Jak urządzić przedpokój i ile to kosztuje? Pomysły na funkcjonalny przedpokój
Przedpokój pełni w każdym mieszkaniu bardzo ważną funkcję użytkową, chociaż często bywa niedoceniany i traktowany przez inwestorów po macoszemu. Jak zaaranżować strefę wejściową, żeby była w pełni funkcjonalna i urządzona zgodnie z aktualnymi trendami wnętrzarskimi? Przedstawiamy praktyczne porady oraz najlepsze pomysły na nowoczesny przedpokój.
Jak urządzić przedpokój w domu jednorodzinnym?
Dobrze urządzony i funkcjonalny przedpokój to wizytówka każdego domu – to tutaj witamy odwiedzających nas gości, przyjmujemy listonosza lub kuriera z paczką. W pomieszczeniu tym przechowujemy również aktualnie noszone okrycia wierzchnie oraz obuwie, a także przeglądamy się w lustrze przed wyjściem z domu. Wiele osób, projektując wnętrze, zapomina o tym, że komfortowo urządzony przedpokój zwiększa wygodę mieszkania. Jak więc należy urządzić strefę wejściową, żeby prezentowała się znakomicie, robiła wrażenie na gościach, a jednocześnie pełniła funkcję użytkową?
Wiele zależy od metrażu pomieszczenia, chociaż nawet niewielki przedpokój można urządzić w sposób funkcjonalny. W domach jednorodzinnych zazwyczaj mamy jednak do dyspozycji więcej miejsca niż w blokach, możemy zatem pozwolić sobie na swobodę przy aranżacji. Żeby przedpokój był maksymalnie wygodny, warto podzielić go na kilka stref. Po pierwsze – wyodrębnić miejsce do przechowywania obuwia oraz okryć wierzchnich. Pamiętajmy, że pierwszą czynnością, jaką wykonujemy po przekroczeniu progu domu, jest zdjęcie butów oraz kurtki. Szafka na obuwie i wieszak powinny znajdować się możliwie blisko drzwi wejściowych – to rozwiązanie jest bardzo wygodne. Szafka na buty może przybrać formę wygodnego siedziska lub wyższej komody z uchylnymi półkami. Na komódce można umieścić koszyczek do odkładania kluczy, siedzisko może być z kolei rozwiązaniem dla osób starszych lub takich, które po prostu cenią komfort podczas zakładania butów. Bardzo ważnym elementem, który musi znaleźć się w każdym przedpokoju, jest lustro, w którym widoczna będzie cała sylwetka. Warto umieścić je w miejscu, w którym jest najlepsze oświetlenie – pozwoli to zauważyć przed wyjściem z domu każdy pyłek znajdujący się na płaszczu.
Wąski przedpokój – jak w pełni wykorzystać ograniczoną powierzchnię?
Wąski przedpokój to zmora wielu inwestorów, którzy obawiają się, że niestandardowe wymiary pomieszczenia pokrzyżują ich aranżacyjne plany. Wbrew pozorom urządzenie takiego wnętrza nie jest trudne – nieco klaustrofobiczne wrażenie można zminimalizować poprzez umieszczenie luster na dłuższej ścianie. Warto także postawić na jasną kolorystykę ścian – odcienie bieli, beżu, jasna szarość czy pastele są bardzo mile widziane. Przy odrobinie chęci i pomysłów w wąskim przedpokoju znajdzie się miejsce na długą, wygodną ławkę, rząd wieszaków na kurtki lub zamykaną szafę, a także ozdobną konsolę na wysokich nóżkach. Nie można też zapominać o oświetleniu – bardzo dobrze sprawdzi się listwa z kilkoma reflektorkami, które rozjaśnią każdy zakamarek przedpokoju i sprawią, że będzie się on wydawał bardziej przestronny. Tego typu triki to doskonały pomysł na przedpokój, kiedy pomieszczenie jest wąskie i na pierwszy rzut oka mało ustawne.
Nowoczesny przedpokój, czyli jaki?
Trendy wnętrzarskie zmieniają się bardzo często i to, co było modne jeszcze kilka lat temu, teraz może okazać się nieaktualne. Jak urządzić przedpokój, żeby był maksymalnie komfortowy, a jednocześnie zgodny z obowiązującymi trendami? W tym roku nadal rządzi minimalizm, który przybiera formę skandynawskiej prostoty oraz industrialnej surowości. W przypadku przedpokojów inspirowanych skandynawskimi wnętrzami warto postawić na szare panele podłogowe, jasne ściany oraz białe meble z ciemnymi uchwytami. Bardzo ważne są również bibeloty, które optycznie ocieplą wnętrze – monochromatyczne obrazy w drewnianych ramkach czy ozdobne latarenki ustawione blisko drzwi wejściowych. Z kolei pomysł na korytarz industrialny to znakomite rozwiązanie dla osób ceniących oryginalne, loftowe wnętrza. W tym wypadku znakomitym pomysłem okaże się ściana z czerwonych cegieł, wisząca lampa w formie geometrycznej bryły lub żarówka na kablu, a także minimalna liczba ozdób. Na podłodze świetnie sprawdzi się gres – imitacja deski – który jest bardziej wytrzymały niż panele, a przy tym znakomicie się prezentuje.
Wystrój przedpokoju – ile to kosztuje?
Urządzenie nowoczesnego przedpokoju wymaga nieco nakładów finansowych, jednak nawet osoby dysponujące mniejszym budżetem mogą zaaranżować przytulne i funkcjonalne wnętrze. Największy wydatek będą stanowić meble – wolnostojąca szafa, konsola, wygodne siedzisko oraz duże lustro w popularnych sklepach meblarskich mogą kosztować łącznie około 2000 zł. Na większe wydatki muszą przygotować się osoby, które urządzają przedpokój od podstaw, uwzględniając położenie płytek lub paneli podłogowych, malowanie ścian czy montaż podwieszanego sufitu. W takiej sytuacji wystrój przedpokoju może kosztować około 5000 zł. Ostateczny koszt jest oczywiście uzależniony od rodzaju oraz jakości używanych materiałów.
Polecamy artykuł o komunikacji w domu jednorodzinnym jakie rozwiązania się sprawdzają w przedpokoju