Jak sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego dla konkretnej działki?
W obecnych czasach inwestorzy podejmujący decyzję o budowie domu jednorodzinnego mogą wybierać spośród najróżniejszych projektów. Choćby w ofercie naszej pracowni architektonicznej Domowe Klimaty można znaleźć projekty domów parterowych, z poddaszem użytkowym czy piętrowych, zarówno tradycyjnych i dworkowych, jak i nowoczesnych, minimalistycznych. Wybór jest duży, ale trzeba pamiętać, że nie na każdej działce można postawić każdy budynek. To właśnie dlatego przed podjęciem wiążących decyzji należy zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego dla konkretnej działki.
Czym jest plan zagospodarowania przestrzennego?
Zacznijmy od podstaw, czyli dokładnego wyjaśnienia, czym dokładnie jest plan zagospodarowania przestrzennego.
Mówiąc najogólniej, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (powszechnie nazywany również planem miejscowym lub, skrótowo, MPZP) jest dokumentem, który określa przeznaczenie terenów na terenie danej gminy. Innymi słowy, to właśnie plan zagospodarowania przestrzennego działki określa, co i w jaki sposób może zostać na niej postawione.
MPZP jest dokumentem utworzonym na mocy Ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego uchwala rada miasta lub rada gminy i na mocy polskiego prawa dokument ten reguluje sposób wykorzystania tylko terenu znajdującego się w graniach danego miasta lub gminy.
Plan zagospodarowania przestrzennego dla konkretnej działki udziela między innymi następujących informacji:
- Jakie jest przeznaczenie terenu – czyli jaki budynek można wznieść na działce;
- Jak wysoki budynek można postawić na działce;
- Gdzie będzie się znajdować dojazd do budynku;
- Jaka jest minimalna i maksymalna intensywność zabudowy;
- Jaki jest minimalny udział procentowy powierzchni biologicznie czynnej;
- Jakie są wymagania dotyczące ogólnie formy budynku i jego wyglądu.
Jak sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego działki?
Jak sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego działki? Nie powinno to przysparzać trudności – przede wszystkim dlatego, że MPZP jest dokumentem jawnym. Oznacza to, że każda osoba ma prawo do zapoznania się z nim i otrzymania stosownych wypisów i wyrysów. Plan zagospodarowania przestrzennego działki możesz otrzymać przede wszystkim w siedzibie organu, przez który został uchwalony – czyli innymi słowy w urzędzie miasta lub gminy w działach zajmujących się planowaniem przestrzennym.
Niezbędne informacje dotyczące interesującej Cię działki znajdziesz również w internecie – tutaj rozwiązaniem są przede wszystkim oficjalne strony internetowe miejskie i gminne (choć nie mają one obowiązku, by umieszczać na swoich portalach MPZP). Plany zagospodarowania przestrzennego są dostępne również na tzw. BIP-ach (Biuletynach Informacji Publicznej), czyli portalach, które udostępniają informacje publiczne w postaci elektronicznej.
Chociaż w wyznaczonych powyżej instytucjach i na wskazanych portalach internetowych każdy bez problemu powinien uzyskać dostęp do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, dla formalności wskażmy inne miejsca, w których dostępny jest MPZP:
- Systemy Informacji Przestrzennej;
- W dzienniku wojewódzkim obejmującym terytorium, na którym znajduje się interesująca Cię działka;
- W starostwie lub urzędzie miasta na prawach powiatu.
Plan zagospodarowania przestrzennego dla konkretnej działki – dlaczego jest ważny?
Jak widzisz, plan zagospodarowania przestrzennego dla działki jest powszechnie dostępny i można go uzyskać w wielu miejscach. Dotarcie do konkretnych informacji dotyczących interesującej Cię działki nie powinno sprawiać trudności – i tym bardziej warto złożyć wniosek o wypis i wyrys z MPZP odpowiednio wcześnie.
Z punktu widzenia przyszłego właściciela domu jednorodzinnego, uzyskanie MPZP jest ważne przede wszystkim wtedy, gdy chce on kupić działkę w celu wybudowania na niej domu. Oczywistym jest bowiem, że przed dokonaniem zakupu należy dowiedzieć się, co i jak można postawić na kupionym terenie. Wypis i wyrys z MPZP jest potrzebny również osobom, które chcą wystąpić o uzyskanie pozwolenia na budowę, dokonać podziału działki lub ją zmienić.