Instalator systemu alarmowego radzi – jaki system alarmowy wybrać do domu? Bezprzewodowe systemy alarmowe i systemy monitoringu w praktyce
Czym jest system alarmowy? Jakie urządzenia wchodzą w jego skład? Gdzie je najlepiej zamontować? Jakie korzyści płyną z montażu alarmu? Przedstawiamy odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące wyboru systemu alarmowego i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze alarmu do domu.
System alarmowy do domu jednorodzinnego SSWiN (System Sygnalizacji Włamania i Napadu)
System Sygnalizacji Włamania i Napadu, określany skrótem SSWiN, to jeden z tak zwanych systemów bezpieczeństwa obiektowego. Zadaniem takiego systemu jest wykrywanie okoliczności mających znamiona niebezpieczeństwa lub wprost wskazujących na jego zaistnienie. Jednym z takich zagrożeń jest zarejestrowanie przez system wejścia lub próby wejścia osób nieupoważnionych do chronionego alarmem obiektu. Gdy tak się stanie, system wytwarza sygnał alarmowy. Sygnał ten może wystąpić w miejscu zagrożenia lub zostać przesłany dalej (drogą radiową lub telefoniczną) np. do alarmowego centrum odbiorczego. Celem każdego Systemu Sygnalizacji Włamania i Napadu jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym w dozorowanym obiekcie i ochrona mienia przed kradzieżą lub zniszczeniem.
Jakie urządzenia będą niezbędne w systemie alarmowym „ochrona wokół domu”?
Każdy system alarmowy składa się z grupy urządzeń monitorująco-sygnalizacyjnych. Do najważniejszych z nich należą:
- centrala alarmowa,
- kontaktrony (różnego typu czujniki),
- manipulator (urządzenie umożliwiające użytkownikowi alarmu komunikację z centralą alarmową),
- sygnalizator akustyczno-optyczny wewnętrzny i zewnętrzny,
- pozostałe elementy – występujące zależnie od typu systemu i jego wymagań.
Centrala alarmowa, jako główny element SSWiN i najważniejszy z zespołu urządzeń, steruje pracą całego systemu alarmowego. Zbiera informacje z modułów (kontraktorów) pełniących określone funkcje, a następnie przesyła je do sygnalizatorów znajdujących się wewnątrz lub na zewnątrz chronionego obiektu.
Zwykle do przesyłania informacji wykorzystywane są kable lub odbywa się to za pośrednictwem transmisji bezprzewodowej, chociaż coraz częściej spotyka się systemy przekazujące informację drogą mieszaną, radiową i przewodową. Do zasilania systemu alarmowego (jego centrali) wykorzystuje się akumulator – umożliwia to pracę systemu w sytuacji braku zasilania. Systemy alarmowe mogą pracować w trybie bezprzewodowym lub przewodowym.
Ochrona wokół domu – ochrona obwodowa systemów alarmowych
Bez względu na to, czy podejmiemy decyzję o zaopatrzeniu się w system alarmowy do domu w formie bezprzewodowej, czy przewodowej, możemy wesprzeć jego działanie dodatkowymi zabezpieczeniami. Jednym z takich zabezpieczeń jest ochrona obwodowa alarmu. System ten ma za zadanie informować o zaistniałym niebezpieczeństwie, zanim dojdzie do włamania – tj. zanim włamywacz wtargnie do wnętrza chronionego alarmem obiektu.
W tym celu system alarmowy uzupełniany jest o dodatkowe urządzenia (różnego typu czujniki), które montowane są na zewnątrz budynku, tworząc w ten sposób dodatkową barierę ochronną. Zwykle urządzenia te montowane są w strefie linii okien, drzwi lub w pobliżu ogrodzenia wokół budynku. Jednymi z najpopularniejszych kontaktronów (czujników) stosowanych w ochronie obwodowej są:
- czujki ruchu i obecności,
- czujniki ruchu i zmierzchu,
- czujniki wibracyjne,
- czujniki kurtynowe.
Poza tym System Sygnalizacji Włamania i Napadu można uzupełnić w kompatybilny z systemem zespół kamer. Monitoring domu może stanowić jego dodatkowe zabezpieczenie. Warto dodać, że wszystkie wymienione urządzenia mogą być zintegrowane z inteligentnym systemem sterowania domem.
Czujniki ruchu i obecności – jaki mają zasięg i gdzie je montować? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Rynek systemów bezpieczeństwa oferuje szeroką gamę urządzeń, z których niełatwo jest wybrać takie, które najbardziej odpowiadałoby naszym wymaganiom. Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem i czym się sugerować przy wyborze czujki ruchu i obecności? Czym owe czujki są i czy zachodzą między nimi jakieś różnice?
Zadaniem tych urządzeń, zarówno czujki ruchu, jak i czujki obecności, jest detekcja (wykrywanie) ruchu – do tego celu wykorzystywane są promienie podczerwone, mikrofale lub ultradźwięki. Zachodzi jednak pewna różnica między tymi urządzeniami. Czujka ruchu jest zdecydowanie mniej czuła. Ta druga natomiast jest w stanie wykryć nawet minimalne ruchy dłoni, np. przyciśnięcie klawisza na pilocie. Przy wyborze tych urządzeń najistotniejszy będzie zasięg ich działania. Odległość, z jakiej czujki wykrywają ruch, może wynosić od jednego do kilkudziesięciu metrów. Doskonałym miejscem do ich montażu będzie linia okien, strefa około drzwi lub okolice ogrodzenia. Różny zatem zasięg będą miały czujki instalowane na oknach piętrowych domów od tych wykorzystywanych w alarmach do domu parterowego.
Bezprzewodowy system alarmowy do domu – jaki system alarmowy wybrać w przystępnej cenie?
System bezprzewodowy w odróżnieniu od systemu przewodowego nie wymaga skomplikowanej instalacji w postaci układania okablowania pod tynkiem w ścianach. W związku z tym ten drugi wybierany jest głównie w przypadku całkowicie nowych domów, do których instalację można zaplanować jeszcze na etapie projektowania domu. Poza tym nie różnią się one od siebie pod względem skuteczności działania. Jednak bezinwazyjność instalacji alarmu bezprzewodowego oraz łatwość i szybkość jego montażu ma przewagę nad tym drugim – warto więc wybrać właśnie to rozwiązanie. Na rynku możemy znaleźć wiele ofert systemów alarmowych, jednak na cenę będzie miało przede wszystkim wpływ to, czy zdecydujemy się wesprzeć alarm urządzeniami z zakresu systemu obwodowego.
Wiedząc, czym jest system alarmowy i jakie ma urządzenia, a także znając zasadę ich działania, możemy spokojnie przystąpić do wybrania systemu najlepiej odpowiadającego naszym potrzebom. Pamiętajmy przy tym, że decydując się dodatkowo na urządzenia systemu obwodowego, zwiększamy własne bezpieczeństwo.