Logo

Hydrofor – dobór zbiornika hydroforowego i pompy do domu jednorodzinnego

Jeśli chcemy korzystać z wody ze studni w domowej instalacji wodnej, konieczny okaże się zakup hydroforu. Jaki zbiornik hydroforowy dobrać do pompy głębinowej? Jakie ciśnienie powinien mieć hydrofor przeponowy oraz jakie obliczenia poczynić przed doborem hydroforu? Poznajmy odpowiedzi na te i wiele innych pytań!

Hydrofor - instalacja w domowej kotlowni

Hydrofor – do czego służy i kiedy musimy go mieć w domu?

Hydroforem nazywany jest najczęściej sam zbiornik, jednak jest to zespół urządzeń pozwalający na stworzenie samowystarczalnej instalacji wodnej w domu. Sam zbiornik wodno-powietrzny odpowiedzialny jest za gromadzenie wody pobieranej ze studni, a następnie przekazywanie jej do przewodów instalacji, gdy ktoś odkręci kran lub prysznic. Dzięki temu nie narażamy pompy na uruchamianie się za każdym razem, gdy potrzebujemy wody, reguluje to natomiast nasz hydrofor. Dlaczego jest to ważne? W przypadku, gdy pompa jest uruchamiana częściej niż 4 do 12 razy na godzinę i pracuje w krótkich cyklach, jest bardzo nieekonomiczna, a do tego szybciej zużywają się jej elementy. W związku z tym nie powinno się korzystać z pompy głębinowej bez hydroforu.

Hydrofor znajduje zastosowanie w wielu sytuacjach:

  • Jest niezastąpiony na działkach, do których nie została i z różnych względów nie może być doprowadzona sieć wodociągowa – dzięki hydroforowi możemy wygodnie korzystać z wody ze studni.
  • Sprawdzi się także w domach, w których możemy podpiąć się do sieci wodociągowej – czerpiąc wodę ze studni zamiast z wodociągów, zapłacimy o wiele mniej za media.
  • Hydrofor warto mieć także na działce rekreacyjnej– dzięki niemu zadbamy o właściwe podlewanie uprawianych roślin oraz zapewnimy sobie dostęp do wody podczas letniego wypoczynku poza domem.

Hydrofor – zasada działania

Jak to możliwe, że woda przekazywana z hydroforu do rur ma odpowiednie ciśnienie i może lecieć bez przerwy? W zbiorniku, w którym gromadzi się woda, znajduje się także poduszka sprężonego powietrza. Gdy odkręcamy kurek kranu, powietrze wypycha wodę z hydroforu, co powoduje spadek ciśnienia wewnątrz zbiornika. Gdy spadnie ono do określonego poziomu, jest to sygnał dla pompy, że powinna znów się włączyć i zapełnić hydrofor wodą. Cały proces jest powtarzany wielokrotnie i zapewnia stały dostęp do wody bieżącej.

Pompka do hydroforu

Jak dobrać rodzaj pompy do zestawu hydroforowego?

Zastanówmy się najpierw, jaką pompę warto wybrać – ssąco-tłoczącą, czy też głębinową?

  • Pompy ssąco-tłoczące są skuteczne, gdy lustro wody znajduje się nie niżej niż 8 m poniżej pompy. Warto więc wykonać odpowiednie obliczenia, by się upewnić, że będzie ona odpowiednia. Trzeba mieć na uwadze także okresy letniej suszy, kiedy poziom wody w studni może się obniżyć i tym samym odciąć nas od możliwości korzystania z wody bieżącej. Mimo to, to właśnie pompy ssąco-tłoczące są najczęściej stosowane w zestawach hydroforowych, ponieważ są tanie i łatwe w instalacji.
  • Dużo pewniejszym, choć droższym wyborem okaże się pompa głębinowa zanurzana bezpośrednio w studni. Pracuje na większych głębokościach, a do tego zapewnia wyższy komfort w domu, ponieważ w przeciwieństwie do pomp ssąco-tłoczących, nie ustawia się ich w domu, więc nie hałasują.

Jaki zbiornik hydroforowy do pompy głębinowej?

Dobór hydroforu wymaga wykonania obliczeń, które często są bardzo skomplikowane. Dlatego spróbujemy oszacować odpowiednią pojemność zbiornika hydroforowego na podstawie zużycia wody w małych i dużych gospodarstwach domowych:

  • 80-100 l – taka pojemność zbiornika hydroforowego okaże się wystarczająca dla jednej lub dwóch osób. Powinno to wystarczyć zarówno na kąpiele, jak i korzystanie z pralki czy zmywarki.
  • 150-200 l – takie hydrofory pozwolą na komfortowe korzystanie z wody rodzinom 3-, 4- i 5-osobowym.
  • 200 l i więcej – zbiornik hydroforowy o takiej pojemności sprawdzi się, gdy z wody chcemy korzystać też np. do podlewania lub gdy nasza studnia ma ograniczoną wydajność – wówczas pompa stopniowo będzie uzupełniała hydrofor wodą.

Warto również zapoznać się ze zbiornikami przeponowymi oraz ocynkowanymi. Poznajmy wady i zalety obu rozwiązań:

Zbiorniki przeponoweZbiorniki ocynkowane
+ Woda gromadzi się w gumowym worku, więc zbiornik nie jest narażony na korozję+ Można montować je na zewnątrz
+ Łatwe w instalacji+ Doskonała odporność na uszkodzenia
+ Nieskomplikowany serwis
- Wrażliwe na zmiany temperatury- Wymagają regularnej kontroli ciśnienia powietrza i uzupełniania jego braków
- Wrażliwe na działanie promieni słonecznych

Baniak na wode hydrofor

Jeśli nie chcemy się martwić, jakie ciśnienie jest w zbiorniku, wybierzmy przeponowy, w którym nie ma konieczności uzupełniania powietrza, jeśli natomiast zależy nam na trwałości oraz nie mamy miejsca w piwnicy i innych pomieszczeniach w domu na umieszczenie hydroforu, wybierzmy zbiornik ocynkowany.

Dobór zestawu hydroforowego do domu – z czego powinien się składać?

Zestaw hydroforowy powinien się składać ze wspomnianych już zbiornika wodno-powietrznego i pompy. To zdecydowanie najważniejsze jego elementy, choć hydrofor nie może się także obejść bez odpowiedniego osprzętu. Warto wyposażyć go w manometr, który będzie mierzył ciśnienie w zbiorniku, oraz wyłącznik ciśnieniowy, który z kolei będzie odpowiedzialny za sterowanie pracą pompy. Pamiętajmy też, żeby zaopatrzyć się również we wszystkie elementy niezbędne do połączenia poszczególnych części systemu.

Czym jeszcze kierować się w czasie wyboru hydroforu?

Oprócz wyżej wymienionych, najważniejszych cech hydroforu, zwróćmy też uwagę na to, by sterowanie zestawem hydroforowym było jak najwygodniejsze – postawmy na inteligentne, elektroniczne sterowanie z systemem kontroli przepływu, dzięki któremu nie musimy się obawiać, że pompa zacznie pracować na sucho, lecz gdy zabraknie w studni wody, po prostu się wyłączy. Zadbajmy też o czystość dostarczanej przez hydrofor wody, wybierając urządzenie z filtrem i zaworem przeciwzwrotnym.

Projekty domów murowanych, czyli co warto o nich wiedzieć?
Blog
22 Grudzień sylius.ui.original_price 2024
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wybór odpowiedniego projektu ma kluczowe znaczenie. Wśród dostępnych technologii, domy murowane od lat cieszą się niesłabną
Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn

Najnowsze projekty

Nasi partnerzy

Nasi partnerzy

Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść