Jak sprawdzić czy w domu jest grzyb?
Chociaż grzyb na ścianie w domu zwykle budzi naszą niechęć głównie ze względów estetycznych, pamiętajmy o tym, że może on również mieć negatywny wpływ na zdrowie domowników. Z tego względu nie należy lekceważyć jego obecności i pozbyć się go tak szybko, jak to możliwe. Tylko po czym poznać, że w domu jest grzyb i jak to sprawdzić? Odpowiedz między innymi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule
Grzyb na ścianie w domu – jak wygląda?
Chociaż grzyb na ścianach w domu ma dość charakterystyczny wygląd, pierwsze objawy jego pojawienia się wcale nie muszą być bardzo charakterystyczne. Symptomem ostrzegawczym są niewielkie plamki, które mogą przypominać zacieki wodne – łatwo je zignorować, ponieważ często występują w kuchni i łazience, gdzie mogą być uznane za plamki wody (choć pamiętajmy, że występowanie grzyba w pomieszczeniach, w których standardowo panuje większa wilgotność, nie jest regułą – pojawia się też w salonach czy sypialniach).
Z czasem „zacieki wodne” zaczynają żółknąć, brązowieć czy czarnieć, powiększając jednocześnie własną powierzchnię. Na kolejnych etapach rozwoju grzyb zaczyna wnikać w głąb tynku.
Grzyb na ścianie w domu – objawy
Jak sprawdzić, czy rozwija się grzyb na ścianie w domu? Przede wszystkim, zwracajmy uwagę na sygnały dość nieoczywiste: obserwujmy kondycję zdrowotną swoją i bliskich. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach, w których jest grzyb prowadzi do różnych dolegliwości zdrowotnych, takich jak:
- bóle głowy i zatok;
- przewlekłe zmęczenie;
- katar i nieżyt nosa;
- drętwienie nóg i rąk;
- podrażnienia oczu;
- niepożądane dolegliwości skórne: swędzenie, zaczerwienienie, pieczenie, wysypki, wypryski, łuszczenie się naskórka.
Oczywiście, takie dolegliwości nie muszą świadczyć o grzybie, więc nie należy z góry zakładać, że to on jest przyczyną. Niemniej jeśli domownicy skarżą się na takie dolegliwości, dokładnie obejrzyjmy ściany w domu – przede wszystkim miejsca we wnękach okiennych oraz w obszarach między ścianą a stropem i podłogą a ścianą. Z uwagi na obecność mostków termicznych, to właśnie tam najczęściej rozwijają się grzyby. Sprawdźmy też ściany za meblami.
Pamiętajmy, że grzyb nie musi objawiać się charakterystyczną, „kolorową” plamą. O jego obecności może świadczyć również pękanie tynku czy tworzenie się fałdek na tapecie.
Co istotne, grzyb na ścianie w domu może być przyczyną tzw. "Syndromu chorego budynku". Już w 1984 roku WHO oceniło, że problem dotyczy nawet 30% nieruchomości i chociaż obecnie, wiele budynków przeszło gruntowny remont, problem nadal występuje i to dość często.
Grzyb na ścianie w domu – co robić?
Co zrobić, gdy pojawi się grzyb na ścianach w domu? Niewielkie grzyby można spróbować zwalczyć domowym sposobem, stosując roztwór z wody i sody oczyszczonej lub z wody i octu spirytusowego (¼ szklanki octu na każde ½ szklankę wody). Przy bardziej rozwiniętym grzybie konieczne może być zastosowanie specjalistycznego środka grzybobójczego, który można kupić w sklepach budowlanych i gospodarczych. Takie preparaty chemiczne należy zawsze stosować z zaleceniami producenta, a po skończonej pracy należy koniecznie przewietrzyć pomieszczenie. Dobrze też, po przeprowadzeniu oprysku, na kilka godzin opuścić lokal, ponieważ środek może powodować różne dolegliwości.
Warto też mieć na uwadze fakt, że jeśli w konstrukcji budynku występuje wiele mostków termicznych i rozwijanie się grzyba wynika z kiepskiego ocieplenia, usuwanie grzybów może być rozwiązaniem wyłącznie doraźnym. Lepiej wówczas pomyśleć nad przeprowadzeniem termomodernizacji domu. Nie zapominajmy także o regularnym wietrzeniu pomieszczeń.