Idealny pokój dla rodzeństwa – jak urządzić dwoje dzieci w jednym pokoju?
Małe mieszkanie i dwójka dzieci? W takiej sytuacji najczęściej konieczne jest zaaranżowanie wspólnego pokoju rodzeństwa. Warto się zastanowić, jak przygotować taką przestrzeń, by była dla naszych pociech najwygodniejsza, a przy tym zapewniała im odrobinę prywatności.
Jak podzielić pokój dzieci?
Podział pokoju dla dwojga dzieci można przeprowadzić na kilka sposobów – każdy z nich okaże się dobrym rozwiązaniem w różnych sytuacjach. Może to być chociażby podział pokoju dzieci na strefy. Jeśli dzieci są w podobnym wieku, wydzielanie indywidualnych części dla każdego z nich może się jednak okazać bezcelowe – szczególnie jeśli są to jeszcze maluchy spędzające większą część swojego czasu na wspólnych zabawach. W takiej sytuacji nawet mały pokój rodzeństwa może okazać się w pełni funkcjonalny i wygodny, jeśli go dobrze rozplanujemy.
W jednej części pomieszczenia zaaranżujmy część sypialną, zorientowaną na wypoczynek naszych pociech. W drugiej zorganizujmy zaś biurka, regały i miejsce do przechowywania – będzie to przestrzeń idealna do nauki. Centralną część pokoju rodzeństwa pozostawmy wolną, aby dzieci miały gdzie się bawić. Takie rozwiązanie okaże się idealne, jeśli konieczny jest podział pokoju z jednym oknem – wówczas nie musimy wybierać, które z dzieci będzie miało jaśniejszą część pomieszczenia, lecz możemy w miejscu z oknem wyznaczyć dzienną część pokoju dziecięcego.
Jak podzielić mały pokój na dwa, czyli po jednej części dla każdego dziecka?
Pokój dla rodzeństwa – chłopca i dziewczynki – powinien być zaplanowany z zachowaniem większej integralności każdego z dzieci. Podobnie jest w przypadku aranżowania małego pokoju dla rodzeństwa w różnym wieku, gdzie stylistyka pokoju młodzieżowego zderza się z dziecięcym wystrojem idealnym dla malucha. W obu sytuacjach nasze pociechy będą oczekiwały odrobiny prywatności i miejsca tylko dla siebie. Jak im to zapewnić?
Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie funkcjonalnego systemu mebli, który nie zajmie wiele miejsca w pomieszczeniu, a zapewni młodemu człowiekowi wszystko, czego mu trzeba w codziennym życiu. Idealne okaże się łóżko na antresoli, pod którym umieszczone zostanie biurko i szafka do przechowywania. Taki zestaw stwórzmy dla obu lokatorów pokoju rodzeństwa, by każde z nich miało nieco intymności. W uzyskaniu takiego efektu pomoże z pewnością również dosłowne przedzielenie pokoju na dwie części – jak to zrobić?
Czy warto wykonać ściankę działową w pokoju rodzeństwa?
Wstawienie prawdziwej ścianki działowej w małym pokoju dla rodzeństwa nie jest dobrym rozwiązaniem – zabrałaby ona zdecydowanie za dużo miejsca, które przecież potrzebne jest do zapewnienia naszym pociechom komfortowych warunków do życia. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym możemy w mniej drastyczny sposób dokonać parcelacji. Jak podzielić pokój nastoletniego rodzeństwa?
- Ażurowe regały – ustawienie takiego mebla pomiędzy obiema częściami pokoju dla dwojga dzieci przyniesie same korzyści. Nie dość, że mali lokatorzy zyskają dla siebie nieco prywatności, to jeszcze znacząco zwiększy się przestrzeń do przechowywania w całym pomieszczeniu. Regał powinien być ażurowy, by nie przytłoczyć wnętrza, a także dać dostęp do półek każdej z zainteresowanych stron.
- Parawan – bardzo dobrym pomysłem jest także ustawienie pośrodku pokoju rodzeństwa parawanu. Lekki, składany, może w każdej chwili zmienić swoje położenie, gdy dzieci zechcą wspólnie korzystać z pomieszczenia. Jeśli tylko zapragną odrobiny intymności, wystarczy, że się odgrodzą tym elementem.
- Zasłony – podobnie jak w przypadku parawanu, zasłony są elementem ruchomym, a więc dającym dzieciakom spore pole manewru. Jednocześnie są jednak skuteczniejsze w tworzeniu podziału. Jeśli zamocujemy karnisz pod sufitem i zawiesimy na nim zasłony sięgające podłogi, nasze pociechy będą mogły się całkowicie od siebie odgrodzić, a potem jednym pociągnięciem otworzyć przestrzeń wspólnego pokoju.
Łóżka dla rodzeństwa – piętrowe, w jednym ciągu czy obok?
W zależności od wielkości, kształtu i układu pomieszczenia optymalne będą też różne rozwiązania w zakresie dobierania łóżek dla naszych pociech. Jeśli mamy do czynienia z pokojem rodzeństwa w bloku, prawdopodobnie jego metraż jest niewielki. Aby móc w pełni wykorzystać jego możliwości, powinniśmy wstawić do wnętrza łóżko piętrowe, które zajmie najmniej miejsca, a stworzy wygodne miejsce do spania.
W wąskim pokoju dla dwójki dzieci lepszym rozwiązaniem okaże się ustawienie łóżek w jednym ciągu lub na dwóch końcach pomieszczenia przy krótszych ścianach. Kwadratowe wnętrze najlepiej zaprezentuje się natomiast wtedy, gdy łóżka będą ustawione obok siebie.
Warto brać pod uwagę aspekt dotyczący parametrów wnętrza, ponieważ w ten sposób można urządzić pomieszczenie w ekonomiczny sposób, zapewniając dzieciakom jak najwięcej przestrzeni do życia.
Wystrój pokoju dla dwójki dzieci – jak do zaplanować?
Jak zaplanować wystrój w pokoju rodzeństwa, by każde z dzieci czuło, że jest u siebie? Warto zadbać tutaj o pewną dowolność, jaką damy naszym pociechom w wykańczaniu ich królestwa – w końcu to właśnie im ma się podobać miejsce, w którym przecież będą spędzały najwięcej czasu. My natomiast możemy im tylko delikatnie podpowiedzieć i zasugerować, które rozwiązania mogą okazać się trafione.
Ciekawym pomysłem jest zastosowanie kontrastowych barw, by oddzielić poszczególne części pokoju dwójki dzieci – niech każde z nich wybierze swój ulubiony kolor i na jego bazie kreuje wystrój swojej przestrzeni. Warto jednak zachować pewną spójność otoczenia – np. wybierając ten sam odcień na wszystkie ściany i łącząc fragmenty pomieszczenia jednym dywanem.
Jeśli zaaranżowanie pokoju dla dwojga dzieci nadal jest dla nas wyzwaniem, oddajmy więcej inwencji w ręce głównych sprawców całego zamieszania. Urządzanie pokoju razem z dziećmi zacznijmy od przygotowania specjalnej makiety i urządzenia jej miniaturowymi meblami i przedmiotami – być może w ten sposób odnajdziemy idealny układ pokoju dla rodzeństwa.