Logo

Ile trwa budowa domu?

 

Powszechnie wiadomo, że budowa domu jednorodzinnego jest inwestycją nie tylko kosztowną, ale też czasochłonną. Każda osoba decydująca się na postawienie domu zdaje sobie sprawę z tego, że od położenia fundamentów do momentu, w którym będzie można rozgościć się w nowych „czterech ścianach”, miną miesiące. Ale co to właściwie znaczy? Ile tak naprawdę wynosi czas budowy domu murowanego? I czy istnieje jakaś szybsza alternatywa? Na te i podobne pytania znajdziecie odpowiedź w tym artykule. Zapraszamy do lektury.

Czas budowy domu murowanego – poszczególne etapy do stanu surowego otwartego

Na początku powiedzmy wprost: precyzyjne określenie czasu budowy domu jednorodzinnego bez odniesienia się do konkretnego przypadku jest zwyczajnie niemożliwe. Wynika to z tego, że czas budowy domu zależy od wielu czynników: parametrów działki, specyfiki terenu, warunków atmosferycznych, czy wreszcie – typu i wielkości samego budynku oraz rozwiązań, jakie mają być zastosowane. Oczywiście na początku powinniśmy wybrać odpowiedni projekt domu, a następnie dopiero możemy mówić o rozpoczęciu prac budowlanych, po zakupie działki.

Można jednak orientacyjne określić, ile trwają poszczególne etapy budowy domu murowanego:

  1. Wyrównanie działki i położenie fundamentów: przygotowanie działki – w zależności od tego, czy jest w miarę równa, czy bardziej skośna, oraz od sprzętu – zajmuje od dwóch do kilkunastu dni. Następnie następuje wytyczenie budynku i położenie fundamentów, co zazwyczaj zajmuje w sumie około 1-2 tygodni.
  2. Murowanie ścian: murowanie może nastąpić po około 2-3 dniach od położenia fundamentów. Samo murowanie ścian nośnych i wykonanie stropów na jednej kondygnacji zajmuje zazwyczaj około 5-10 tygodni, a przy ścianach dwu- lub trzywarstwowych – nawet 15 tygodni. Kolejne kilkanaście dni należy doliczyć na wykonanie stropu oraz ewentualną budowę schodów żelbetowych. Trzeba pamiętać, że elementy betonowe wymagają określonego czasu wiązania – zazwyczaj ok. miesiąca.
  3. Zbudowanie ścian kolankowych: zabetonowany strop potrzebuje około dwóch dni na wyschnięcie (dlatego często betonuje się je przed weekendem). Rozszalowanie i postawienie ścianek można jednak wykonać dopiero po około miesiącu. Budowa ścian kolankowych i wykonanie wieńca pod murłatę zajmuje około tygodnia.
  4. Budowa więźby i pokrycie dachu: po dwutygodniowej przerwie można wykonać konstrukcję dachu i przeprowadzić montaż pokrycia dachowego, co – w zależności od rodzaju dachu i wielkości budynku – trwa około 2-6 tygodni.

Ile trwa budowa domu jednorodzinnego murowanego? W sprzyjających warunkach atmosferycznych doprowadzenie domu do stanu surowego otwartego może wynieść pół roku, jednak czas dojrzewania betonu w wielu przypadkach znacząco wydłuża ten czas, np. w przypadku konieczności wykonania dodatkowego stropu nad piętrem itp.

Czas trwania budowy domu na kolejnych etapach

Oczywiście, czas trwania budowy domu nie zamyka się w momencie doprowadzenia go do stanu surowego otwartego. Wręcz przeciwnie: to właśnie teraz dochodzimy do prac, mających na celu doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego. Chodzi tu przede wszystkim o montaż okien i drzwi zewnętrznych, a także ewentualnej bramy garażowej. Ten etap trwa zazwyczaj około 2-3 tygodnie.

Niektóre prace przeprowadzane wewnątrz budynku również wymagają pewnego rozłożenia w czasie. Dotyczy to na przykład budowy ścian działowych, które powinny być wznoszone przez kilka dni. Nie należy ich budować w całości od razu, ponieważ – z uwagi na to, że są dość wąskie – mogłyby się przewrócić lub zwichrować.

Czas budowy domu murowanego uwzględnia również ocieplenie budynku oraz prace wykończeniowe w jego wnętrzu. Ocieplenie elewacji domu w zależności od jego rozmiaru i typu może trwać od dwóch do ośmiu tygodni. Natomiast tynkowanie, układnie podłóg, malowanie ścian i montaż instalacji zajmuje zazwyczaj kilka miesięcy. Tutaj też trzeba zwrócić uwagę na to, że przerwa między wylaniem podkładu betonowego a położenie drewnianych podłóg powinna wynieść minimum 2 miesiące, a między wylaniem wylewki samopoziomującej a ułożeniem posadzek – około 6 tygodni. Również ściany murowane potrzebują odpowiedniego czasu na wyschnięcie przed przystąpieniem do ich tynkowania lub ocieplania. Z tego względu dobrym rozwiązaniem dla przyszłego „zdrowia” domu jest pozostawienie go w stanie surowym np. na całą zimę.

Jak długo buduje się dom? Najczęściej od roku do dwóch lat…

Jak długo może trwać budowa domu jednorodzinnego? Jednoznaczne odpowiedzenie na to pytanie jest praktycznie niemożliwe bez odniesienia się do konkretnego przypadku. Jak łatwo można wywnioskować z powyższego artykułu, bardzo często trudno precyzyjnie określić czas trwania konkretnego etapu budowy domu, który z kolei determinuje termin i czas wykonania kolejnych robót. Odpowiadając na pytanie o to, ile buduje się dom murowany, stosując pewne uogólnienie, można stwierdzić, że czas od przygotowania działki do przeprowadzenia prac wykończeniowych wynosi średnio od jednego roku do dwóch lat.

Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że wiele zależy od warunków atmosferycznych czy pory roku, podczas której są przeprowadzane kolejne prace. Pewnym problemem są tu tzw. mokre prace, czyli murowanie, układanie tynków czy wylewanie stropów. Wszystkie mokre elementy muszą odpowiednio wyschnąć, by można było przejeść do kolejnego etapu budowy – wysychanie ścian po murowaniu najdobitniej pokazuje, jak przerwy technologiczne na budowie wydłużają stawianie domu.

Czy pory roku mają wpływ na szybkość budowy domu?

Żeby pokazać Ci, jak pory roku i warunki atmosferyczne mogą wpływać na czas budowy domu, odnieśmy się do konkretnych aspektów:

  • minimalna temperatura kładzenia betonu bez dodatkowych zabiegów ocieplających wynosi -5˚ C; nie powinno też być zbyt gorąco, powyżej 300C
  • optymalna temperatura do kładzenia tynku wynosi od 5 do 25˚ C;
  • minimalna temperatura do kładzenia wylewki posadzkowej i tynków wewnętrznych  5˚ C;
  • maksymalna wilgotność powietrza – max. 60%
  • minimalna wilgotność ścian do tynkowania – 3%.

Budowa domu murowanego a czas budowy domu szkieletowego?

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł choć w pewnym stopniu uświadomił Ci, jak długo buduje się dom i od czego zależy czas trwania budowy domu murowanego. Jest to bez wątpienia proces czasochłonny, dlatego nie może dziwić fakt, że część inwestorów decyduje się na projekt domu szkieletowego, który można potraktować jako oryginalną alternatywę dla budynku murowanego. Ze względu na to, że technologia szkieletowa praktycznie wyklucza tak zwane prace mokre, czas budowy domu szkieletowego wynosi zazwyczaj zaledwie około 3 miesiące. Trzeba tu jednak nadmienić, że póki co kanadyjskie domy szkieletowe nie cieszą się w Polsce tak dużą popularnością, jak budynki murowane.

Projekty domów z możliwością adaptacji poddasza – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoim domu?
Blog
28 Czerwiec 2024
Marzenie o własnym domu towarzyszy nam przez całe życie. Własne cztery kąty to nie tylko przestrzeń do życia, ale także miejsce, gdzie realizujemy swoje pasje, spędzamy czas z rodziną i odpo
Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść