Grzejniki pokojowe i łazienkowe: jak wybrać i rozplanować grzejniki w domu?
Grzejniki mają przede wszystkim zapewnić nam komfort cieplny we wnętrzu, choć mogą również pełnić funkcję dekoracyjną, stanowiąc dopełnienie wystroju pomieszczenia. Jakie grzejniki pokojowe i łazienkowe wybrać, by właściwie rozprowadzały ciepło, i w jakim miejscu powinny być one zamontowane?
Gdzie rozmieścić grzejniki w domu?
Planując rozmieszczenie grzejników pokojowych, należy kierować się jedną, podstawową zasadą: powinny one znajdować się w miejscach, w których występują największe straty ciepła. Z tego właśnie powodu kaloryfery najczęściej montuje się pod oknami i w sąsiedztwie drzwi balkonowych lub wejściowych. Rozmieszczając grzejniki w ten sposób, zapewniamy właściwą cyrkulację powietrza w domu – kierujące się ku górze ciepło miesza się z chłodem spływającym z okna i rozchodzi się równomiernie po wnętrzu.
Odpowiednie rozprowadzanie ciepła po domu zależy jednak nie tylko od umiejscowienia kaloryferów, ale też ich prawidłowego zamontowania. Umieszczając grzejniki pod oknami, należy zwrócić uwagę, by znajdowały się w odległości około 10 centymetrów zarówno od parapetu, jak i od podłogi. Jeśli odstępy te będą mniejsze, może dojść do stłumienia konwekcji, przez co ciepło nie będzie się właściwie rozchodzić. Z kolei w pomieszczeniach, w których znajdują się drzwi balkonowe lub wysokie okno sięgające do podłogi, dobrym rozwiązaniem będzie montaż dwóch mniejszych kaloryferów po obu jego stronach.
Gdzie natomiast zamontować grzejnik w łazience? W tym przypadku należy kierować się tą samą zasadą i umieścić go w miejscu, gdzie dochodzi do największej ucieczki ciepła. Jeżeli w pomieszczeniu nie ma okna, wówczas najlepiej zamontować go w pobliżu drzwi.
Wybierając miejsce na kaloryfer w łazience, należy jednak pamiętać, gdzie z pewnością nie powinien się on znaleźć, a mianowicie:
- bezpośrednio pod kratką wentylacyjną – może ona pochłaniać ciepło, co w konsekwencji doprowadzi do wychłodzenia pomieszczenia;
- w sąsiedztwie wanny, prysznica lub umywalki – grzejniki zasilane wodą z systemu centralnego ogrzewania należy umieścić co najmniej 20 centymetrów od tych urządzeń, a gdy jest to grzejnik elektryczny, powinno być to 60 centymetrów;
- bezpośrednio nad podłogą – grzejnik nie może znajdować się niżej niż 10 centymetrów nad podłogą.
Jakie grzejniki wybrać? Rodzaje grzejników
Wiemy już, gdzie najlepiej zamontować kaloryfer, możemy więc zastanowić się nad wyborem odpowiedniego urządzenia. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów grzejników i można je podzielić ze względu na:
- materiał wykonania – grzejniki stalowe, aluminiowe i żeliwne;
- miejsce montażu – ścienne i kanałowe oraz poziome, pionowe i stojące;
- sposób podłączenia – boczne, dolne lub krzyżowe;
- sposób oddawania ciepła – płytowe, konwektorowe i członowe;
- metodę zasilania – wodne, elektryczne i mieszane.
Obecnie w nowych instalacjach wodno-kanalizacyjnych najczęściej stosuje się grzejniki płytowe, znane też jako grzejniki panelowe. Wykonuje się je z płaskich lub perforowanych pionowo płyt stalowych. Wewnątrz urządzenia znajdują się blachy aluminiowe, zwiększające powierzchnię wymiany ciepła. Grzejnik może składać się z jednej, dwóch lub trzech płyt stalowych i mieć od jednego do trzech rzędów blach konwektorów. Modele płytowe przekazują nawet do 35 proc. ciepła przez promieniowanie, a pozostałą część przez konwekcję. Ich główną zaletą jest szybkie nagrzewanie.
Z kolei grzejniki członowe zbudowane są z jednakowych i połączonych ze sobą elementów, nazywanych członami, w obrębie których znajdują się kanały powietrzne. Grzejniki te przekazują ciepło przede wszystkim przez konwekcję – od 85 do 90 proc. – a w pozostałej części przez promieniowanie.
Do najpopularniejszych rodzajów grzejników zaliczamy też modele konwektorowe. Składają się z miedzianych rur i aluminiowych blach, które są ukryte w zewnętrznej obudowie. Ich konstrukcja sprawia, że szybko się nagrzewają i równie szybko stygną. Ich działanie opiera się na grawitacyjnym ruchu powietrza wynikającym z różnicy temperatur, a ciepło przekazują one niemal wyłącznie przez konwekcję.
Grzejniki drabinkowe w łazience i nowoczesne designerskie grzejniki
Odrębną grupę, o której warto wspomnieć, są grzejniki drabinkowe oraz nowoczesne kaloryfery ozdobne. Pod względem wykorzystywanych tworzyw, form, rozmiarów czy designu tworzą najszerszą paletę grzejników na rynku. Modele drabinkowe montuje się przede wszystkim w łazienkach – są niezwykle praktyczne, a ich kształt ułatwia suszenie ręczników czy bielizny. Natomiast grzejniki dekoracyjne, przybierające postać ozdobnych paneli, sprawdzają się w wielu wnętrzach – nie tylko łazienkach, ale i pokojach czy kuchniach.
Jak wybrać grzejniki do domu? To jest istotne przy wyborze!
Wybierając grzejniki do domu, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Właściwie dobrane kaloryfery powinny być:
- dopasowane do rodzaju źródła ciepła i temperatury wody grzewczej;
- pozbawione ostrych krawędzi, co pozwoli zmniejszyć ryzyko skaleczenia;
- wyposażone w głowicę termostatyczną, umożliwiającą regulację wydajności cieplnej;
- pokryte trwałą i odporną na uszkodzenia powłoką lakierniczą;
- łatwe w czyszczeniu;
- proste w montażu;
- dopasowane do aranżacji pomieszczenia i miejsca montażu.
Jak dobrać moc grzejników?
Moc grzewcza, która podawana jest w watach, powinna być wyższa lub równa zapotrzebowaniu na ciepło w danym pomieszczeniu. By dokładnie obliczyć, jaką moc powinny mieć grzejniki, należy wziąć pod uwagę powierzchnię pomieszczenia oraz izolację zewnętrzną budynku. Pomocny w tym okaże się kalkulator zapotrzebowania na ciepło, niemniej w uproszczeniu przyjmuje się, że wynosi ono:
- 70-100 W/m2 w budynkach bardzo dobrze izolowanych;
- 100-150 W/m2 w budynkach ze średnią izolacją;
- 150-200 W/m2 w budynkach bardzo słabo izolowanych.
Nieprawidłowo dobrane grzejniki mogą przyczynić się do obniżenia komfortu cieplnego we wnętrzu. By właściwie spełniały one swoją funkcję, już na etapie budowy należy dokładnie zaplanować ich rozmieszczenie oraz dopasować ich moc, dzięki czemu o ciepło w domu nie będziemy musieli się martwić.