Logo

Grzyb w domu: jak się pozbyć?

Kategorie: Blog

Chociaż pozornie grzyb na ścianie w salonie czy sypialni wpływa wyłącznie na estetykę wnętrza, jest on problemem znacznie bardziej poważnym i nie należy go ignorować. Z jednej strony, grzyby rozwijają się wyłącznie w specyficznym, sprzyjającym im środowisku, dlatego sam fakt, że kolorowy wykwit pojawia się na ścianie, powinien zaniepokoić. Z drugiej strony, obecność grzyba w domu może na różne sposoby negatywnie odbić się na zdrowiu domowników, więc tym bardziej nie można go lekceważyć. Jakie konsekwencje dla zdrowia ma grzyb na ścianie i w jaki sposób można go zlikwidować? Wyjaśniamy

Grzyb w domu a zdrowie

„Grzyb w domu a zdrowie” to temat, który, niestety, przez wiele osób nadal jest ignorowany. Wiele osób, przyzwyczajonych do życia w domu, w którym występują grzyby, wątpi w związki między grzybem w domu a chorobami i funkcjonowaniem organizmu. Tymczasem należy mieć świadomość tego, że wpływ grzyba na funkcjonowanie ludzkiego organizmu jest potwierdzone naukowo.

Dowiodły tego między innymi badania, jakie przeprowadzono w 2003 roku w Stanach Zjednoczonych. Podczas XXI Dorocznego Sympozjum w sprawie Człowieka i Jego Środowiska przedstawiono badania ponad 1600 pacjentów cierpiących z powodu oddziaływania grzybów. Badania wykazały, że u wszystkich 159 osób narażonych na długotrwałe oddziaływanie pleśni wewnątrz budynku wystąpiło przewlekłe zmęczenie. Pojawiały się także dolegliwości takie jak utrata pamięci (46%) czy problemy z oddychaniem (40%)1.

Grzyb w domu: choroby, które może powodować

Już samo przewlekłe zmęczenie może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jednak długotrwałe przebywanie w "zagrzybionych” pomieszczeniach może mieć znacznie poważniejsze skutki dla naszego zdrowia. Grzyby wytwarzają toksyny, które są niebezpieczne szczególnie dla małych dzieci, astmatyków i alergików, ale również innym osobom mogą dać się we znaki. Obecne w grzybach mytotoksyny:

  • mogą uszkadzać układ nerwowy, co objawia się mrowieniem i drętwieniem kończyn;
  • mogą być przyczyną infekcji, takich jak grzybica kropidlakowa;
  • uszkadzają organy wewnętrzne, takie jak wątroba czy nerki;
  • mogą prowadzić do zaburzeń gospodarki hormonalnej;
  • są związkiem rakotwórczym, więc w skrajnych przypadkach mogą przyczyniać się do rozwoju choroby nowotworowej.

Jak widzisz, lista potencjalnych, negatywnych skutków zdrowotnych jest długa, dlatego od razu należy usunąć grzyb w domu. Choroby nie muszą jednak być aż tak poważne

Jakie inne dolegliwości powoduje pleśń w domu?

Nawet jeśli nie jesteśmy w grupie ryzyka i grzyb nie spowoduje u nas zaburzeń neurologicznych czy rozwoju choroby nowotworowej, skutki jego obecności, prędzej czy później odczujemy i tak. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach, w których rozwijają się grzyby – poza wspomnianym już wcześniej przewlekłym zmęczeniem – może przyczynić się do występujących często bólów głowy i zatok, a także mięśni i stawów. Często pojawiają się także infekcje skórne oraz reakcje alergiczne: zaczerwieniania, wykwity, wysypki, wypryski czy łuszczący się naskórek.

Osoby mieszkające w domach, w których występują grzyby, często narzekają również na problemy ze sen, osłabienie koncentracji czy ogólne rozdrażnienie

Grzyb w domu – przyczyny

Skąd w ogóle bierze się grzyb w domu? Przyczyny można podzielić na takie, na które mamy wpływ, oraz na te, na które nie mamy wpływu. Zacznijmy od tego, że zarodniki grzyba mogą pojawić się w każdym domu – i na to nic nie możemy poradzić. Wystarczy otwarte okno, by zarodniki „przyleciały” do salonu, sypialni czy pokoju dziecięcego.

Rzecz jasna, mieszkanie czasem przewietrzyć trzeba. Problemem jest więc nie tyle sama obecność zarodników, co fakt, że w niektórych domach i mieszkaniach mają one idealne środowisko do rozwoju. Nieodpowiednia izolacja cieplna budynku i obecność mostków termicznych (występujących najczęściej przy otworach okiennych) oraz podwyższona wilgotność powietrza (co zwykle ma związek z słabą wentylacją) powodują, że grzyby mogą rozwijać się bardzo szybko. Z tego powodu grzyby można znaleźć najczęściej we wnękach okiennych, na granicy stropu i ściany lub ściany i podłogi oraz w łazienkach.

Grzyb w domu – jak się go pozbyć domowym sposobem?

W walce z grzybem niezwykle dużą rolę odgrywa zdecydowane działanie i szybkość, z jaką przystępujemy do pozbycia się go. Im szybciej nastąpi reakcja, tym mniejszą powierzchnię ściany zdąży opanować grzyb – i łatwiej będzie można się go pozbyć.

W sytuacji, gdy zaobserwujemy pierwsze symptomy wskazujące na pojawienie się grzyba – czyli niewielkie plamy przypominające zacieki, przebarwienia i fałdy na tapecie – możemy wypróbować domowych sposobów. Po uprzednim dokładnym osuszeniu ściany można zmyć grzyba przy pomocy gąbki lub ścierki nasączonej na przykład:

  • sodą oczyszczoną – należy ją zmieszać z wodą, a powstałą gęstą pianę nałożyć na grzyba;
  • roztworem przygotowanym z wody i octu spirytusowego – stosujemy ¼ szklanki octu na każde ½ szklankę wody;
  • roztworem przygotowanym z wody i soli – można też ustawić w pomieszczeniu kilka pojemników z solą, która wchłonie wilgoć z powietrza.

Grzyb w domu – jak usunąć, by nie pojawił się ponownie?

Zaznaczamy, że domowe sposoby sprawdzą się tylko wtedy, gdy jest niewielki grzyb w domu. Jak się pozbyć grzyba, który opanował większą przestrzeń? Tutaj konieczne będzie zastosowanie specjalnych preparatów grzybobójczych, które można kupić w sklepach ogrodniczych lub budowlanych. Przy dużych wykwitach, powierzchnię należy najpierw oczyścić szpachelką lub szczotką z twardym włosiem. Zdarza się też, że konieczne jest skucie tynków, jeżeli grzyb wniknął głęboko w strukturę ściany.

O czym jeszcze trzeba pamiętać, mając grzyb w domu? Jak usunąć problem? Chemiczne środki grzybobójcze stosuj zawsze zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdują się na opakowaniu. Pamiętajmy też o własnym zdrowiu – spryskując powierzchnię, korzystajmy z maseczki ochronnej, a po wykonaniu pracy, dobrze wywietrzmy pomieszczenie. Takie działanie może nieraz wymagać bardziej gruntownego remontu, połączonego z odmalowaniem fragmentu ściany/sufitu.

Ważne jest jednak zaadresowanie przyczyny powstawania grzyba. Jeżeli jest on wynikiem mostka termicznego, warto rozważyć (najlepiej z pomocą specjalisty) jego źródło. W przypadku wykwitów przy oknach winny będzie zwykle wadliwy montaż okna. Wykwity przy podłodze/suficie mogą wynikać z nieszczelności instalacji lub mostka termicznego w poziomie stropu. W nowoczesnym budownictwie ta ostatnia okoliczność jest rzadkością, jednak może zachodzić zwłaszcza w okolicach balkonów. Wreszcie nieefektywna wentylacja będzie najlepiej widoczna w łazienkach. W tej sytuacji warto sprawdzić jej efektywność (najlepiej anemometrem) oraz zweryfikować to, czy drzwi do łazienki mają otwory wentylacyjne. W przeciwnym razie napływ powietrza do pomieszczenia będzie zbyt mały. Mimo, że walka z mostkami termicznymi oraz nieszczelnościami bywa często zajęciem czasochłonnym i kosztownym – warto ją przeprowadzić. Jeżeli nawracający grzyb nie daje spokoju, problemu nie rozwiążą osuszanie i środki chemiczne. Podobnie jak w chorującym organizmie, problem będzie się pogłębiał, jeżeli nie zlikwidujemy jego przyczyny.

Walka z grzybem – usunięcie grzyba to nie wszystko!

Wyjaśniliśmy już, jak zlikwidować grzyb w domu. Niezależnie od tego, czy stosujemy domowe sposoby, czy profesjonalne środki grzybobójcze, musimy mieć świadomość tego, że usunięcie grzyba często jest tylko doraźnym rozwiązaniem problemu. Jeśli przyczyną rozwoju grzybów są mostki termiczne i zbyt duża wilgotność powietrza, konieczne może być przeprowadzenia profesjonalnej termoizolacji domu.
 
1  Dane z  XXI Doroczne Sympozjum w sprawie Człowieka i Jego Środowiska, Teksas, czerwiec 2003 podane za artykułem “Szkodliwe pleśnie cz. 2”
(https://documen.site/download/grone-plenie_pdf)
 

 

Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Projekty dużych domów – idealne rozwiązanie dla wymagających
Blog
01 Sierpień 2024
Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. To miejsce, które ma być naszą oazą spokoju, schronieniem przed codziennym zgiełkiem oraz przestrzenią, gdzie
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść