Jak dobrać sprzęt AGD do kuchni? Czym jest AGD w zabudowie słupkowej?
Podczas urządzania kuchni jednym z najważniejszych aspektów jest dobór odpowiednich urządzeń. Nowoczesny sprzęt AGD do kuchni zadba o nasz codzienny komfort w czasie gotowania, ale też będzie istotnym elementem wystroju otoczenia. Jak wybrać wyposażenie kuchni AGD, by spełniało nasze oczekiwania?
Jak dobrać sprzęt AGD do mebli kuchennych?
Na dobry początek zastanówmy się, jak połączyć stylistykę nowoczesnego sprzętu AGD i frontów kuchennych. Jeśli zdecydujemy się na sprzęt AGD do kuchni pod zabudowę, nasz problem sam się rozwiąże, ponieważ urządzenia zostaną wykończone frontami w kolorze mebli. Jeśli jednak chcemy mieć wolnostojące sprzęty kuchenne, wówczas musimy połączyć je ze stylistyką szafek.
- Ponadczasowa biel – kuchenki, lodówki, okapy, zmywarki – wszystkie sprzęty kuchenne w tym kolorze prezentują się uniwersalnie, ale lepiej prezentują się w klasycznych niż nowoczesnych wnętrzach. Warto łączyć je z drewnem i jasnymi szafkami.
- Elegancki inox – to kolejny kolor, który króluje wśród funkcjonalnego AGD. Barwa ta jest bardziej nowoczesna i można ją łatwo skomponować z połyskującym wykończeniem mebli kuchennych.
- Nowoczesna czerń – czarne wyposażenie kuchni AGD daje sporo możliwości – można stosować je na zasadzie kontrastu w jasnych aranżacjach i uzupełniać te stawiające na ciemniejsze wystroje.
- AGD w kolorze – coraz częściej można spotkać także kolorowy, nowoczesny sprzęt AGD – aktualnie najpopularniejsze są wielobarwne lodówki.
Zasady trójkąta roboczego i usytuowanie AGD
Ustawienie mebli i wyposażenia kuchni AGD ma wpływ na nasz codzienny komfort pracy, dlatego podczas urządzania pomieszczenia warto stosować zasadę trójkąta roboczego. Zakłada on umiejscowienielodówki, zlewozmywaka i kuchenki w taki sposób, by tworzyły one trójkąt (zlewozmywak powinien być pośrodku). Pomiędzy nimi mają się znajdować szafki i blat roboczy. W ten sposób zapewnimy sobie dobry dostęp do każdego miejsca w kuchni i będziemy mogliwygodnie korzystać ze wszystkich sprzętów.
Wybór AGD: planuj jak najwcześniej!
Wybór funkcjonalnego AGD warto zaplanować na wczesnym etapie urządzania kuchni – najlepiej równocześnie z wyborem mebli kuchennych. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której będziemy zmuszeni dobierać urządzenia do szafek lub odwrotnie, a może w trakcie rozważań dojdziemy do wniosku, że lepiej nam będzie wybrać sprzęt AGD do kuchni pod zabudowę.
Wolnostojący czy do zabudowy – jaki sprzęt AGD do kuchni będzie najlepszy?
Nowoczesny sprzęt AGD do kuchni możemy wybrać w wersji pod zabudowę oraz wolnostojącej. Jakie wady i zalety mają oba rozwiązania?
Zalety | Wady | |
AGD wolnostojące | + niższa cena+ łatwy dostęp do urządzeń+ w przypadku wymiany sprzętu nie ograniczają nas wymiary+ możliwość przemeblowania kuchni | - trudniejsza aranżacja pomieszczenia- szczeliny między szafkami, ścianami a sprzętem, w których gromadzi się brud |
+ spójny wystrój+ optyczne powiększenie kuchni+ nowoczesny charakter kuchni+ możliwość zamontowania sprzętów AGD wyżej – wygodniejsze korzystanie bez schylania się+ łatwe do utrzymania w czystości | - wyższa cena- trudniejszy dostęp do sprzętów w wypadku awarii- mniejsza pojemność lodówek i zamrażarek- w razie wymiany sprzętu musimy dopasować go do wymiarów zabudowy |
Jak planować AGD w zabudowie?
Sprzęt AGD do kuchni pod zabudowę trzeba ułożyć tak, by był jak najbardziej funkcjonalny. Najlepiej sprawdzi się zabudowa dwurzędowa, która umożliwi stworzenie wygodnego trójkąta roboczego. Dużo mniej praktyczna jest zabudowa jednorzędowa, ponieważ przez nią mamy do pokonania większe odległości w czasie gotowania – możemy ją jednak uczynić bardziej praktyczną, stawiając naprzeciwko niej wyspę kuchenną ze zlewozmywakiem.
Popularna jest także zabudowa słupkowa AGD – pierwszym słupkiem zawsze jest lodówka, na drugi możemy się zdecydować, gdy zabudowujemy np. zarówno piekarnik, jak i mikrofalówkę. Dzięki umieszczeniu sprzętów jeden nad drugim oszczędzamy miejsce i zaprowadzamy harmonię w wystroju otoczenia.
Zabudowa w kształcie litery L i U
Jak ustawić meble w kuchni? Jak już wspomnieliśmy, nie najlepiej sprawdza się zabudowa jednorzędowa. Dużo lepsza jest ta w kształcie litery L, ale do małych pomieszczeń dobrzeułożyć meble i sprzęty w literę U – dzięki temu wszystkie strefy kuchenne będą blisko nas, a to usprawni zarówno gotowanie, jak i sprzątanie.
Dowiedzmy się także, jak urządzić kuchnię z jadalnią.
Sprzęt AGD – jakiej firmy?
Często zadawanym pytaniem jest – jakiej firmy wybrać sprzęt AGD do kuchni? Najlepiej rzecz jasna wybierać funkcjonalne AGD znanych i cenionych marek. Dzięki temu mamy pewność ich niezawodności, a w przypadku awarii – sprawdzonego, profesjonalnego serwisu. Dlatego też warto wydać trochę więcej i cieszyć się wyższą funkcjonalnością sprzętu AGD.
Strefa przechowywania żywności – lodówka z zamrażarką
Jaką lodówkę wybrać? To jedno z najważniejszych pytań podczas wybierania wyposażenia kuchni AGD. Do wyboru mamy funkcjonalne chłodziarko-zamrażarki w formie słupka albo modele typu side by side. Mniej popularne okazują się urządzenia, które nie łączą funkcji chłodzenia i mrożenia, ale czasami pozwalają lepiej zagospodarować wnętrze, nie warto ich więc całkowicie wykluczać.
Strefa gotowania i pieczenia
Wolnostojące kuchenki najczęściej łączą funkcję piekarnika oraz płyty grzewczej, tworząc strefę gotowania. Jeśli jednak zdecydujemy się na zabudowę, możemy rozdzielić te dwa sprzęty, umieszczając je w innych miejscach. Jaki piekarnik do zabudowy kupić? Tutaj do wyboru mamy tylko modele elektryczne, w przypadku kuchni wolnostojących zaś nadal można nabyć piekarniki gazowe. Płyta grzewcza może być z kolei gazowa, ceramiczna, elektryczna lub indukcyjna.
Dobór okapu lub pochłaniacza
Bardzo ważnym sprzętem kuchennym są także okap lub pochłaniacz – urządzenia te odpowiedzialne są za niwelowanie zapachów i wilgoci pochodzących z gotowania. Te podłączane do przewodów kominowych odprowadzają parę wodną i aromaty na zewnątrz, elektryczne modele podszafkowe zaś mają specjalne filtry oczyszczające powietrze. Dużo lepiej sprawdzają się rzecz jasna kominowe okapy, ale nie zawsze możliwe jest ich zastosowanie.