowiednie dodatki, takie jak płyty do smażenia o drobnych kratkach lub jednolitej powierzchni, które pozwalają na przyrządzanie potraw miękkich i łatwo rozpadających się, np. z owoców i warzyw. Ponadto przydatne bywają różne formy do pieczenia, kamień do pizzy i kamień solny stosowany do pieczenia ryb. Użytkując grill gazowy, warto także korzystać z aromatyzującego drewna cedrowego.

Odpowiednio dopasowany grill pozwala cieszyć się rekreacją na świeżym powietrzu i przygotowywać różnorodne, nawet nieoczywiste potrawy. Dlatego warto stawiać na wysoką jakość. Natomiast sam rodzaj, atrybuty czy dodatkowe funkcje grilla pozostają sprawą otwartą i indywidualną.

Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Projekty dużych domów – idealne rozwiązanie dla wymagających
Blog
01 Sierpień 2024
Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. To miejsce, które ma być naszą oazą spokoju, schronieniem przed codziennym zgiełkiem oraz przestrzenią, gdzie
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść