Logo

Idealny dom parterowy w 5 krokach

Kategorie: Blog

Jak rozplanować układ pomieszczeń w domu parterowym? Oto 5 zasad, którymi powinniśmy się kierować, żeby nasze mieszkanie było idealne. Dzięki ich poznaniu znajdziemy idealny projekt domu parterowego.

Układ pomieszczeń w domu parterowym

Zanim zdecydujemy się na dom parterowy

Zanim postanowimy, że nasz dom będzie parterowy, powinniśmy zadać sobie kilka pytań. Przede wszystkim należy zastanowić się, czy:

  • działka jest odpowiedniej wielkości,
  • dostępny metraż będzie wystarczający dla całej rodziny,
  • rozkład i funkcjonalność danych pomieszczeń będzie zadowalająca,
  • dostępne formy ogrzewania i związane z tym koszty eksploatacyjne są akceptowalne.

Układ pomieszczeń w domu parterowym to największe wyzwanie, szczególnie jeśli w planie mamy podział na kilka oddzielnych pokoi. Wystarczy jednak przejrzeć kilka gotowych projektów domów parterowe, żeby przekonać się, że istnieją.

Szczególną uwagę warto zwrócić również na dostępne technologie budowania domów. Budynki parterowe są trudniejsze do ekonomicznego ogrzania. Nowoczesne systemy aluminiowe są jednak energooszczędne i dają nam możliwość zbudowania parterowego domu pasywnego.

Parterowka idealna

5 cech idealnego domu parterowego – na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu?

Jeśli poznamy najważniejsze zasady wyboru projektu domu parterowego, z pewnością staniemy się jego szczęśliwymi mieszkańcami. Ułatwią one zrozumienie, czym powinien charakteryzować się taki budynek, aby był maksymalnie funkcjonalny.

  1. Zwarta bryła – dobre proporcje w prostej formieIdealny dom parterowy powinien mieć taką formę, aby można było zastosować funkcjonalny układ. Ważne są tu proporcje, które powinny być zachowane między częścią dzienną a nocną. Dobrze mogą sprawdzić się tutaj projekty domów w kształcie litery „L”, które zapewniają funkcjonalny schemat budynku.

    Piękne domy parterowe zazwyczaj mają prostą formę – ich bryła opiera się na podstawie kwadratowej bądź prostokątnej. W ten sposób możliwe jest zachowanie dobrych proporcji i zaprojektowanie funkcjonalnego układu pomieszczeń, tak jak w tym projekcie pięknego domu parterowego Beryl III.
  2. Rodzaj dachu w domu parterowymInnym czynnikiem, który wpływa na funkcjonalność domu parterowego, jest rodzaj dachu. Wysoko położony, spadzisty dach z oknami sprawi, że do wnętrza wpadnie sporo światła, a pomieszczenia staną się optycznie obszerniejsze.

    Można jednak zrezygnować z wyższego sufitu na rzecz poddasza, które dobrze jest wykorzystać choćby w roli strychu czy też dodatkowych pomieszczeń. Pomimo tego, że jedną z największych zalet domów jednopoziomowych jest brak schodów, które bywają kłopotliwe i niebezpieczne, taka dodatkowa przestrzeń może być bardzo pożądana. Idealne domy parterowe z możliwością adaptacji poddaszabędą doskonałe dla młodych, powiększających się rodzin.
  3. Optymalne nasłonecznienie – rozkład okienMoże się wydawać, że idealny układ pomieszczeń w domu parterowym jest w stanie sprawić dużo kłopotu, ale wystarczy jeden dobry projekt, aby przekonać się, że takie mieszkania mogą mieć doskonale zaplanowane rozmieszczenie pokojów.

    Idealny dom parterowybudowany na planie „L” bądź kwadratu czy szerokiego prostokąta umożliwia taki podział na pomieszczenia, aby w każdym pokoju było chociaż jedno okno. W salonie, który często łączy się w takiej zabudowie z kuchnią i jadalnią, są w takim układzie dwa, a nawet trzy okna. W ten sposób zyskuje się optymalne nasłonecznienie.
  4. Podział domu na strefy a komfort komunikacyjnySchemat funkcjonalny budynku mieszkalnego jednopoziomowego zakłada przede wszystkim podział domu na dwie strefy: dzienną i nocną. W domu piętrowym taki układ osiąga się rozdzieleniem wertykalnym, w mieszkaniu jednopoziomowym zaś dzieli się je na pół lub w stosunku 1/3. Z jednej strony, najlepiej północnej lub wschodniej, umieszcza się sypialnię, a z drugiej – kuchnię z jadalnią i salonem. Pomiędzy tymi strefami powinny znaleźć się łazienka i hol, a jeśli znajdziemy miejsce – również toaleta, która powinna być w takim układzie umieszczona bliżej strefy dziennej.

    Taki układ pomieszczeń w domu parterowym zapewnia odpowiednią komunikację jego mieszkańcom.
  5. Pomieszczenia pomocnicze w domu parterowymWybierając idealny projekt domu parterowego, warto również zwrócić uwagę na obecność pomieszczeń pomocniczych, takich jak:
  • garaż,
  • schowki,
  • kotłownia,
  • spiżarnia.

Ich obecność jest bardzo pożądana, szczególnie jeśli działka jest niewielka i nie przewidujemy budowy domu z poddaszem. Projekty, które zapewniają układ pomieszczeń w domu parterowym w stosunku 1/3, zakładają umieszczenie garażu i kotłowni po stronie części nocnej, podczas gdy na strefę dzienną planuje się dwukrotnie mniej przestrzeni. To funkcjonalny schemat budynku parterowego.

Plan domu parterowego jaki będzie idealny

Nowoczesne domy parterowe – czy warto?

Lepszy będzie dom parterowy czy z poddaszem? Będzie to zależało w głównej mierze od wielkości działki i naszego gustu. Dom parterowy może być nie tylko piękny, ale i funkcjonalny – szczególnie dla osób starszych i dzieci. Brak schodów docenią również osoby, które wolą mieć wszystko pod ręką i w zasięgu wzroku. Pół domu parterowego może stanowić mniej lub bardziej otwartą przestrzeń, która zachęca do wspólnego spędzania czasu.

Idealne domy parterowe mogą być również zaprojektowane tak, żeby można było je rozbudować lub zwiększyć ich możliwości użytkowe. Przykładem są nie tylko projekty z poddaszami, ale również wysokimi sufitami. W takim domu parterowym można zbudować antresolę.

Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Projekty dużych domów – idealne rozwiązanie dla wymagających
Blog
01 Sierpień 2024
Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. To miejsce, które ma być naszą oazą spokoju, schronieniem przed codziennym zgiełkiem oraz przestrzenią, gdzie
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść