Logo

Jak sprawdzić czy działka nie jest zadłużona?

Kategorie: Blog

Pierwszym krokiem do budowy domu jednorodzinnego jest kupno działki budowlanej – najlepiej takiej, która jest zlokalizowana w atrakcyjnym miejscu i dostępna w korzystnej cenie. Finansowe atuty nieruchomości mogą być jednak tylko pozorne, ponieważ w takich sytuacjach zdarza się, że niska cena wynika z obciążenia działki długiem. Jakie są konsekwencje kupna takiej nieruchomości i jak sprawdzić, czy działka nie jest zadłużona? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Kupno działki z długiem – konsekwencje

Na początek powiedzmy o konsekwencjach kupna działki zadłużonej. Najważniejszą rzeczą, o jakiej trzeba pamiętać, jest to, że obciążenie finansowe działki obowiązuje bez względu na zmieniających się właścicieli nieruchomości. Oznacza to, że chcąc kupić zadłużoną działkę, masz zasadniczo dwa wyjścia:

  • uzgodnić z aktualnym właścicielem uregulowanie formalności i należności finansowych przed zakupem, czego efektem jest kupno działki bez długu;
  • kupno nieruchomości zadłużonej, a co za tym idzie, przejęcie obowiązku spłaty długu.

Jak sprawdzić, czy działka jest zadłużona? Informacje znajdziesz w księdze wieczystej

Jak sprawdzić, czy działka jest zadłużona? Najprostszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest dokładna analiza księgi wieczystej, będącej podstawowym źródłem wszelkich informacji dotyczących nieruchomości, także jej ewentualnego zadłużenia.

Jeżeli chodzi o potencjalne zadłużenie gruntu, szczególnie interesujący powinien być dla Ciebie dział IV księgi wieczystej – to właśnie tam znajdują się wszelkie wpisy dotyczące hipoteki. Warto jednak dokładnie zapoznać się również z działem II, w którym znajdują się informacje o osobach, które mają prawo do dysponowania nieruchomością, oraz działem III – tam z kolei znajdują się informacje o obciążeniu nieruchomości prawami osób trzecich.

W tym miejscu powstaje oczywiste pytanie: jak sprawdzić, czy działka nie jest zadłużona w księdze wieczystej? Pamiętaj zatem, że księgi wieczyste są dokumentami jawnymi, co oznacza, że każdy, kto zna numer księgi wieczystej konkretnej nieruchomości, może zapoznać się z jej treścią. Dostęp do księgi wieczystej można osiągnąć na dwa sposoby:

  • stacjonarnie, w sądzie rejonowym w oddziale CIKW przy wydziale ksiąg wieczystych,
  • online, korzystając z rządowej platformy ekw.ms.gov.pl.

Księga wieczysta jest podstawowym źródłem informacji dotyczących stanu prawnego i zadłużenia nieruchomości, a prawa tam wpisane uznaje się za aktualnie obowiązujące.

Jak sprawdzić, czy działka budowlana nie jest zadłużona – podsumowanie

Wiesz już, jak sprawdzić, czy działka budowlana nie jest zadłużona. W ramach podsumowania przypomnijmy, że dokładne zapoznanie się z księgą wieczystą interesującej Cię działki budowlanej zawsze powinno być pierwszym krokiem przy rozpatrywaniu potencjalnego kupna nieruchomości. Pozwoli Ci to uniknąć ewentualnych przykrych niespodzianek i kupna działki obciążonej zadłużeniem.

Uważaj jednak – nie wszystkie wady prawne działki muszą zostać wykazane w księdze wieczystej. Najwyższą pewność zyskujesz, konsultując sprawę indywidualnie z notariuszem i zbierając odpowiednie oświadczenia od poprzednich właścicieli.

Dom szkieletowy jako dom pasywny – jak to osiągnąć?
Blog
13 Marzec 2025
Domy szkieletowe coraz częściej przyciągają uwagę inwestorów ze względu na szybki czas budowy, mniejsze koszty inwestycji oraz ekologiczną charakterystykę. Jednak nadal wiele osób zastanawia
Błędy w budowie domów szkieletowych, których należy unikać
Blog
13 Marzec 2025
Budowa domu szkieletowego to proces, który wymaga precyzji, odpowiedniej wiedzy i właściwego podejścia na każdym etapie jego realizacji. Choć technologia ta ma wiele zalet, o których pisaliś
Fakty i mity o projektach domów szkieletowych
Blog
05 Luty 2025
Domy szkieletowe stają się coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych budynków murowanych. Jednak wokół tej technologii krąży wiele mitów i półprawd, które często zniechęcają do ich b
Dom szkieletowy a murowany – które rozwiązanie jest bardziej opłacalne?
Blog
05 Luty 2025
Planując budowę własnego domu, stajemy przed wieloma ważnymi decyzjami. Jedną z kluczowych jest wybór technologii budowy: dom szkieletowy czy murowany? Oba rozwiązania mają swoje zalety i wa
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść